יהודית דים ז"ל נפטרה בשבוע שעבר בארצות הברית ואתמול זכתה לכבוד האחרון. בנה ארנון מספר על אמו, שרבים זוכרים אותה לטובה כאשת חינוך מובילה שהקימה וניהלה את בתי הספר אמירים ועלומים ברמת השרון

שרון יונתן

"אמא הייתה פורצת דרך אמיתית", כך אמר הבוקר ארנון דים, בנה של יהודית דים ז"ל, שהובאה אתמול למנוחות בבית העלמין הישן ברחוב הנצח ברמת השרון. יהודית (בתמונה) התגוררה בארצות הברית ונפטרה ביום ראשון שעבר בגיל 87, כאשר היא מותירה אחריה את ילדיה, ארנון ומיכל, ושלושה נכדים. ההלוויה התקיימה רק אתמול וזאת בשל קושי להטיס את גופתה לארץ בשל צמצום הטיסות.

אם השם יהודית דים מוכר לכם אז אתם לא לבד. יהודית הייתה בעבר אשת חינוך מובילה ברמת השרון, מורה ומנהלת במספר בתי ספר ברמת השרון. יהודית נולדה בגרמניה, שרדה את השואה ועלתה לארץ בגיל 14 ללא אימה שנרצחה על ידי הנאצים. בגיל 18 ניהלה מעברת הורים בעגור שמדרום לבית שמש. לאחר מכן שימשה כמורה בבאר שבע ובשנת 1958 הגיעה עם בעלה חיים ז"ל לרמת השרון והשניים השתכנו בשכונת נווה מגן שיועדה לאנשי צבא קבע. חיים, סגן מפקד אוגדה, נהרג במלחמת ששת הימים.

את דרכה המקצועית החלה כמורה בבית הספר היסודי אוסישקין, בית הספר הראשון ברמת השרון. לאחר מכן שימשה כסגנית מנהלת בבית ספר מורשה ובשנת 1965 הקימה את בית הספר היסודי אמירים והייתה המנהלת הראשונה שלו. עשור לאחר מכן, בשנת 1975, הקימה את חט"ב עלומים.

בנה ארנון: "חט"ב עלומים הייתה חטיבת הביניים הראשונה בארץ. אמי הייתה חלוצה בכל הקשור לכיתות מיוחדות וכיתות ספורט. היא למעשה המציאה את כיתות הספורט ופיתחה אותן. היא גם זכתה בפרס החינוך בכנסת".

בסוף שנות השבעים כיהנה יהודית כשנתיים כסגנית ראש המועצה ומחזיקת תיק החינוך, ולאחר מכן חזרה לנהל את חט"ב עלומים עד 1982, אז יצאה לשליחות באירופה מטעם משרד ראש הממשלה לשלוש שנים. בשנת 1985 עזבה את הארץ ועברה להתגורר בדרום קרוליינה שבארצות הברית עד יומה האחרון.

ארנון מספר: "אמי הייתה מרצה באוניברסיטה בנושאי פילוסופיה של היהדות, תנ"ך ושואה. היא לא הייתה אדם דתי וגם לא מסורתי אבל אלו היו תחומים שקרובים לליבה. רק ביום השואה האחרון היא הרצתה באוניברסיטת קולומביה מול אלף איש עם בנו של אלי ויזל. פעם בחודש הייתה מרצה בבית כנסת על השואה. היא הייתה מרצה אורחת מבוקשת בכנסים עד יומה האחרון".

ארנון, מה אתה יכול לספר על אמך?

"אמי הייתה אשת קריירה, אשת חינוך, יקית ניצולת שואה. למדתי ממנה ערכים של התנהגות ויושר. אחד המקרים שהכי מאפיינים אותה זה הסיפור על ילדה שצחקו עליה בבית הספר כי אביה עבד כקצב. היא הורידה את כל בית הספר למגרש הספורט והירצתה שאין עבודה שמביישת את בעליה. אלו הערכים שהיה חשוב לאמי להנחיל לתלמידיה. בתי הספר שניהלה היו תמיד מיוחדים ואנשים היו באים ללמוד על שיטות הלימוד שלה מכל הארץ. כשהקימה את בית הספר אמירים היא גייסה אנשי עסקים מובילים כדי שירכשו ציוד לבית הספר. היא הייתה חלוצה בתחומה ואישה מיוחדת במינה".

בניגוד להלוויות מצומצמות עד כה, להלוויתה של יהודית הורשו להגיע 250 אנשים. ארנון: "היו אנשים רבים בהלוויה כי מאחוריה יש דורות לא רק של תלמידים. יש גם הרבה מורים שלמדו תחתית ואפילו מנהלות בתי ספר כיום שהיו סגניות שלה בעבר".

ויש גם סגירת מעגל משפחתית שקרתה בעבר כפי שמספר ארנון: "הבת שלי, שני דים, למדה בכיתה הספורט של חט"ב עלומים והייתה אלופת הארץ בריצה. מבחינתנו, זאת הייתה גאווה שהנכדה של יהודית היא ספורטאית מצטיינת במגמת ספורט שהקימה וייסדה סבתה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן