בניגוד לשנים קודמות, השנה לא יפעלו צהרונים לילדי כיתות ג'. ההורים: "החלטה לא הגיונית ובלתי סבירה. המשמעות היא שנצטרך לצאת בצהריים מהעבודה. צריך לתת פתרון גם להורי ילדי כיתות ג'". העירייה: מדובר בהחלטת המדינה ומשרד החינוך". בתוך כך, פרסמה העירייה את המתווה לצהרונים בגני הילדים

שרון יונתן

הורים לילדים שעולים לכיתה ג' זועמים על ההחלטה שבשנת הלימודים הקרובה לא יפעלו צהרונים לילדי כיתה ג'. אתמול קיבלו ההורים הודעה ממנהלי בתי הספר היסודיים כי הצהרונים השנה יהיו עבור ילדי כיתות א' ו- ב' בלבד.

חזקים ביחד. לנדוור

בקרב ההורים יש זעם גדול כפי שאמר הורה שבנו עולה לכיתה ג': "המשמעות היא שהורים רבים לילדים בגילאי 8 – 9 נאלצים פתאום, מעכשיו לעכשיו, למצוא פתרונות לילדים, שמסיימים את שעות הלימוד בבית הספר בשעה 13:00 לערך. מאחר שמדובר בילדים שעדיין בגילאים צעירים מאוד, ומאחר שרבים מהם לא גרים בסמיכות לבית הספר, הילדים אינם יכולים לחזור לבדם לביתם כאשר ספק רב אם ניתן להשאירם למשך זמן של כ-3 שעות בבית לבד. זאת החלטה לא הגיונית ובלתי סבירה. המשמעות היא שנצטרך לצאת בשעה 12:00 מהעבודה על מנת להוציא את הילדים מבית הספר או לחילופין למצוא מהרגע להרגע, בסוף אוגוסט, שירותי שמרטפות להוצאת הילדים מבית הספר. על רקע המצב הכלכלי, שלא פסח גם על הורים בעיר הרצליה, הפחתת שעות עבודה או לחילופין מציאת פתרונות אחרים בתשלום, היא כמעט בלתי אפשרית".

ההורה ציין כי נעשתה פנייה לאגף החינוך אך הם טרם קיבלו תשובה והוסיף: "מי החליט שילדים בני 8 כבר יכולים להסתדר בלי צהרון? ומה מצופה בדיוק מהוריהם לעשות? לזאת אין לעירייה בינתיים, כל תשובה".

אמא נוספת, שבתה עולה לכיתה ג', אמרה דברים דומים: "אני עובדת מחוץ להרצליה ולא יכולה לצאת בשעה 12:00 מהעבודה כדי להוציא את הבת שלי בשעה 13:00 מבית הספר. צריך לתת פתרון גם להורים של כיתה ג', כמו שהיה תמיד. לא מובן מדוע אי אפשר לאחד את כל הכיתות בשכבה לצהרון אחד כמו שעשו בקייטנת החופש הגדול. מה כל כך מסובך בזה?"

מהעירייה נמסר בתגובה: "על פי החלטת המדינה ומשרד החינוך, בשלב זה יש מתווה צהרונים לכיתות א' ו-ב' בלבד".

העירייה פרסמה את המתווה לצהרונים בגנים

בתוך כך, פירסמה העירייה את מתווה הצהרונים לשנת הלימודים בגני הילדים שעיקריו: העירייה לא תאחד צהרונים בהם גילאי הילדים אינם אחידים, בצהרונים בהם מיעוט משתתפים – העירייה תשלים את עיקר העלות למפעיל. בעירייה ציינו כי בהרצליה יש 138 גני ילדים בהם לומדים כ-3,800 ילדים, כאשר לכולם מחויבת העירייה לספק מסגרת יום לימודים ארוך (צהרון).

בעירייה טוענים כי השנה, ככל הנראה כתוצאה ישירה של משבר הקורונה, חלה ירידה במספרי הילדים שנרשמו ליום לימודים ארוך. על פי המכרז והתקנון שפורסם להורים, צהרון גן יפתח רק בתנאי של מינימום 20 ילדים רשומים, במידה ואין מינימום נרשמים – גנים הצמודים זה לזה יאוחדו לצהרון אחד. לרוב, צהרונים בגנים צמודים, שבהם פחות מ-20 ילדים מאוחדים לצהרון אחד.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים


אולם השנה, בשל קושי שהביעו הורים רבים ולאחר בחינה של העלויות, החליטה עיריית הרצליה כי בצהרונים בגנים צמודים, שבהם יש מיעוט נרשמים וקיים פער גילאים גדול בין הילדים – הצהרונים לא יאוחדו, זאת היות ומבחינה פדגוגית נימצא כי פערים גדולים מידי בין הילדים אינם לרוב לטובת הילדים

בעירייה הסבירו כי כחלק מתוכנית יום הלימודים הארוך בהרצליה מקבלים הילדים מסגרת חינוכית תומכת ואיכותית, תכנים פדגוגיים מגוונים וארוחת צהריים חמה, מזינה ובריאה. בשל מיגבלות הקורונה ובמטרה למנוע סיכוני הדבקה, בשנת תשפ"א לא יוכנסו מפעילי חוגים חיצוניים לצהרונים, ולכן קוזז מחיר החוגים ממחיר הצהרון והמחיר החדש יעמוד על 985 שקלים לחודש.

על פי מתווה הפעולה החדש, בגנים בהם יש פחות מ-20 ילדים שנרשמו לצהרון, ישלמו ההורים 1040 שקלים (תוספת של 55 שקלים בלבד) ועירית הרצליה תממן את עלות הפער שנוצר בתשלום למפעילים.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן