בית המשפט השלום בהרצליה פסק כי פעילות בית הכנסת "אהבת ישראל", הפועל בבית פרטי ברחוב וינגייט 90 בהרצליה פיתוח, תיפסק עד סוף חודש ספטמבר.

מדובר על פרשה שהחלה כבר לפני 11 שנים, כאשר בשנת 2010 פתחו נציגי הקהילה הצרפתית, בראשותו של דוד דהאן, בהרצליה פיתוח בית כנסת בבית פרטי. לאחר תלונות מצד שכנים, אישרה העירייה בשנת 2012 אישור לשימוש חורג לשלוש שנים בלבד, כלומר עד שנת 2015, ומאז למעשה מתנהל המקום ללא היתר.

בחודש דצמבר האחרון האריכה ועדת המשנה לתכנון ובנייה את האישור לשימוש חורג לשלוש שנים נוספות, אולם מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה את האישור וקבעה כי הנושא יחזור לדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה. בדיון חוזר בוועדת המשנה, שהתקיים בחודש פברואר האחרון, אושר שימוש חורג למשך שנתיים לשם המשך הפעלת בית הכנסת המשרת, כאמור, את קהילת עולי צרפת.

במקביל, הגישו השכנים תביעה לבית המשפט ובה טענו כי בית הכנסת הופעל ללא היתר בנייה כנדרש ובנוסף לבית כנסת נערכים במקום אירועים שיוצרים מטרד של ממש ונזקים שונים.

התושבים השכנים דרשו מבית המשפט כי יאסור מהנתבעים לקיים פעילות שאינה מגורים ובפרט הפעלת בית כנסת או מרכז קהילתי דתי, להרוס את הבנייה שנבנתה ללא היתר ולשלם להם פיצוי כספי בסך 400 אלף שקלים.

הנתבעים מצידם לא הכחישו כי בבית מתבצע שימוש של בית כנסת אבל טענו כי הנושא נמצא בשלבים אחרונים של רישוי, כאשר ההיתר אמור להינתן בזמן הקרוב. בנוסף טענו כי מדובר בפעילות מינורית אשר אינה גורמת כל נזק או מטרד לתובעים.

המשפט מתנהל כבר מסוף שנת 2019. בפסק הדין מהשבוע שעבר ציין השופט גלעד הס כי בעלת הנכס ידעה במשך השנים על קיום עבירות הבנייה בנכס ועצם הימנעותה להורות לדוד דהאן, שהפעיל את המקום, לפנות את הנכס או לדרוש ממנו את הפסקת השימוש החורג, מהווה התרשלות.

בתום פסק דין ארוך ומנומק נתן השופט גלעד הס צו מניעה קבוע האוסר על הנתבעים לקיים בבית פעילות שאינה מגורים ובפרט איסור לקיים פעילות של בית כנסת או מרכז קהילתי דתי. כמו כן, הורה השופט הס על צו המורה להרוס את כלל הבניה שנבנתה ללא היתר בנייה בנוסף פסק על פיצוי כספי לתובעים בסך 50 אלף שקלים.

השופט ציין בסוף פסק הדין: "מאחר שהבאתי את הזמן הרב שהשימוש החורג מתבצע ללא היתר מצד אחד ואת תקופת חגי תשרי וחשיבותם לקהילה מהצד השני, אני קובע כי הצווים האמורים יכנסו לתוקף החל ביום 29.9.2021".

עו"ד ראובן פארן, המייצג את דוד דהאן, אמר בתגובה לפסק הדין: "יש לי הרבה מה לטעון כלפי פסק הדין אבל זאת אעשה בערעור שיוגש בקרוב לבית המשפט המחוזי. אומר רק שבלתי סביר שבעלת בית שחיה בתל אביב קרוב ל-30 שנים יכולה לטעון למטרדי רעש ו/או חניה בהרצליה. האמת מעבר לתביעה היא חוסר יכולת התובעת ושכן נוסף את פעולת בית הכנסת של יוצאי צרפת בשכונתם האליטסטית. בכל מקרה, מה שחשוב זה לא פסק הדין שהתובעים מיהרו להפיץ לכל עבר אלא החלטת ועדת הערר לתכנון ובניה בדיון שיתקיים בסוף אוגוסט. ככל שהערר של התובעת על החלטת הועדה המקומית לאפשר שימוש חורג לשנתיים יידחה, יתברר ששמחת התובעת הייתה מוקדמת".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן