עשרות תושבים מרמת השרון מתאגדים למאבק כנגד הדו"חות שקיבלו בגין הוצאת פסולת שלא ביום האיסוף, לטענתם שלא בצדק. חלקם טוענים בתוקף כי לא הם הוציאו את הלכלוך בגינו קיבלו את הקנס וחלקם טוענים כי לא קיבלו את הדו"ח המקורי מהעירייה ולאחר תקופה קיבלו דרישת תשלום גבוהה יותר ממשרד עורכי דין. העירייה: "עיריית רמת השרון פועלת על מנת להעניק לתושבים מרחב ציבורי נקי, מסודר, אסתטי ומזמין"

 

שרון יונתן

האם פקחי עיריית רמת השרון נותנים דו"חות לתושבים על לא עוול בכפם?

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

מזה תקופה ארוכה שתושבים ברחבי העיר טוענים כי קיבלו, ולא בצדק, דו"ח על הוצאת פסולת ולכלוך לרחוב שלא ביום מועד פינוי האשפה, כאשר הדבר תקף במיוחד לקרטונים. במיוחד זכור המקרה של עמית ספיר סרי, תושבת העיר, שאותו פרסמנו ב"שרון און ליין" לפני כעשרה חודשים, כאשר עמית קיבלה דו"ח בגין קרטונים שנשאו את שמה והוצאו לרחוב שלא ביום האיסוף. לאחר שהבינה שהיא לא זו שהוציאה אותם לרחוב, ערערה על הקנס לבית המשפט השלום שזיכה אותה, אבל העירייה ערערה לבית המשפט המחוזי שהפך את ההחלטה וקנס את עמית.

בעקבות מספר פוסטים בשבוע האחרון, התאגדו עשרות תושבים והחליטו שהם יוצאים למאבק בנושא. ביום חמישי האחרון הוקמה קבוצת וואצאפ תחת השם "נפגעי פיקוח עירייה דו"ח" המונה כבר עשרות תושבים.

התושבים קובלים על שני דברים שלטענתם לא תקינים: התנהלות הפקחים במתן דו"חות והתנהלות העירייה באי שליחת הדו"חות והעברת הטיפול בנושא למשרד עורכי דין. לטענת רבים מהם, העירייה מנסה את מזלה בשיטת "המצליח" הידועה כדי להעשיר את קופתה על חשבון תושבי העיר. הערב (שני) ייפגשו התושבים בשעה 20:00 בכיכר העירייה כדי לדון בדרכי פעולתם וביום חמישי הקרוב נציגות מטעמם תיפגש עם קובי אלפסי, מנהל אגף הביטחון והפיקוח בעיריית רמת השרון.

התושבים מתלוננים: "קיבלנו דו"ח שלא בצדק"

כפי שתבינו מיד, לא מדובר במקרה אחד או שניים והמקרים שנציג הם רק דוגמא למקרים נוספים שקיימים. אלון משה, המתגורר ברחוב דרך הראשונים, טוען כי לאחרונה קיבל מכתב ממשרד עורכי דין על כך שעליו לשלם 1,111 שקלים לפני הליכי הוצאה לפועל וזאת בגין דו"ח על סך 730 שקלים שלטענתו לא הגיע אליו כלל.                          

אלון בירר מול משרד עורכי הדין ואז התברר לו שקיבל בחודש אוגוסט האחרון דו"ח על "השלכת נייר או אשפה ברשות הרבים", ותשלום החוב המדובר כולל את תשלום הדו"ח (730 שקלים), תוספת פיגור (365 שקלים) והוצאות גבייה (16 שקלים), סה"כ כאמור 1111 שקלים.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

אלון מציין כי על הקרטונים שבגינם קיבל את הדו"ח יש אמנם מעטפה עם שמו אך לא הוא שם אותה ואין לו קשר להוצאת הקרטונים: "אני חייב לציין שאני לא זרקתי את האשפה הזו, והייתי מערער לו הייתי מקבל את הדוח המקורי בזמן. העניין הוא שהדו"ח המקורי מעולם לא הגיע אליי וגם לא התראה נוספת של העירייה. מה שכן הגיע זה התשלום חוב לפני הוצאה לפועל לאחר כשבעה חודשים. מסתבר שהשיטה זהה לכולנו, הנחת מעטפה עם השם על האשפה ולצלם. לא לשלוח דוח מקורי ולא לשלוח דו"ח בדואר רשום מול חתימת המקבל וללא שום יכולת להגיב, לשלם, לערער. לא ברור לי מדוע העירייה מתנהלת בצורה הזו (או שאולי זה די ברור) מכיוון שאין ביכולתי לערער על הדו"ח ואני חייב לשלם את החוב עד ל 30 למרץ אחרת החוב יעבור להוצאה לפועל".

מקרה נוסף מתארת יעל כוכבי, תושבת העיר: "ההורים שלי מוכרים את הבית שלהם ברחוב אז"ר והם קראו לבן שלי שלא גר כבר בעיר כדי לפנות דברים השייכים לו מהבית שלהם. לפני כחודש וחצי, ב- 6 בפברואר, הוא ארז הכל בשקיות בתוך קרטון ואבא שלי הראה לו את הפינה ליד הבית שמשאירים גזם ואשפה לפינוי. הבן שלי נכנס לאפליקציה של העירייה ובדק מתי יש איסוף וראה במפה סימן של משאית סגולה של איסוף ביום ראשון. מאחר שראה שיש איסוף ביום ראשון הוציא את הקרטון במוצ"ש בשעה 19:15 במטרה שייאסף ביום ראשון בבוקר. רבע שעה לאחר מכן הגיעה פקחית ונתנה דו"ח בשעה 19:35. לפי שכנים וההורים שלי שגרים בבית, הפועלים באתר בנייה ממש מול מקום האיסוף, כל הזמן נוברים והופכים את הזבל שכולם זורקים שם. הורי אזרחים שומרי חוק וגם ילדי חונכו כך".

קרטונים על המדרכה. טענות לקנסות שלא בצדק

גם מיכל פרייזלר נאלצת לשלם כעת 1,100 שקלים, לטענתה שלא בצדק: "אני גרה ברחוב בועז פינת אוורבוך. כל שבוע, מזה למעלה משנה, אני מזמינה ירקות שמגיעים בארגז שעליו מדבקה עם השם שלי. אני תמיד מניחה את הארגז בחדר של פח הזבל של הבניין והוא נאסף עם הזבל. לפני כמה חודשים  קיבלתי דו"ח על כך שהשלכתי את הארגז מעבר לכביש, מה שכמובן לא קרה אבל אין לי דרך להוכיח את זה. לא שילמתי את הקנס והתכוונתי לפנות לעירייה לבקש להישפט אבל כנראה שפספסתי את המועד ועתה קיבלתי הודעת דרישת תשלום חוב של העיריה באמצעות משרד עורכי הדין".

לילך, המתגוררת ברחוב הגנים בשכונת נווה גן, מספרת: "קיבלתי לראשונה, ביוני 2020, מכתב שכלל את פרטי הדו"ח. כמובן שלא ידעתי במה מדובר, אני אף פעם לא זורקת אשפה שלא בפח. הסתכלתי על התמונות באתר שהיה מופנה בדו"ח וראיתי את התמונה של הארגז הקטן שלי זרוק בצד עם עוד לכלוך בתוכו מחודש אוגוסט 2019 (כשנה לפני שקיבלתי את הדו"ח). חשוב לציין שביום שבו הושלך הארגז הקטן לפח, יחד איתו נזרקו הרבה מאוד ארגזים לפח כי התקינו לי תאורה לדירה חדשה. העובדה שמתוך כל הארגזים רק אחד קטן מצא את עצמו בצד ולא בפח מבהירה בבירור שמישהו כנראה הוציא אותו מהחדר זבל כי אולי היה צריך ארגז או כל סיבה אחרת. התקשרתי באותו היום או למחרת למשרד עורכי הדין שאמרו לי שאני לא יכולה להישפט או לערער כי עבר הזמן וזה כבר לא באחריות העירייה. שילמתי כי לא רציתי שיפנו אלי מההוצאה לפועל כמו שאיימו במכתב. בבדיקה מול הדואר ברור שהמכתב המקורי של הדו"ח מעולם לא הגיע לידי. הדו"ח תפח מ- 730 שקלים ל- 1,131 עם תוספת פיגור".

מהעירייה נמסר בתגובה: עיריית רמת השרון פועלת על מנת להעניק לתושבים מרחב ציבורי נקי, מסודר, אסתטי ומזמין. כחלק מכך, תוגבר מערך הניקיון, ולצד זאת, אנו מפעילים באופן נמרץ יותר את כלי האכיפה כנגד מי שמשליך קרטונים ומלכלך את המרחב הציבורי".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן