"אזכור את החיוך הגדול שלו ואת החיבוק החזק שלו וזה גם מה שהכי יחסר לי", כך אמרה היום (שלישי) ליהיא לפיד על אביה רפי מן ז"ל שהובא אתמול למנוחות בבית הקברות מורשה של רמת השרון.

חודש האזרח הותיק - עיריית רמת השרון

רפי, שהיה ביחד עם אשתו תלמה הבעלים של חנות "רותם" הוותיקה ברחוב סוקולוב 89 ברמת השרון, הלך לעולמו ביום שישי האחרון לאחר שנאבק בשנה האחרונה במחלת הסרטן שהכניעה אותו בגיל 75. מלבד תלמה, הותיר רפי אחריו שלושה ילדים (דדי, ליהיא ואילאיל -בתמונה) ושישה נכדים. למי שלא יודע, השם "רותם" זה ראשי תיבות של רפי ותלמה מן, אשתו ב-54 השנים האחרונות.

בתו ליהיא סיפרה היום: "הוא נפטר יום לפני יום השנה ה-43 לפתיחת החנות, אותה פתח ביחד עם אימי. לאבי היו ידי זהב ובהתחלה זאת הייתה חנות בנוסח עשה זאת בעצמך אבל בהמשך היא התרחבה והם רכשו חנויות סמוכות, כך שהיא למעשה חנות אחת גדולה על שטחן של ארבע חנויות. היו בחנות מגוון פריטים של עיצובים ישראלים, יודאיקה ואומנות ישראלית. אני גדלתי בחנות ובילדותי אף עבדתי שם, כשהדלפק היה נמוך יותר. אני זוכרת שילדי רמת השרון יכלו לקנות בה הכל, משרשת לבת מצווה ועד מתנות לחתונה. בעבר כל אחד שהכיר אותי קרא לי הבת של רותם".

רפי לא נתן למחלה למנוע ממנו לעבוד כפי שמספרת ליהיא: "בהפסקות בין הטיפולים הוא היה מגיע לחנות ומתיישב בחוץ עם  חברים שלו, למעין פרלמנט שבו מדברים על הכל. החנות שלהם הייתה מגויסת ל"יש עתיד" והפכה למוסד ברמת השרון".

ליהיא מספרת כי במשפחה היו משוכנעים שאביה ינצח את מחלת הסרטן. "בשנה האחרונה הוא נאבק במחלה ועד שבוע לפני מותו היינו בטוחים שהוא ינצח את המחלה. אבא היה מכור לרדיו והבן שלי קנה לו רדיו ליום הולדת עם הכיתוב "האיש שניצח הכל".

הלוויה בימי קורונה היא עצובה אפילו יותר. "היה עצוב מאוד לקבור כך את אבי עם נוכחות מצומצמת מאוד של אנשים", מתארת ליהיא, "קיבלנו הנחיה מחברת קדישא שמותרת נוכחות של עד 20 איש בלבד ומאחר והם הגיעו עם שלושה אנשי צוות אז נותרו לנו 17 אנשים להזמין, כך שלמעשה הייתה רק המשפחה הגרעינית בלבד, אני, אחי ואחותי, הילדים ובני הזוג", אמרה ליהיא.

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע שוקיים עוף טרי 4 ק"ג ב-100 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

ליהיא, עבר לך בראש בזמן ההלוויה כמה אנשים היו מגיעים אלמלא הקורונה?

"בוודאי. עצוב לי מאוד שהוא לא זכה לכבוד מהמון אנשים שרצו לבא וללוות אותו בדרכו האחרונה. זאת סיטואציה מוזרה מאוד כי גם למעשה אין שבעה, אנחנו יושבים אצל אמא שלי בלי מנחמים וקמים היום בגלל הסגר. במקום זאת אנו מקבלים המון הודעות וטלפונים אבל ברור שזה לא אותו דבר".

מה הכי תזכרי מאביך?

"הרבה דברים אבל בעיקר את החיוך הגדול שלו והחיבוק הגדול שלו וזה גם יחסר לי הכי הרבה. חשוב לי גם לציין שאבא התנדב וחנך במשך שנתיים בוגר עם אוטיזם ב"עפר עפרים", בחור שהוריו נפטרו ואבי היה משמעותי מאוד עבורו".

ח"כ יאיר לפיד, חתנו של רפי, ספד לו בדף הפייסבוק שלו:

"סבא רפי נפטר. חצי שעה לפני מותו עמדנו מעל המיטה שלו בבית החולים, "תנוח, אבא", ליהיא אמרה, "אתה יכול לנוח. אני אוהבת אותך". הוא לא מת מקורונה. אנחנו שוכחים שגם בזמן המגיפה רוב האנשים מתים מדברים אחרים. הוא מת בגלל שהוא היה חזק מדי. בגלל שהוא לא ידע איך לנוח. הגוף החזק הזה, שנסע פעם לערד עם ילדים קטנים כדי להקים את מפעלי ים המלח במו ידיו המיובלות. שבנה בית לעם היהודי ולתלמה מעל הוואדי. שהלך פעם למלחמה וחזר רק אחרי חצי שנה. עכשיו הגוף בגד בו. החזיק אותו בחיים חודשים ארוכים, מייסרים. סירב לתת לו ללכת.
הוא היה לפני כמה חודשים בן 75. עוד הספקנו לחגוג איתו. הפוגה בין הטיפולים הכימותרפיים בבית הארחה בהרי ירושלים. שולחן שבת גדול, שמח. שבט. הנכדים דיברו, אמרו לו שיהיה בריא וחזק והוא חייך חולה וחזק. אנשים תמיד דיברו על החיוך של רפי. על הנצנוץ של ההומור הטוב. זה עכשיו יהיה התפקיד של הזיכרון המשפחתי שלנו. לקלף את השנה האחרונה, לזכור אותו כמו שהיה לפני המחלה. יהי זכרו ברוך".

רפי ותלמה מן בחנות "רותם". מוסד ברמת השרון

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן