לפני שלושה שבועות נחשף במהלך עבודות עפר באתר בנייה בסמוך לבית קינן בהרצליה, מצבור של רימוני יד מהתקופה שלפני קום המדינה. הצטרפו לסיור בזמן כדי ללמוד קצת על הסליקים הסודיים בהרצליה בעת ההיא

יובל משעל (מורה דרך)

צילומים: באדיבות ארכיון בית ראשונים בהרצליה

כאשר החל הטרקטוריסט לפני כשלושה שבועות בהכשרת הקרקע לבנית בניין בקרבת בית קינן בהרצליה, הוא לא האמין למראה עיניו. ברגע אחד התגלה לו מתוך האדמה סליק ובו מצבור של רימונים מתקופת ההגנה.

מתברר שכבר מראשיתה של הרצליה הכינו המתיישבים כלי נשק בייצור עצמי להגנה. בסוף שנת 1928 הוקם ארגון ההגנה בהרצליה. עם התחלת מאורעות תרפ"ט (1929) נתקבלו ממרכז "ההגנה" כמה רימוני יד. היו אלה רימונים מאולתרים שהודלקו בגפרור. מקום האימונים היה בפרדסים, בתי אריזה ובמנהרה הרומית (בהרצליה ב') המוסתרת מעיניהם של הבריטים וערביי הסביבה מהכפרים ג'ליל אל-קבילה וג'ליל אל שימאליה.

בחיפושים אחרי נשק נוסף הוקם בהרצליה המפעל הראשון בארץ ליציקת גופי רימונים, בתוך מבנה בצמוד לבאר הראשונה ברחוב הרב קוק (בתמונה למעלה). המכון פעל ויצר רימונים רבים. מפעל זה הניח את היסוד לתעשיית הנשק במחתרת (תע"ש) שלקראת קום המדינה היו לה עשרות מפעלים נסתרים ברחבי הארץ.

דלת "הסליק" מוסווית על ידי צינורות ביוב. פתיחת המנעול דרך פקק הביוב
סליק ישן ברחוב בן גוריון 9 בהרצליה

ייצור מוגבר זה של תחמושת יצר צורך בהקמת סליקים רבים בהרצליה, שבהם הוחבא נשק המחתרת. שמחה אוריאלי, סבו של חבר המועצה אורן אוריאלי, כותב בזיכרונתיו: "הנחיצות באמצעי התגוננות בפני הערבים חדרה עמוק… הגעתי לידי מסקנה שעליי לבנות חדרון תת קרקעי לאחסנת נשק בשעת הצורך אשר נקרא אז "סליק". חפרנו מתחת לרצפת חדר השינה בשטח אשר היה מיועד לארון הבגדים ויצקנו מבטון חדרון. מעל הכניסה עמד ארון הבגדים ובשעת הצורך היינו מזיזים את הארון ומרימים את המכסה". הבית היה ברחוב סמילנסקי בצמוד לגינת המשחקים הקרוי על שמו של שמחה אוריאלי.

מבנה נוסף המיועד לשימור ניתן לראותו ברחוב בן גוריון 9 פינת חברון. זהו ביתם של מרטין מרדכי ומרגריטה יפה אשר נבנה בשנת 1936 והיה מוקד משיכה עבור פעילות ההגנה. מרטין מרדכי ומרגריטה יפה עלו ארצה בעליה החמישית בשנת 1934. מרדכי היה ציוני נלהב שהתגייס לצבא הבריטי במלחמת העולם השניה. בביתו בקומת המרתף היה סליק גושי של ההגנה ובו אחסנו מספר רב של רימונים, מקלעים, רובים ועוד.

את המפתחות המקוריים ואת הסליק המשוחזר של משפחת יפה  ניתן לראות במוזיאון בית ראשונים ברחוב הנדיב. במהלך כל שנותיה של המדינה צצים בקיבוצים ובערים השונות סליקים אשר נשכחו/נשמרו באדיקות ע"י דור המחתרות. נקווה שבעתיד יתגלו לנו צפונות נוספים מתקופה מרתקת זאת.     

פצצות ורימונים בשימוש ההגנה בשנות ה-20-30
רימוני יד מתקופת ההגנה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן