לקראת עצרת המחאה במאבק נגד אלימות נשים, משחזרת רות רזניק את האונס האכזרי בשנת 1978 – ואת סופו הטראגי. תשעת הצעירים שנעצרו יצאו זכאים

***

קיץ מוגזם בהרצליה יולי אוגוסט 2022. לחץ לכל האירועים בעיר

בחג השבועות 1978 פנה אלי קצין משטרת הרצליה, מישל חדד, ושאל האם נוכל לקבל אישה הנמצאת אצלו בחקירה לאחר אונס קבוצתי קשה.  כמובן שהגבתי בחיוב. הוא ביקש שאתלווה אליו וחוקרים נוספים לקחת את בתה בת כשנה שהשאירה בבית.

הם עברו ליד ביתי ואספו אותי. במכונית המשטרה הייתה אישה צעירה, פניה נפוחים, יושבת קפואה. הצגתי עצמי בפניה ואמרתי שאלווה אותה לביתה ואחר כך ניסע למקלט לנשים שפתחנו חודשים מועטים לפני כן. דירתה הייתה במצב מזעזע כאשר המטבח היה מלא בבקבוקי קוניאק ובירה מלאים בבדלי סיגריות.  בתה התינוקת לא הגיבה לשום התייחסות מצדי, שכבה  בשקט במיטתה, לא בכתה ולא השמיע הגה.

מיד לאחר החג, היה יום ששי.  ביררתי האם המכון הפתולוגי פתוח באותו יום ונעניתי בחיוב.  המשטרה העמידה לרשותנו רכב עם נהג ונסענו לאבו כביר.  בכניסה אמרה לי המזכירה כי  לא יוכלו לבצע את הבדיקה ועלינו לחזור ביום ראשון.  הודעתי לה שאנו לא עוזבות את המכון עד שלא יבצעו את הבדיקה.  לקחתי אותה הצידה, הסברתי במה מדובר ואמרתי לה שייתכן ותתאבד עד יום ראשון.

ישבנו והמתנו עד שהמנתחים סיימו לנתח שתי גוויות.  לבסוף בעזרת מכר קרימינולוג שנכנס לבניין, הסכימו לבדוק את הגברת. 

היא רעדה כעלה נידף. ביקשה שאצטרף אליה.  נכנסתי לחדר שבו התבקשה להתפשט ושם עשו בדיקה חיצונית של חבלות.  החזקתי את ידה כל העת. 

טברנה יוונית במרינה הרצליה. 6-7 ביולי 2022. 18:00-23:00 דוכני מזון, הופעות לייב. הכניסה חופשית. היווניה 06.06. יוניסיס ולהקתו 07.07

בדיקה גניקולוגית לא בוצעה.

הודענו למשטרה והגיע נהג להחזיר אותנו למקלט.   בדרך סיפרה לי קצת על מה שהתרחש.  לאחר לידת הילדה, פגשה גבר שנראה לה נחמד והחלה לנהל עמו קשר רומנטי.  באחת השבתות הוא דפק בדלת, ואחריו שובל של 11 גברים בגילאים שונים.  הוא יצא מהדירה והותיר אותה עם חברי הכנופיה שהחלו לאנוס אותה באופן סידרתי.  הם איימו שיפגעו בבתה הפעוטה, אם תתלונן עליהם במשטרה. 

הסיוט נמשך מספר שבועות כאשר מדי יום היו פוקדים את דירתה 2-3 מהבחורים ומכריחים אותה לשכב עמם. אחד התנהג בברוטליות קיצונית.  לאחר פרק זמן הוא הודיע שהוא בא לבלות עמה סופ"ש, והיא נחרדה והחליטה לפנות  למשטרה.

התברר גם כי עברה אונס קודם שתוכנן בידי אבי בתה התינוקת, כאשר היתה בהריון והוא רצה להפוך לסרסור שלה והביא אליה מספר גברים.  היא סירבה לקיים עמם יחסים – והוא לקח סיגריה בוערת ושרף אותה על בטנה (וראיתי את הצלקות שנותרו מאז).  הסרסור נידון לבסוף לחצי שנת מאסר. 

במשפט יצאו 9 צעירים זכאים.  הם טענו ששכבו איתה מרצונה.  ציינו שלא שילמו לה כסף כי אינה זונה.  שניים מהכנופיה טענו שכלל לא היו במקום ונשפטו לתקופות קצרות.

לאחר לידת הילדה, פגשה גבר שנראה לה נחמד והחלה לנהל עמו קשר רומנטי.  באחת השבתות הוא דפק בדלת, ואחריו שובל של 11 גברים בגילאים שונים.  הוא יצא מהדירה והותיר אותה עם חברי הכנופיה שהחלו לאנוס אותה באופן סידרתי.  הם איימו שיפגעו בבתה הפעוטה, אם תתלונן עליהם במשטרה

האשה הרבתה לשתות ומכיוון שלא יכלה לצאת משערי המקלט, ביקשה  מחברותיה לרכוש עבורה בירה ווודקה – דבר האסור לחלוטין בתחומי המקלט. בתה הפעוטה הייתה מלאת חבלות ובמצב כמעט קטטוני כשהגיעה, אך עם תשומת הלב של הדיירות האחרות והמתנדבות במקלט, לאט לאט חל שיפור קל במצבה. 

כאשר המשיכה לשתות בסופו של דבר לא הייתה ברירה וביקשתי ממנה לעבור לחיות עם אמה, שהייתה נכה.  היא עברה עם הבת לבית אימה וחיפשה מקום עבודה והתקשתה להחזיק בעבודה.

לימים שמעתי ממשטרת הרצליה כי היא עברה לאילת וחיה עם חבר מספר שנים.  הילדה הועברה למסגרת של משרד הרווחה כי היא לא הייתה מסוגלת לטפל בה.

חלפו שנים, ויום אחד מישל חדד התקשר אלי והודיעה לי כי הגברת נמצאה תלויה, ערומה, בפרדס ליד פתח תקווה.

את הרוצח או הרוצחים לא מצאו עד עצם היום הזה.

(הבוקר, שישי, יצאה מפארק הרצליה שיירת אופנועים כחלק מן המאבק נגד האלימות כלפי נשים; השיירה תגיע לקראת צהריים לעצרת המרכזית שתתקיים בנתניה)

רות רזניק, תושבת הרצליה וחברת מועצת העיר לשעבר, היא סופרת, מתרגמת וכלת פרס ישראל על מפעל חיים עבור תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה; בשנת 1977 ייסדה את עמותת ל.א., שעיקר עיסוקה הוא ניהול מקלטים לנשים מוכות – שם היא פעילה בהתנדבות עד היום

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן