סגן ראש עיריית רמת השרון, יעקב קורצקי, מסביר בראיון בלעדי מדוע ישיבת ההסדר צריכה להמשיך לפעול בבית הכנסת בר יוחאי, מדוע לדעתו טעה בית המשפט המחוזי, מכחיש שעזר בהגשת הערעור לעליון ומציין איך לדעתו תסתיים כל הפרשה

 

פרשת פינויה של ישיבת ההסדר רמת השרון מבית הכנסת "בר יוחאי" בשכונת מורשה חזרה לכותרות וזאת לאור הקירבה למועד הפינוי שניתן על ידי ראש העירייה, ה-18 ליוני, ובמקביל הגשת הערעור לבית המשפט העליון על ידי גבאי בית הכנסת. אחת הדמויות המעניינות בנושא הוא יעקב קורצקי, סגן ראש העירייה, ששמו עלה לאחרונה כמי שעזר לישיבת ההסדר להגיש את הערעור. קורצקי מגיב על הטענות נגדו בראיון בלעדי לאתר "שרון אונליין" ומצהיר באופן גלוי כי הוא מתנגד לפינוי ישיבת ההסדר מבית הכנסת.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

"אני אישית מתנגד נחרצות לכל פינוי בכוח של תלמידים ממקום בו הם לומדים וזה לא משנה לי אם מדובר בלימוד חילוני או לימוד תורה", אומר קורצקי (בתמונה) ומציג כמובן עמדה המנוגדת לשאר חברי הסיעות האחרות בקואליציה.

יעקב, מדוע לדעתך על העירייה להשאיר את ישיבת ההסדר בבית הכנסת?

"לרמת השרון יש מסורת עתיקה של יחסים חמים וכבוד הדדי בין דתיים לחילונים ואפשר היה למצוא את שביל הזהב בו כולם היו יוצאים נשכרים. בעקבות לחצים אדירים שהפעלתי, הגרעין ויתר על הרבה מהפעילויות שלו שחלק מהתושבים החילונים יצאו נגדם אני חושב שכל הצדדים צריכים להתחשב קצת ולהשאיר את האווירה הנעימה שהייתה כאן בין כל התושבים. רמת השרון התברכה לאורך השניםבפלורליזם שלה, עם הקהילה החמה והמגוונת עם אורח חיים שונה ועדיין יש מקום לכולם וזה סוד הקסם שלה. כנבחר ציבור אני מאמין מאוד שהרשות המקומית צריכה להיות רגישה ולחלק משאבים ושירותים באופן שיוניי ורגיש ללא הבדל דת, גזע או מין. כמו שיש פה תיכון לאומנויות ובית ספר גבוה למוזיקה ששניהם הם גאווה לרמת השרון לא יזיק שיהיה פה גם מקום ללומדי המסורת היהודית, שיסב גאווה לתושבים הדתיים והמסורתיים בעיר".

בית המשפט המחוזי פסק כי על הישיבה להתפנות מבית הכנסת. האם טעה?

"בראש ובראשונה כאזרח שומר חוק, אני מכבד את החלטות בית המשפט למרות שלדעתי במקרה הזה שופטי בית המשפט הנכבדים קיבלו מידע חלקי ומוטעה ולכן לצערי אינני מסכים עם החלטה זאת".

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

האם, כפי שפורסם, עזרת לישיבת ההסדר או לגבאי שלמה הלוי להגיש את העתירה לבית המשפט העליון?

"שוב מדובר כאן ב"פייק ניוז". מעולם לא עזרתי לראשי ישיבת ההסדר או לגבאי שלמה הלוי בהגשת העתירה, אך בעקבות השיח האלים ברשתות החברתיות בתקופה האחרונה ושנאת חינם, אני מודיע כאן באופן שאינו משתמע לשתי פנים, שאני אתמוך בערעור שלהם".

האם לאורך השנים האחרונות אתה נמצא בקשר עם ישיבת ההסדר ועוזר להם?

"אני נציג ציבור וזה לא סוד שלאורך השנים אני מנהל דיאלוג פתוח עם כל המגזרים בעיר וביניהם גם עם ראשי ישיבת ההסדר. אתה מוזמן לבדוק בפרוטוקולים של העירייה, שאני הייתי מתנגד ראשי לפעילותם כל עוד התקיימו בישיבה לינה וחדר אוכל. כמו כן התנגדתי נחרצות לפעילותם במרחב הציבורי ואמרתי זאת להם באופן ישיר. לכן, ברגע שהם סגרו את חדר האוכל והפסיקו לישון בישיבה וגם צמצמו את פעילותם במרחב הציבור, אין לי דבר וחצי דבר נגדם. אני חושב שאנשי ישיבת ההסדר הם אנשים איכותיים ומלח הארץ ואם הם יכולים לשרת ביחידות המובחרות ביותר בצבא ונותנים מעצמם למען מדינת ישראל- מן הראוי שנמצא להם גם מקום להתפלל בו".

האם הערעור לעליון נועד כדי להותיר את ישיבת ההסדר בבית הכנסת?

"לא הגשתי את הערעור ואני לא חלק ממנו אך אני מקווה שבית המשפט העליון יקבל החלטה נבונה ורגישה, שתפשר בין הצדדים ותחזיר את השקט והשלווה".

מה תעשה כדי לגרום לישיבת ההסדר להישאר בבית הכנסת?

"אני מתכוון להגיע באופן אישי לדיונים בבית המשפט העליון ולתמוך בישיבה ובגבאי בית הכנסת, שלמה הלוי. לצערי נוכחתי לדעת שלמרות הצהרת חברי הקואליציה החילוניים כי רק הישיבה מפריעה להם, הם מפרים את השלווה בעיר וזורעים שנאת חינם ומנסים לפגוע גם בפעילות של הרב יהודה בוטמן, רב קהילת חב"ד ובפעילויות אחרות שנעשות למען תושבי העיר הדתיים. כמי שמאמין בשוויון אמיתי וכבוד הדדי בין כל המגזרים אני מתכוון להגן בכל הכלים העומדים לרשותי על מעמד הדת והדתיים ברמת השרון".

האם עמדתך, המנוגדת לשאר חברי הקואליציה, עשויה לגרום לבעיות בשמירה על שלמות הקואליציה?

"בשנים בהן אני מכהן כסגן ראש העירייה התפשרתי רבות בנושאים החשובים לי כדי לשמור על שלמות הקואליציה. איש באמונתו יחיה וזאת אמונתי והפעם לא אתפשר עליה".

מה להערכתך יקרה ב-18 ליוני, מועד פינוי הישיבה לפי המכתב שהוציא ראש העירייה?

"לעניות דעתי לא יקרה כלום, מה שהיה הוא שיהיה. אני באופי שלי אופטימי ומשוכנע שמרקם היחסים ההרמוני בין דתיים לחילונים והקשרים הבין-אישיים יותר חזקים מהכל".

מדוע נעדרת מישיבת ועדת המשנה להקצאות לפני מספר ימים?

"אציין בצורה מפורשת: אני בעד הסדר חוקי לכל מבני העירייה, ע"פ חוק וע"פ כל הוראות משרד הפנים אך לצערי ראשי הוועדה ניסו להטעות אותי, כשהסבירו לי שנושא הקריטריונים יחול רק על בתי כנסת עתידיים שייבנו, מה שהתברר כלא נכון. מספר ימים לפני כינוס וועדת משנה להקצאות, שלדעתי היא נטולת סמכויות מכיוון שהיא רק משנית לוועדת ההקצאות, הגיע לידי מסמך קריטריונים לבתי כנסיות שהוכן בידי חברי הועדה, שעל תוכנו אינני מסכים לחלוטין. הקריטריונים נקבעו ע"י אנשים שאין להם מושג וחצי מושג בנושא דת ומרקם היחסים החברתי העדין שמתלווה אליו ואין הם מבינים את ההבדלים והדקויות בין העדות והקהילות השונות. למרות שבוועדה הרב אדלשטיין ניסה להסביר בטלפון את עמדתו, אך שאר חברי הועדה לא התייחסו לדבריו. ידעתי שחברי הוועדה ינסו להשתמש בנו הדתיים כעלה תאנה ולא רציתי לקחת חלק בקרקס הזה. חשוב לי לציין כי וועדת המשנה להקצאות היא ללא סמכות אמיתית".

בית כנסת בר יוחאי רמת השרון
בית הכנסת בר יוחאי. האם ישיבת ההסדר תפונה?

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן