עיריית ת"א-יפו מציעה, עוד טרום משבר הקורונה, 10 מתחמי עבודה משותפים לעצמאים בעלות מסובסדת. "מה שטוב לתל אביב, יהיה מצוין גם כאן ויראה שהרשויות באמת איתנו בימים הקשים האלה", אומר עצמאי תושב העיר וקורא לראשי הערים לקדם את הפתרון היצירתי. הרשויות טרם התייחסו לפניית "שרון און ליין" בעניין

שרון יונתן

צילומים: באדיבות עיריית תל אביב

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

בשנים האחרונות תפסה מגמת מתחמי העבודה המשותפים תאוצה, כאשר עצמאיים הגיעו מדי בוקר למתחמים דוגמת Wework באזור התעשייה בהרצליה. אז נכון, הקורונה החזירה את אותם אנשים לעבודה בבית, אבל עם החזרה לשגרה נפתחו מתחמים אלו מחדש. עבור הזכות לקבל מקום לעבודה בחלל משותף כולל שירות נוסף של מזנון וכדומה משלם כל עצמאי סכום שנע סביב 1,400 שקלים. לרבים מהעצמאים מוכי הקורונה, שעוד לא הצליחו להתרומם מהמשבר החריף, זוהי הוצאה בלתי אפשרית.

דווקא כעת מצופה כי הרשויות המקומיות, הרצליה ורמת השרון, יירתמו למאמץ ויסייעו באופן משמעותי לעצמאים באזור. מתברר שיש מקומות בארץ שבהם העירייה יזמה הקמת מתחמים כאלו במחירים סמליים בלבד. מובילת בתחום היא עיריית ת"א, המאפשרת לסטודנטים, סטארטאפיסטים, פרילאנסרים ותיירים לעבוד יחד במתחמים שיתופיים, לתקופות זמן מוגבלות ומוגדרות ואף מספקת שירותים נוספים.

חברותה מתחם עבודה בתל אביב
חברוta- מתחם עבודה משותף בתל אביב

בעיריית ת"א ציינו השבוע כי בתחומה פועלים בשנים האחרונות כ-10 מתחמים שיתופיים: מרכז הצעירים ברחוב מזא"ה, מרכז הצעירים יפת 83 ביפו, מרכז הצעירים "ורדיאל 17" בשכונת התקווה, עתידים 7 – חלל עבודה שיתופי במרכז עתידים ברמת החייל, "הספרייה" במגדל שלום, "הרציף" בנווה שאנן – מרכז עירוני ליזמות וחדשנות המציע מרחב עבודה משותף ליזמיות ויזמים, בית אריאלה וספריות תל אביב – יפו, חברוTa- במרכז הקהילתי דב הוז, מיוזיק ספוט – מרחב עבודה למוזיקאים ביהודה הלוי (מרחב עבודה ליוצרים ויוצרות בתחום המוזיקה ששימש בעבר כפיצוציה), הקשת 2 בקרית שלום, רוטשילד 1 – המהווה למתחם שיתופי באוויר הפתוח, 24 שעות ביממה.

בעיריית ת"א הסבירו כי כחלק מהמדיניות העירונית לשדרוג המרחבים הציבוריים בעיר והקמת מתחמי עבודה שיתופיים, הקימה העירייה מרחב עבודה משותף ציבורי בכיכר רוטשילד 1, מעל חניון קצה השדרה.

השימוש ברוב חללי העבודה העירוניים חופשי, על בסיס מקום פנוי ובשאר נגבה תשלום סמלי. מרחב העבודה כולל "שולחנות חכמים" מסוגים שונים; שולחנות בר, משותפים, בודדים ועוד, כולם מצוידים בשקעי הטענה וחיבורי USB למחשבים ולטלפונים ניידים. כמו כן, במקום אינטרנט אלחוטי חינם, הצללה וכן תאורת לדים לפעילות לאורך כל שעות היום והלילה. מתחם העבודה נגיש ומונגש כולו גם לבעלי מוגבלויות. בסמוך למתחם העבודה הוקמו טריבונות ישיבה ושהייה לציבור הרחב, בוצע גינון ונשתלו עצי תות גדולים שיתנו צל וכן נשתלו מחדש עצי צאלון והותקנה ברזיית מים קרים לשימוש העוברים והשבים. 

קיץ מוגזם בהרצליה יולי אוגוסט 2022. לחץ לכל האירועים בעיר

בעיריית ת"א אמרו השבוע: "כ-80 אחוז מהצעירים (בגילאי 18-35) המתגוררים בעיר תל אביב- יפו, שוכרים דירות שברובן אין מרחבים משותפים המאפשרים למידה או עבודה עצמאית. מדובר בצורך משמעותי של התושבים הצעירים והעירייה שמחה לספק אותו לתושבים. מעבר למקום העבודה, מדובר בחלל המאפשר מפגש, יצירה משותפת ומקום להתפתחות של קהילות צעירות. בכל שבוע פוקדים את כל מרחבי העבודה שבבתי הצעירים מאות צעירות וצעירים שחלקם הפכו לבני בית במרכזים".

תושב הרצליה, בעל עסק עצמאי, ששכר מקום במתחם בהרצליה, התרעם השבוע: "קשה להבין מדוע מה שעובד בת"א כל כך יפה לא יכול לעבוד אצלנו כאן בהרצליה או ברמת השרון. בימים כאלה אפשר לצפות מהרשויות להיות איתנו בשעות הקשות, לא רק במלים. אני בטוח שראש עירייה יצירתי יכול להוביל כזה מהלך וזה יזכה אותו בהרבה נקודות".

על אף פניות חוזרות ונשנות מטעם "שרון און ליין" לא נמסרה התייחסות של עיריות הרצליה ורמת השרון לפנייה עד למועד פרסום הכתבה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן