בשבוע שעבר נפטר בביתו ברמת השרון פרופ' יעקב שדה ז"ל, מהרופאים המובילים בארץ בתחום אף אוזן גרון. חגית כתב לוי, תושבת רמת השרון שיעקב טיפל בילדיה, משרטטת בקצרה את מסלול חייו ונזכרת ברופא שהשאיר חותם על אנשים רבים

צילום: חגית כתב לוי

בשבוע שעבר הלך לעולמו פרופ' יעקב שדה ז"ל, כאשר נפטר בשנתו בביתו שברחוב הגפן ברמת השרון. יעקב, בן 95 שהובא למנוחות בבית העלמין בגבעת השלושה, הותיר את אשתו רות, ארבעה ילדים (יואב, איילת, נדב ורון) ושמונה נכדים.

שדה היה רופא וחוקר, איש שפות וספר, תמיד סקרן וצעיר ברוחו. הוא נולד בברלין ועלה עם משפחתו לארץ בשנת 1930 והם התגוררו בתל אביב. אביו, ד"ר נחום שדה – סדובסקי, היה מראשוני הרופאים למחלות אף אוזן גרון בישראל והיה ממקימי בית החולים אסותא.

יעקב למד ביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים מכיוון שלא היה ניתן ללמוד אז בתל אביב. בשנת 1951 התמנה לרופא בכיר בבית החולים תל השומר. לאחר מכן עבר לבית החולים העמק בעפולה, שם הקים את מחלקת אף אוזן גרון ועמד בראשה עד 1970. שנה לאחר מכן מונה למנהל מחלקת אא"ג בבית החולים מאיר וכיהן במשרה זו עד שנת 1995. שדה עסק בניתוחי אף אוזן גרון והיה הרופא הראשון בישראל שעסק בכירוגיה חדשנית לריפוי דלקות אוזניים ולהטבת השמיעה.

בקליניקה הפרטית שלו ברמת השרון טיפל במסירות ובהקשבה במטופלים שהיו לו לאורך השנים. הוא היה נוהג לרשום על פתקים בסוף טיפול והשתמש בכלים עתיקים ומסורתיים לבדיקות. בשנת 2019 הוציא לאור ספר בשם "שמונה סיפורים" אשר נכתב בהשראת זכרונותיו משנות עבודתו כרופא.

אסיים בנימה אישית, כשבני האמצעי היה בן שנתיים הוא החל לנשום דרך הפה. אפו היה סתום כדרך קבע והוא התקשה לישון. כשהיינו באים לפרופ' שדה ואחרי בדיקה מקיפה וסיפורים משעשעים שהיה מספר לי ולבן, היה רושם על דף תרופות סימפטומטיות ומברך אותנו לשלום. כל פעם לפני היציאה הייתי שואלת אותו: "ד"ר מה יהיה עם הבן ? מתי זה יעבור לו? מה אני צריכה לעשות עוד?" הוא תמיד היה עונה: "להתפלל יותר", ואז הייתי עונה לו:  "בשביל זה שילמתי לך?!?"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן