בתחילת השבוע נפטר ד"ר זלמן (זמי) חפץ ז"ל מהרצליה לאחר שנאבק בשבועות האחרונים במחלת הקורונה. ילדיו מספרים על אדם מיוחד ורופא אהוב ומוערך שתמיד שם את טובת מטופליו ובני משפחתו לפני עצמו

שרון יונתן

"האישיות והנוכחות שלך הן כל כך נרחבות, משמעותיות ובעלות השפעה, כך שהלב והאופי שלך מלווים אותנו קדימה", כך ספד השבוע ליאור חפץ לאביו ד"ר זלמן (זמי) חפץ ז"ל מהרצליה שנפטר בתחילת השבוע ממחלת הקורונה, בהיותו בן 72. זמי הותיר אחריו את אשתו גליה, ילדיו ליאור עדי ושירי ושני נכדים. רבים מתושבי הרצליה והאזור הכירו את ד"ר חפץ, שהיה לאורך שנים רבות רופא משפחה מוערך ואהוב מטעם קופת חולים מאוחדת.

בצעירותו שירת זמי כרופא בחיל הרפואה במשך חמש שנות קבע, שבמהלכן הקים את יחידה 535 ושימש כמפקדה הראשון של היחידה שהפכה לגדוד רפואה. לאחר שנישא לגליה, הרצליינית במקור, עבר להתגורר בהרצליה בשנת 1975. בשנת 1985 פתח זמי מרפאה ברחוב החלוץ, פינת יגאל אלון, וכעבור 12 שנים, בשנת 1997, חנך את מרפאתו בסמוך לביתו ברחוב דגניה. לפני 3 שנים צימצם את פעילותו בצורה ניכרת לאחר שעבר לעבוד במשרה חלקית במחלקת הביקורת בקופת החולים.

בתחילת חודש מרץ טסו זמי ואשתו לחופשה באי סיישל לעשרה ימים. הוא ואשתו נדבקו בקורונה, ככל הנראה בטיסה או בשדה התעופה. זמי הרגיש רע ביום האחרון לפני הטיסה חזרה. כשחזרו כבר הייתה חובת בידוד לשבים מחו"ל. בנו ליאור מספר: "אבא למעשה טיפל בעצמו בבית ורק אחרי שבוע הרגיש שהוא צריך טיפול של בית חולים ופינה את עצמו לתל השומר. לאחר שבוע של אשפוז מצבו התדרדר ובהתייעצות עם שני רופאים, שהם חבריו מהעבר, הוחלט להרדימו ולהנשימו. הוא היה במצב הזה שבועיים, כאשר ביום חמישי האחרון נראה שהוא בדרך להתעוררות אבל למחרת חלה החמרה ותוך 24 שעות הוא נפטר".

ליאור מספר על הימים האחרונים של אביו ומעביר מסר לציבור: "בתקופה שהוא היה בהכרה דיברנו איתו בטלפון וראינו אותו בתמונות. חשוב לי לציין שאבי היה איש בריא, רוכב על אופניים ושוחה בבריכה. המחלה הזאת מתעתעת מאוד ומסוכנת מאוד וצריך להיזהר ולהישמר ממנה".

זמי הובא למנוחות ביום ראשון בשעות אחה"צ בבית העלמין הישן ברחוב פינסקר בהרצליה. ליאור מספר על ההלוויה בימי קורונה: "קיבלנו אישור להביא 20 אנשים ואכן הזמנו רק את המשפחה המצומצמת. חששתי מאוד שההלוויה תהיה מפוספסת כי אלמלא הקורונה היו מגיעים אנשים רבים, אבל תוך כדי ההלוויה ראיתי עשרות אנשים שבאו ועמדו מרחוק כדי לתת כבוד אחרון לאבי וזה ממש חימם לנו את הלב. הוא נטמן מתחת לעצי אורן בשעת בריזה נעימה. הייתה הלוויה מכובדת ומרגשת שאפיינה את האדם שהוא היה, מאופק מרגש ואוהב".

את ה"שבעה" ישבה המשפחה בבית ההורים ברחוב דגניה בהרצליה רק בחברת המשפחה הגרעינית. ליאור: "בגלל שיש המון אנשים שמכירים את אבי ולא יכולים להגיע ביקשנו שיכתבו לנו במייל סיפורים וחוויות שקשורות לאבי" (המייל מצורף בסוף הכתבה).

ההספדים המרגשים של ילדיו

בהלוויה נשאה שירי הספד מרגש לאביה: "לא תכננתי לקבור את אבא שלי בגיל 33. בדמיוני, תכננתי עוד עשור לפחות של שיחות ופגישות, החלפת דעות, הופעות מחול הלכנו אליהם ביחד, ארוחות ערב וטיולים משפחתיים. תכננתי שתהיה סבא לילד שלי, במיוחד אחרי שראיתי איזה סבא מצטיין אתה, לרגע לא חשבתי שזה לא יקרה, אבל מסתבר שכמאמר הקלישאה, החיים זה מה שקורה בזמן שאנחנו מתכננים תוכניות. תמיד עודדת אותי ואותנו, מבלי לדחוף ובלי לכפות, לעשות את מה שאנחנו אוהבים. ללכת בגדול ולחלום, לא מבלי לחשוב על הסיכונים. מעין אי של פרספקטיבה, שיקול דעת, נדיבות בלי סוף. גם אם לא על הכל הסכמנו, תדע שהיית לי עוגן, בטחון ומשענת של אהבה שבלעדיהם לא הייתי אני. תודה על כל זה. תודה שהבאת אותי לעולם. תודה שהראית לי מהי זוגיות אוהבת יחד עם אמא. כל אלה נמצאים וחיים בתוכי ולא הולכים לשומקום. אני משחררת אותך למסע אחרון בגוף הגשמי שלך. במנוחה, בנחת. כל השאר – הנשמה שלך, האהבה שהרעפת עלינו, הרוח הגדולה שלך, הם פה איתנו".

ליאור ספד לאביו: "אם יש תכונה אחת שאפשר לתאר אותך, זה לא שחשבת על עצמך, וכמעט ותמיד שמת אחרים במקום הראשון. אלו היו הפציאנטים שלך והמשפחה שלנו. את כל כולך נתת להם ולנו. רק בשלוש השנים האחרונות, אחרי שצמצמת את פעילות המרפאה ועברת לעבודה במשרה חלקית במחלקת הביקורת של קופת החולים, מצאת זמן לשני תחביבים צנועים: לימוד איטלקית ונגינה על אורגן. וגם זה כדי לשמור על חדות המחשבה שכל כך אפיינה אותך. הקמת מרפאה פרטית שבשיאה שימשה 1,300 מבני הרצליה, אותם כינית ה״פציאנטים״. עכשיו הגיע הזמן להיפרד מגופך הפיזי. כולנו, כולל אתה, הופתענו מכך שזה קרה מוקדם הרבה יותר ממה שדמיינו, אבל כמו שאמרתי למשפחה ברגעים שהבנו שאינך עוד – אני לא מרגיש בכלל שאתה עוזב אותנו. האישיות והנוכחות שלך הן כל כך נרחבות, משמעותיות ובעלות השפעה, כך שהלב והאופי שלך מלווים אותנו קדימה".

ליאור המשיך: "קיבלתי ממך מרכיבים בעלי משמעות באישיות שלי, והחינוך שאתה ואמא נתתם לי, הערכים והמצפן המוסרי מוטמעים בי בצורה העמוקה ביותר: להיות ישר, לכבד את הבריות ולנהוג בהן ברוך וחמלה. לדעת לשים את עצמך בנעלים של האחר, לנהוג בו בסבלנות ולעזור לו. להיות נדיב ובעל קור רוח שליטה עצמית. ומצד שני, לדעת להיות אסרטיבי כשצריך, להעמיד במקום את מי שסטה מדרכו – וגם לעשות שטויות ולצחוק כשצריך".

ד"ר זלמן חפץ ובני משפחתו
ד"ר זלמן חפץ ז"ל ובני משפחתו

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן