מחר (חמישי) אמורה להתפנות ישיבת ההסדר מבית הכנסת בר יוחאי. בשעות אחר הצהריים יגיעו למקום תושבים המתנגדים להמשך השהות של הישיבה בבית הכנסת ותושבים התומכים בישיבת ההסדר. שוחחנו היום עם המתנגדים והתומכים

שרון יונתן

המאבק על עתיד ישיבת ההסדר הפועלת בבית הכנסת בר יוחאי (בתמונה) ברחוב בית גוברין בשכונת מורשה יגיע מחר לנקודת רתיחה נוספת וזאת בשל העובדה כי על פי הנחיית העירייה בעקבות החלטת בית המשפט, אמורה ישיבת ההסדר לפנות את בית הכנסת. מחר נדע אם זה באמת קורה.

אתמול (שלישי) התקיימה עוד ישיבת מועצה ארוכה, מתישה, רוויה בצעקות, שכמובן לא מוסיפה כבוד לחברי המועצה ולעיר. מעל שלוש שעות דנו חברי המועצה באישור הקריטריונים להקצאת מבני עירייה לשם הפעלת בתי כנסת, כפי שקבעה בשבוע האחרון ועדה מקצועית בה השתתפו סמנכ"ל התפעול, הגזבר, היועץ המשפטי ומנהל הנכסים בעירייה. בסוף דיון ארוך אושרו ההקצאות ברוב קולות. כאמור, העיניים נשואות למחר, כאשר תושבים רבים מתכוונים להגיע ולהביע מחאה והזדהות. כל אחד מהצד שלו.

בשבועות האחרונים התארגנה קבוצת תושבים למפגשים במדשאה מול בית הכנסת בימי שישי בערב. "קיימנו כבר שלושה ערבים כאלו שהחלו בערב תיקון שבועות", מספר רונן יהודה, תושב  שכונת מורשה, "ישבנו עם גיטרות, יין ופיצוחים ולא ייצרנו שום פרובקציה. אף אחד לא אוסר עדיין על ישיבה על מדשאה".

רונן, זאת מעין מחאה שקטה?

"כמובן שזאת גם מחאה שקטה שלנו. מחר יום חמישי אמור לפקוע המועד שבו ישיבת ההסדר אמורה להתפנות מבית הכנסת. אנחנו שם כדי להזכיר מה צריך להיעשות על פי מה שנקבע בשלושה פסקי דין בבית משפט. אנחנו פשוט רוצים שהחוק יקוים. יש שומרי סף שנרדמו בשמירה. הסיפור הזה כבר יותר מעשור והגיע הזמן לעשות לו סוף".

אתם מאוכזבים מהתנהלות ראש העירייה בנושא?

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

"אני לא רוצה לענות על זה כי יש בקרבנו אנשים שתומכים בו וכאלו שלא. בישיבת המועצה אתמול הוא חזר על זה שהוא מעוניין לפנות משם את ישיבת ההסדר. אנו מקווים שזה אכן מה שיקרה ואם לא נמשיך במאבק".

יש הטוענים כי מאבקכם נובע משנאת דתיים.

"זה ממש לא נכון. אנחנו לא שונאים דתיים ולא דת ואין לנו שום בעיה שכל אחד יאמין במה שהוא רוצה. מה שמניע אותנו זה לפעול נגד אי קיום החוק. לא יכול להיות שכבר יותר מעשור הישיבה הזאת פורעת חוק ואף אחד לא עושה שום דבר בענין. הכי נח לתקוף אותנו ולקרוא לנו שונאי דת, אנטישמים, עוכרי ישראל ונאצים. אנחנו לא נגד בית הכנסת אלא ההיפך. אנחנו רוצים שבית הכנסת יחזור לציבור. היה דו קיום וסטטוס קוו במשך שנים, אז מה קרה פתאום? הגיעה קבוצה מבחוץ שהשתלטה על נכס של העירייה ולא מוכנה לצאת ממנו. אין שום קשר לדת".

אם הישיבה לא תתפנה מחר, מה תעשו בהמשך?

"נעשה כל דבר אפשרי במסגרת החוק בלבד, אם זה מחאות נוספות מול העירייה או פניות לבית המשפט. הציבור עייף מלשמוע על מאבקים ופילוגים. אנשים רוצים לחיות ברמת השרון ביחד בצורה שהייתה כמו פעם. הרבה מבינים שהישיבה היא מקור בעיות וסכסכים ומקור של אי שקט".

אסיפת תושבים מרמת השרון נגד ישיבת ההסדר
התכנסות התושבים ביום שישי בערב מול בית הכנסת

תמיכה בישיבת ההסדר

מהצד השני תתקיים מחר אחה"צ מול בית הכנסת פעילות הזדהות שמארגנת רחל שביט, תושבת העיר התומכת בפעילות הגרעין התורני וישיבת ההסדר. רחל, חילונית תושבת שכונת מורשה, סיפרה על ההתארגנות: "מדובר ביוזמה פרטית שלי, להביא מחר אחר הצהריים אנשים שיביעו תמיכה בישיבת ההסדר. זאת פשוט בושה שרוצים לחפש עכשיו חוקיות וחריגות בניה בבית כנסת של הגבאי הוותיק שלמה לוי. אלו שיגיעו להזדהות מחר הם לא בהכרח אנשים דתיים".

רחל, יש רבים שמתנגדים להמשך הפעילות של ישיבת ההסדר בבית הכנסת.

"מה שמניע אותם זאת רק השנאה לדתיים ושום דבר אחר לא. הם לא מסוגלים לראות דתיים ברמת השרון. הם פשוט לא מסוגלים לראות פיאות, כיפה וציצית ברמת השרון. זה מפריע להם בעין. אני בעצמי חילונית ונוסעת בשבת ולא יכולה לסבול כפייה דתית, אבל במקרה של ישיבת ההסדר זה ממש לא המקרה. מדובר באנשים ערכיים, נחמדים, מלח הארץ ששירתו בצבא. אלו לא החרדים כמו בית שמש וטבריה. תאמין לי אם הייתה כפייה דתית ברמת השרון אני הראשונה שהייתה מקימה קול צעקה". מישהי אמרה לי "הם לוקחים לנו את העיר". עניתי לה "למה מה, זאת העיר רק שלך?" אני גרה כאן 59 שנים ולא מרגישה שהם לוקחים לי את העיר".

איך תסתיים הפרשה?

"אני מאמינה שישיבת ההסדר לא תפונה ואם כן אז יתנו להם מקום אחר. אי אפשר סתם ככה לסלק אנשים. חלק מהם כבר קבע ברמת השרון את ביתו".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן