"אם לא תהיה עזרה אמיתית מצד המדינה אני חושש שהרבה בעלי עסקים לא יצליחו להתאושש מהתקופה הזאת ויאלצו לסגור", את התחזית הפסימית הזאת משמיע אבי צ'יפסר, בעל חנות לחומרי בניה ברחוב סוקולוב 47 בהרצליה.

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע שוקיים עוף טרי 4 ק"ג ב-100 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

מדובר באחת החנויות הוותיקות ברחוב, שנוסדה בשנת 1953 על ידי הוריו של אבי והוא משמש כבעל החנות משנת 1975, כך שעם חלוף השנים הוא מכיר היטב את מצב המסחר בעיר, גם מכהונתו בעבר כיו"ר ועד סוחרי מרכז העיר.

אבי סגר את החנות שלו ב-20 למרץ, כאשר הוא קובל על האיפה ואיפה מול הרשתות הגדולות:

"גם אני מוכר דברים לחירום לבית אבל עלי אסרו לפתוח ואילו ל"הום סנטר" ו"אייס" איפשרו להמשיך לפתוח. כל יום אני מקבל טלפונים למה אני לא פתוח אבל אני מפחד לפתוח כדי שלא אקבל קנס של 3,000 שקלים בשביל מישהו שקנה משהו ב-20 שקל".

אבי, איך אתה שורד את התקופה הזאת?

"לצערי הרב, אני נאלץ להוציא מהקופות שחסכתי לפנסיה. זאת הדרך היחידה שאני יכול לשרוד. אני בן 70 ולא יכול לקבל את מה שהממשלה נותנת ולכן אני בין הכיסאות. האמת, שאני גם לא מבין מה הממשלה נותנת".

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע בשר טחון טרי 2 ק"ג ב-100 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

איך לדעתך הממשלה צריכה לעזור לבעלי העסקים?

"דבר ראשון, המדינה חייבת להורות לרשויות המקומיות על ביטול הארנונה לשלושה חודשים. ביטול ולא דחיה. דחיה לא תעזור אלא רק תדחה את הקשיים שלנו לשלב מאוחר יותר. לגבי המענק שהובטח, לתת מענק על 6,000 שקלים שמזה יורדים מיסים ובסוף ישאר ביד 2,000 שקלים זה לא רציני. צריך להבין שלהבדיל מהשכירים אין לנו הכנסה קבועה אלא משתנה מיום ליום. אם החליטו לתת מענק של 6,000 אז צריך לתת לכולם, בלי הבירוקרטיה של למלא טפסים, למי שיש תיק בביטוח לאומי שיתנו ישירות את המענק. בשביל מה למלא טפסים וכל הבירוקרטיה הזאת? עבודה של עשר דקות הופכת לעבודה של חודשיים. מה זה השטויות האלו? מה אתם צוחקים על האינטלגנציה שלנו? המדינה אומרת שהיא רוצה לעזור אבל בפועל מקשה עלינו. המדינה חייבת לעזור לעצמאים כי זה הגלגל שמניע את הכלכלה היומיומית השוטפת, שמפעיל את כל המסחר. המדינה מרוויחה ממסחר קיים וברגע שיעצר הגלגל הכל יתקע".

ומה אתה מצפה מהעירייה?

"העירייה היא הנציגה שלנו כלפי הממשל. לעירייה יש גישה למשרד הפנים ולמשרד האוצר. לי כאדם פרטי אין גישה אליהם אלא רק להפגין ולצעוק. אנחנו מאוד מעריכים ואוהבים את משה פדלון, ראש העירייה, שמשתדל למעננו ואני מצפה שהוא יפנה לשר הפנים וידרוש עבורנו את ביטול תשלומי הארנונה".

כאחד שמכיר היטב את בעלי העסקים במרכז העיר, כמה לדעתך לא יוכלו להתאושש?

"מי שלא יגיע להסדר עם בעל המקום שהוא שוכר ממנו, יצטרך לסגור. ממוצע עלות השכירות של חנות קטנה בגודל  30 מ"ר עומד על כ- 6,000 שקל לחודש. אם הוא היה סגור במשך שלושה חודשים זה במצטבר 18 אלף. תוסיף את הארנונה, הוא כבר מגיע ל-30 אלף שקלים הפסדים מראש וזה לפני חובות לספקים ולבנקים. מזה הוא לא יוכל להתאושש והוא גמר את הקריירה".

נשמע שאתה פסימי מאוד לגבי היום שאחרי במרכז העיר.

"אני פסימי כי אני מציאותי. אני פה כמעט 50 שנים ומכיר טוב מאוד את רוב בעלי החנויות. לצערי הרב, אני צופה שחלק מהם לא יוכל לעבור את המשבר הזה ויצטרך לסגור את העסק. הדבר היחיד שימנע זאת הוא, כאמור, עזרה משמעותית ומיידית של המדינה".

אבי צ'יפסר בחנות שלו. חושש מסגירת חנויות במרכז העיר
להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן