תושבי העיר קיבלו הודעת sms ובה קישור לסקר שמתבצע בשיתוף פעולה עם המרכז הבינתחומי. המשיבים מתבקשים למלא פרטים אישיים ולפרט גם את מקצועם והנכונות להתנדב במידת הצורך. אלעד מן, עו"ד העוסק בדיני מידע: "הסקר הוא בתחום האפור"

 

האם הסקר שהפיצה היום עיריית הרצליה לתושבים רבים מיועד רק להתנהלות בשעת חירום או שלמעשה נועד גם לאסוף נתונים אישיים מהתושבים? בהודעת sms שקיבלו התושבים נכתב: "תושבים יקרים, בעזרתכם תוכל עיריית הרצליה להיערך באופן מיטבי למצבי חירום. אנא מלאו סקר קצר שבו נלמד על תחום עיסוקכם, על יכולתכם לסייע או על הצורך שלכם בסיוע. תודה מראש על שיתוף הפעולה, עירית הרצליה".

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

לחיצה על הלינק מכניסה אותנו לתוך הסקר תחת הכותרת "ערוכים יחד בחירום – עיריית הרצליה" ואז מתברר כי הסקר נעשה בשיתוף עם המרכז הבינתחומי: "משבר הקורונה הנוכחי הביא אותנו לייצר שיתוף פעולה עם המכון למדיניות נגד טרור שבמרכז הבינתחומי", נכתב בראשית הסקר והוסבר: "כדי לבנות מודל עבודה ייחודי לשעת חירום אנו מבקשים למלא סקר קצר שבו נלמד עליכם, התושבים, על עיסוקכם, על יכולתכם לסייע או על הצורך שלכם בסיוע. באמצעות יישום המודל נוכל להיערך באופן מיטבי למצב חירום עתידי ונדע לתת מענה מדויק ורלוונטי לצרכים הקהילתיים של תושבי העיר יש לציין שמדובר כרגע בפיילוט".

החלק הראשון של הסקר עוסק במילוי פרטים אישיים, כאשר לאחר מכן נשאל התושב לגבי מקצועו ומידת רצונו להתנדב למען הקהילה בשעת חירום או האם הוא יזדקק לסיוע בשינוע מזון ותרופות לביתו. הודעת הסקר הקפיצה תושבים בעיר שטענו כי העירייה מבצעת לכאורה סקר במסווה לצורך איסוף נתונים אישיים של התושבים למטרות שלא ממש הוגדרו.

אלעד מן, עו"ד העוסק בדיני מידע, מסביר את הבעייתיות בסקר:  "מהסקר לא ברור לאיזה צורך מדויק נחוץ איסוף הפרטים האישיים ומהי המטרה המוגדרת שעומדת מאחורי האיסוף. הפרטים עצמם נחשבים כפרטים רגישים כמו כתובת וטלפון שמקושרים לשם משפחה. אם הכוונה ליצור מאגר מידע שלא ברור לאיזה צריכים ישמש את העירייה אז חלות הוראות להקמת וניהול מאגרי מידע שצריך לבצע. מהסקר לא ברור אם כל התנאים והסייגים ברורים למי שהופנה אליו הסקר ומה הצורך הנקודתי של העירייה באיסוף הפרטים האלו שממילא חלק גדול מהם קיים במאגרי הנתונים לצרכי ארנונה. הסקר הוא בתחום האפור, צורך כללי כחירום, אבל לא מעבר לזה. גם לא ברור מי מנהל את המאגר הזה ואיך יעשה השימוש בנתונים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בתחילת הסקר ישנו הסבר מפורט לגבי מטרותיו. הסקר הוא שקוף לגמרי ומטרתו היא אחת – למפות תושבים בעלי מקצועות חיוניים שיוכלו לעזור בשעת חירום לתושבי העיר, בהתנדבות ולמפות תושבים שיצטרכו סיוע ועזרה במצב חירום. העירייה מתחייבת שלא יעשה שימוש אחר
בנתונים אלו כפי שהוגדר בסקר והוא מבוסס על מענה מתוך רצון טוב ושיתוף פעולה של התושבים".

.

מתחברים. קבוצות קיץ לכישורים חברתיים במרכז מתחברים. לפרטים נוספים: 077-2070028

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן