פוסט שהעלה אורי פלד חיון (בתמונה) ביום ראשון הצית מאבק של צעירים מכל הארץ שדורשים לקבל התראה מראש של שלושה שבועות לתאריך הבחינה הפסיכומטרית שהייתה מיועדת להתקיים בשבוע הבא

שרון יונתן

אלפי צעירים שהיו אמורים להיבחן בשבוע הבא בבחינה הפסיכומטרית לקראת לימודים אקדמאיים בשנת הלימודים הבאה, קובלים על כך שבעקבות דחיית המבחן ינתן להם רק שבוע התראה מראש לפני המועד החדש שיקבע.

הבחינה היתה אמורה להתקיים ב-6 לאפריל אבל נדחתה עקב המצב וביום ראשון השבוע קיבלו הצעירים הודעה לפיה טרם התקבל תאריך סופי לבחינה וכי תאריך לבחינה ימסר שבוע בלבד לפני מועד הבחינה, החלטה שהצעירים מתנגדים לה מאחר והם דורשים התראה של שלושה שבועות לפני מועד הבחינה.

המאבק החל כתוצאה מפוסט שהעלה ביום ראשון אורי פלד חיון בן ה-22 מרעננה (בתמונה) ובו כתב בין השאר: "לפחות תתנו התראה של שלושה שבועות כדי שלא נרגיש את הלחץ שהבחינה יכולה להתקיים כל רגע ואנחנו לא מוכנים לזה. זה פשוט מעשה לא אנושי מצידו של המרכז הארצי וזה פשוט להתעלל בנבחנים. כל מי שאמור להיבחן בבחינות שנדחו נמצאים בתחושה נוראית שמכשילים אותנו בכוונה ודווקא במציאות הקשה שבה אנו נמצאים המרכז הארצי רק מקשה עלינו".

תוך זמן קצר הפוסט הפך לויראלי עם מאות תגובות ומאות שיתופים. אורי אף פנה במכתב למרכז הארצי לבחינות ולהערכה (מאל"ו) ולמחרת הגיעה תשובה ובה צוין כי עדיין לא ידוע מתי אפשר יהיה לקיים את הבחינה "אולם כדי לאפשר למועמדים הרשומים למועד אביב (אפריל) 2020 לקבל הזדמנות להיבחן ושציוניהם יובאו בחשבון לצורך קבלה לשנת הלימודים תשפ"א, יש לנסות לקיים את הבחינה בהקדם האפשרי. ולכן מאל"ו והאוניברסיטאות נערכים לקיום הבחינה תוך פרק זמן קצר ככל האפשר לאחר שמשרד הבריאות יאפשר זאת".

במאל"ו המליצו לצעירים לנצל את התקופה כדי להמשיך ולהתכונן למבחן וציינו כי לא ניתן לדעת מראש מתי יוסרו המגבלות ויתאפשר קיום הבחינות. "אנו סמוכים ובטוחים שההחלטה שפורסמה באתר היא הטובה ביותר לציבור הנבחנים בעת הזאת. כפי שנכתב, יתכן שההחלטה תשונה אם מצב החירום ימשך זמן ארוך".

אורי וחבריו פנו במכתב נוסף לראש מועצת המל"ג, למנכ"ל מאל"ו ולמנכ"ל משרד החינוך ודרשו כי תינתן הודעה של לפחות 21 יום טרם הבחינה. "זהו פרק הזמן שיאפשר לנו למצות בצורה האופטימלית את תהליך הלמידה שכרגע אינו יכול להמשיך כסדרו", כתבו בשמם של מאות צעירים מכל רחבי הארץ.

עוד הציעו כי "לחלופין ינתן פקטור על מועד זה או לחילופין להנחות את מוסדות ההשכלה הגבוהה לתת לציון הפסיכומטרי במועד זה משקל נמוך מהנהוג בדרך כלל, כל זאת על מנת לאפשר לנו את עקרון שוויון ההזדמנויות לאור המצב שנוצר".

הצעירים דרשו גם לקבל את תוצאות בחינת הפסיכומטרי של מועד זה לפני סגירת ההרשמה של מועד הקיץ כדי לאפשר להם מועד נוסף להיבחן בו. את מכתבו חתם בדרישה נוספת: "אנו מבקשים לקחת חלק פעיל בתהליך קבלת ההחלטות בעניין הנדון באמצעות נציגות מטעמנו".

מובילי המאבק ממתינים לתשובה ובמקביל עומלים על החתמת עצומה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן