לא, לא נעלמתי, וגם לא נרדמתי, אני פעיל כתמיד, ועוזר בימים אלה לתושבים בנושאים רבים, אבל כן, אני כבר כחודש נמצא בארצות הברית ביחד עם אשתי שירה ובנותיי אלה בת ה- 10 ואיימי בת ה- 8. נסעתי לנסיעת עסקים ופגישה עם לקוחות רבים, ובשילוב זמן איכות עם המשפחה בסופי שבוע.

לא מעט קרובים, חברים ובני משפחה פנו אליי והציעו בחום שאבטל את הנסיעה בגלל הקורונה. אז חשבתי על זה בתחילה, והיה לי ברור שהתחלואה בארץ תעלה, ואף שיש סיכוי שיהיו הגבלות בתקופת החגים, ולכן לא ביטלתי, והאמת? דווקא יש לי מספר תובנות מעניינות בנושא.

קודם כל, במספרים אבסולוטיים, בארצות הברית יש הכי הרבה נדבקים בקורונה (מעל 40 מיליון נכון לכתיבת שורות אלה) וכמות נדבקים יומית של מעל 180 אלף בחלק מהימים.

אך מהצד השני, אם משווים את זה לישראל הקטנה, כמות הנדבקים ביחס לגודל האוכלוסייה – היא גדולה יותר בישראל, ובממדים הולכים וגדלים. במסגרת השהייה שלי בארצות הברית יצא לי לבקר במספר מדינות וביניהן: מרילנד, וירג’יניה, וושינגטון די סי, פנסילבניה, מסצ׳וסטס, ניו ג׳רזי ודלאוור.

לכל מדינה יש הנחיות אחרות, יש מדינות שבהן חובה להסתובב עם מסכות בכל שהייה במבנה סגור, ויש מדינות שאין שום חובה שכזו, יש מדינות שבהן רק מי שלא מחוסן מחויב במסכה ועוד הבדלים כאלה ואחרים.

השוני בתוך ארצות הברית בין מדינה למדינה הוא כל כך גדול, עד שלעיתים קשה לעקוב אחרי ההנחיות כשאתה עובר בין מדינה למדינה. ולכן, בכל מבנה ובכל חנות וקניון, ישנן הנחיות ברורות וכתובות – והציבור מציית להנחיות בצורה כמעט מוחלטת.

הסתובבתי עם משפחתי בלא מעט מקומות: טיסות פנימיות, רכבות, בתי מלון, קניונים, פעילויות, חנויות, עמדנו בתורים, נפגשנו עם אנשים ומה לא. אבל לאורך כל הדרך שמרנו על הנחיות משל עצמנו – לא משנה באיזה מדינה אנחנו, לא מורידים את המסכות במקומות סגורים, שומרים מרחק, שוטפים ידיים מתי שרק אפשר.

היו מקרים שהיינו היחידים עם מסכות כשמסביבנו עשרות ומאות אנשים הולכים חשופי פנים, ומסתכלים עלינו במבט חשדני (נו טוב, אולי הם חושבים שאנחנו היחידים במקום שטרם התחסנו?) אבל מבחינה סטטיסטית, עם כמות הפעילויות שלקחנו בהם חלק, כנראה שמה שאנחנו עושים עובד לא רע חברים (ובלי לפתוח עין הרע).

במדינות שבהן אין חובת מסכות, התחלואה גואה מאוד, בזמן שבמדינות שבהן יש חובה שכזו, התחלואה מאוד סולידית. שואלים אותי למה התחלואה בארץ כל כך גבוהה, והתשובה ברורה – חוסר ציות להנחיות!

משפחת וסרמן בארצות הברית

תסתכלו מסביב, זה מתחיל באותם אנשים בסופר עם חצי מסכה על הפרצוף, שעושים טובה ששמים את המסכה או שוכחים לשים ואז נזכרים. ברור שזה לא נוח, דמיינו נסיעה של 24 שעות במספר שדות תעופה, ורכבת של שעות מרובות, הכל עם מסכה על הפנים, זה אכן לא נוח, אבל זה שומר על הבריאות.

בארצות הברית קשה לעקוב אחרי וריאנטים, לא שומעים פה מבוקר ועד ערב על מצב הקורונה, זה משהו שנמצא ברקע, אפשר להתחסן בעשרות מקומות בכל עיר, כולל בבתי ספר, סניפים של רשתות פארם ועוד, אבל זה לא משהו שמנהל את המדינה, אלא משהו מינורי יחסית.

חשוב לציין כי ישנן לא מעט מדינות רפובליקניות ששם ההנחיה היא שאין הנחיות. התושבים יכולים לעשות מה שהם רוצים ברוב המקרים, ולכן התחלואה במדינות האלה היא בשיאה.

לסיכום, אני לא בא להטיף לאף אחד, אבל חשוב לזכור ששמירה על ההנחיות מצילה את החיים של כולנו.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן