יום הזיכרון הינו יום עצוב וחשוב. הורים רבים בוחרים לעיתים להתעלם מקיומו  במטרה להגן על הילד ולחסוך ממנו את הכאב. סביב גילאי 3-7 ילדים מתחילים להבין את משמעות המוות אבל לא יודעים להתמודד עם הסופיות שבדבר. הילדים שואלים שאלות, מאוד מפתה להתעלם או לשקר לילדינו בנושא אובדן ושכול. ניסיונות להתחמקות עלולים להיתפס בעיני ילדים כסימן לדבר קשה, טעון שקשה להורים להתמודד איתו. חשוב שהילדים ירגישו את יכולת ההתמודדות של ההורים עם הנושא, דבר זה מאפשר לילדים תחושת ביטחון ושליטה. אם נשאלתם – תענו , בכך שלא תדברו עם הילד, תסבירו לו ותשתפו אותו – אתם לא מגנים עליו ולא חוסכים ממנו דבר. ילדי מדינת ישראל אינם גדלים בסביבה סטרילית למרבה הצער, חיילים רבים מקפחים את חייהם בכדי להגן על המדינה ולכן חשוב להעביר מסרים ברורים, להיות רגישים לפחדים ולסייע להם להתמודד עם הימים הקשים. 

מתחברים קבוצה לכישורים חברתיים

איך מסבירים לילד מהו יום הזיכרון לחללי צה"ל? ההסבר צריך להיות קצר ומובן: יום הזיכרון הוא יום חשוב ועצוב, כל מי שחי במדינת ישראל זוכר את החיילים שנהרגו כדי לשמור ולהגן עלינו ועל המדינה. השתדלו בזמן שאתם מספרים שלא להלחיץ ולהכניס את הילד לחרדות עם סיפורים קשים. לילדים צעירים חשיפה לא מותאמת לתכנים הקשורים לימי הזיכרון עלולה  ליצור דאגות, חרדה ואי שקט. חשוב להדגיש את משמעותו של היום, בו אנו זוכרים ומכבדים את אלו שהגנו ושמרו עלינו ובזכותם אנחנו כאן. הדגישו את ההנצחה ועסקו פחות במוות, אל תאפשרו לילד לשבת שעות מול הטלוויזיה לבדו, חשוב לשבת עמו, למצוא תוכנית אחת או שתיים המתאימות לגילו ומדברות בשפתו, וודאו כי הוא מבין את הדברים ותהיו שם עבורו, אם אתם לא יודעים את התשובה לשאלה שהילד שואל אתכם – זה בסדר גמור לומר שאתם לא יודעים או לא בטוחים אל תמציאו תשובות, הילד ירגיש בזיוף. אל תדברו יותר מדי על מלחמות, הסבירו לו בקצרה כי יש אנשים שרוצים את המדינה שלנו ולכן יש לנו צבא חזק וגדול, אחד הטובים בעולם, ששומר עלינו ועל המדינה. הסבירו לילד שכל בן 18 במדינת ישראל מתגייס לצבא, אבל לא כולם נלחמים, בצבא יש תפקידים רבים, לא כולם מסוכנים אבל כולם תורמים למדינה .חשוב להדגיש שרוב החיילים לא נהרגים וכדאי אפילו להראות לילד חיילים שהוא מכיר או להסב את תשומת לבו לחיילים שנתקלים בהם בכל מקום אחר שיראה שהם חיים ונושמים . יש לשים דגש על כוחות ותקווה.

מהי צפירה? הצפירה עלולה להיתפס אצל ילדים רבים כרגע טראומטי במיוחד וחלקם אף עלולים לחשוב כי מדובר באזעקת אמת לכן חשוב להכין את הילדים לדקות בהן תשמע הצפירה, להסביר להם שאנשים עומדים בצפירה בכדי לכבד את החיילים שהקריבו את חייהם ובזכותם אנו חיים כאן היום. רצוי להכין את הילדים חצי שעה לפני הצפירה – להסביר שנשמע צליל חזק שנעמוד בשקט ובלי לזוז. ניתן להזמין אותם לעמוד עם ההורה אך חשוב לא להכריח את הילדים לעמוד  אם הם לא רוצים, לא לכעוס עליהם אם הם יצחקו או לא יעמדו בשקט. הם ילדים.

 מה חשוב להסביר על המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות? ללא ספק מדובר במעבר חד. בשעות הבוקר אנו בוכים, כואבים ועצובים ובשעות הערב שמחים .חשוב להסביר שמדובר בשני אירועים, המתמזגים וקשורים זה בזה ושגם כאשר אנו חוגגים ושמחים שיש לנו מדינה בזכות החיילים האמיצים.כדאי לשים דגש על הטקסיות, המנהגים,  הסמלים כמו נר זיכרון, מדבקת "יזכור", הורדת הדגל לחצי התורן, השירים, הסיפורים, החולצה הלבנה שמציינת יום מיוחד.

לסיום: אנו ההורים מהווים גורם מתווך ומסייע במתן הסברים לאירועים שהילד חווה. תפקידינו המרכזי הינו לעזור לילדים בתיווך המציאות באופן המותאם לגילו.

איילת ברדלי. לעזור לילדים לקראת יום הזיכרון

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן