לאחר שנת הפסקה, חוזרות חגיגות יום העצמאות, אמנם במתכונת שונה אבל עם מופעי הזיקוקים המסורתיים. מתברר שיש לא מעט תושבים שטוענים כי מופעי הזיקוקים מיותרים לחלוטין. בעיריות הרצליה ורמת השרון חושבים אחרת. ואתם?

שרון יונתן

בתמונה: זיקוקים בחגיגות העצמאות בהרצליה. צילום: באדיבות עיריית הרצליה

מופעי הזיקוקים בחגיגות יום העצמאות הפכו לדבר שבשגרה בחוויה הישראלית של כולנו. בשנה שעברה השתנו סדרי עולם וכחלק מביטול חגיגות יום העצמאות, בשל מגפת הקורונה, בוטלו גם מופעי הזיקוקים המפורסמים.

חגיגות יום העצמאות בהרצליה וברמת השרון ייערכו השבוע במתכונת שונה מבעבר, אבל בשתי העיריות החליטו על קיום מופעי זיקוקין ומתברר שהביקורת לא איחרה לבא.

בעיריית הרצליה ציינו כי לאור הנחיות משרד הבריאות והאתגרים הכלכליים של שנת הקורונה, עיריית הרצליה בחרה לקיים את חגיגות העצמאות באחריות ובשמירה מריבית על בריאות התושבים, ובהצדעה לחוסנן של הקהילות בעיר, בקונספט חדש של פעילויות קהילתיות שתוכננו יחד עם התושבים בבחירת התכנים. הפעילויות יתקיימו בכ-40 מוקדים קהילתיים, במרחבים פתוחים, שיכילו עד 500 איש בכל מתחם ובהתאם להנחיות הבריאות. בנוסף, צפויים שישה מוקדים של זיקוקים.

ברמת השרון תיערך מסיבה בפייסבוק העירוני וכן משאיות עם תקליטנים שיעברו ברחבי העיר כדי לעשות שמח. דמויות ומתופפים יופיעו ברחוב סוקולוב ובחניון העירייה יתקיימו מופעי שירים ישראליים. בנוסף, יתקיימו ארבעה מוקדים של זיקוקים.

ההודעות של העיריות על חידוש מופעי הזיקוקים גרמו לתושבים ונבחרי ציבור להביע התנגדות. בהרצליה שיגר חבר המועצה יונתן יעקובוביץ מכתב לראש העירייה ומ"מ המנכ"ל ובו כתב: "לאור הגדרתכם את העיר הרצליה כעיר ירוקה, מתקדמת וחדשנית וכן, עיר שמתחשבת בבעלי החיים ובחלשים בתחומה כגון הלומי קרב למשל, כמו גם עיר שלא רואה לנכון לבזבז כספי ציבור שלא לצורך, אני קורא לכם בזאת להכריז בהקדם על ביטול של לא פחות משישה מופעי זיקוקים שמתוכננים בעיר ביום העצמאות וזאת, מתוך התחשבות באמור".

יעקבוביץ הוסיף: "מחקרים בדקו את ההשפעות של זיקוקי דינור על הסביבה ומצאו כי לאחר מופע של זיקוקים זיהום האוויר עולה, ובמצבים קיצוניים עלול לגרום להתקפי אסטמה בבני אדם. עוצמת הרעש של זיקוקים יכולה להגיע ל-140 דציבלים, עוצמה שעלולה לגרום לנזקי שמיעה בלתי הפיכים. יתרה מכך, אני בטוח שכולם יסכימו שעדיף להסיט את העלויות האלו לסיוע לאנשים הזקוקים לסיוע לרבות ניצולי שואה, קשישים ובעלי עסקים שקורסים שכן, אין שום הצדקה להוציא עשרות אלפי שקלים על זיקוקים בשעה שכלל המשק מתמודד עם משבר כלכלי בעקבות נגיף הקורונה".

ברמת השרון תושבים רבים התבטאו בפייסבוק כנגד מופעי הזיקוקים. תושבת העיר כתבה בקבוצת "רמתשרונים": "תושבי רמת השרון היקרים. בואו ונעביר ביחד מסר חשוב, מתחשב וחברתי. הפעלת הזיקוקים שנועדה לשעשע את התושבים ביום העצמאות פוגעת באופן משמעותי בהלומי הקרב שנה אחרי שנה. בואו ונעצור ביחד את המנהג המיותר הזה. הצטרפו לאמירה: "אם זה פוגע באחר, אותי זה לא מבדר". בנוסף לכך, מוסיפה גם את בעלי החיים שייהנו מהפסקת הזיקוקים שמבהילה אותם, את הסביבה שתודה לנו על צמצום זיהום האוויר ואת החיסכון בכסף הרב שעולים הזיקוקים הללו שיכול לשמש לנושאים חשובים יותר".

לפוסט זה הגיבו עשרות תושבים שרובם המכריע קרא לבטל את מופע הזיקוקים. תושבת נוספת כתבה: "אני בעד להפסיק את הזיקוקים. כאחת שנשואה להלום קרב כבר למעלה משלושים שנה, אנא התחשבו בהם". תושבת אחרת כתבה: "גם לדעתי יהיה נכון ויפה מצד העירייה להראות שהיא לא זורקת כסף על השטויות האלו. רעשים חזקים פוגעים בכולם, לא רק בהלומי קרב. פיצוצים מזהמים ולא רק מרעישים".

העיריות מגיבות לטענות

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: בשנה שעברה, בעיצומה של מגפת הקורנה החליט ראש עיריית הרצליה שאין מקום לקיים מופעי זיקוקים בשל הרגישות הציבורית – עם עשרות ניפטרים ואלפי חולים בכל יום. השנה, בצל הנחיות הבריאות והרצון שלא לערוך מופעי ראווה בזבזניים, הוחלט לציין את החג בקהילות, בכ- 40 מוקדי שמחה ברחבי העיר. במסגרת החגיגות יתקיימו 6 מוקדי זיקוקים – במופעים צנועים וקצרים".

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: זיקוקי דינור הם חלק ממסורת יום העצמאות והיו כך במשך שנים. בשנה שעברה לא התקיימו חגיגות בגלל הסגר ולא קיימנו זיקוקים. השנה נקיים חגיגות אבל במתכונת מצומצמת. בגלל הגבלות התו הירוק איננו יכולים לקיים תוכנית ייעודית לילדים, לכן החלטנו שזיקוקים יהיו בין האטרקציות המרכזיות עבורם. ברמת השרון יתקיימו ארבעה מוקדי זיקוקים בשעות 21:00 ו- 22:00 ומי שצריך יוכל להיערך בהתאם. קיבלנו מאות הודעות בנושא לכאן ולכאן. הורים שמתרגשים לקראת החגיגות ומולם אלה המבקשים לבטל. ניהול עיר דורש רמה מסוימת של מידתיות ומספר מטחי זיקוקים במהלך ערב אחד בשנה נראה למקבלי ההחלטות בעיר כמשהו מידתי.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן