חברים ובני משפחה נפרדו אתמול מאוסיקה (יוסי) ז"ל, בעלה של יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה לשעבר. הם מספרים על איש עם לב ענק ונתינה בלתי סופית שכולם אהבו

שרון יונתן

אבל כבד ירד אתמול על משפחת גרמן בהרצליה בעת היוודע דבר מותו של אוסיקה (יוסי) גרמן ז"ל. אוסיקה, בן 74 במותו, הותיר אחריו את אשתו יעל (לשעבר ראש עיריית הרצליה, שרת הבריאות וחברת הכנסת), ילדיו לילך וגיא ושישה נכדים. בנם השלישי של אוסיקה ויעל, אייל ז"ל, נהרג בתאונת אימונים בשירותו הצבאי בשנת 1987.

אוסיקה נפטר בלילה שבין יום ראשון לשני בבית החולים שיבא לאחר שמצבו התדרדר בעקבות התקף לב שחטף לפני מספר חודשים. אוסיקה לא שרד את המאבק על חייו והובא אתמול למנוחות בבית העלמין הישן בהרצליה, לא הרחק מקבר בנו, בהלוויה מצומצמת בה נכחו כ-50 בני משפחה וחברים קרובים. אוסיקה היה איש הייטק ואלקטרוניקה. בשנת 1973 הקים את חברת ג.ג אלקטרוניקה, שעסקה בימיה הראשונים בפיתוח ציוד אלקטרוני מתקדם למטוסים. בשנים האחרונות התמקדה החברה בפיתוח תחומי הרובוטיקה לגופים שונים.

פנינה קורן, חברת המשפחה ומי שכיהנה כעוזרת האישית של יעל גרמן בהיותה ראש העירייה, סיפה על חברה הקרוב: "אני מכירה את אוסיקה מהרגע שהכרתי את בעלי קובי בצעירותינו, לפני קצת יותר מחמישים שנים. הם חברים שלנו בלב ובנפש המון שנים. אוסיקה היה איש עם לב זהב, נשמה אמיתית, שעוזר לכל אחד. מאמין לכולם, תומך. הוא היה טכנולוגי בצורה מדהימה והמציא רובוטים".

"הוא אהב מאוד את יעל והיה גאה בה"

פנינה מספרת על החודשים האחרונים של אוסיקה: "הוא קיבל התקף לב לפני מספר חודשים, אבל בגלל שהוא היה בריא ולא רצה לשמוע על הרופאים אז הוא ידע על כך רק בדיעבד. זה היה בתקופה שלפני הבחירות האחרונות לכנסת, כאשר יעל היית אחראית מטעם כחול לבן על אזור השרון. הוא לא הרגיש טוב, אבל לא רצה להטריד את יעל שהייתה כל כך עסוקה בבחירות. רק ביום השלישי שלא הרגיש טוב ושהלחץ בחזה התגבר הם הלכו למיון ושם התברר שהוא עבר התקף לב קשה מאוד. מאז החלו סיבוכים ומצבו התדרדר. הייתה תקופה של תקוה אבל מצבו הורע שוב. ידענו שאלו כנראה ימיו האחרונים אבל לא רצינו להאמין שזה הסוף".

פנינה מספרת על האהבה והתמיכה של אוסיקה ביעל: "הוא כל כך אהב את יעל וחי את החיים שלה, הוא היה גאה מאוד שאשתו ראש עירייה ואם זה היה תלוי בו היא הייתה נשארת עוד קדנציה. הוא תמך בה כמובן גם כשכיהנה כשרת הבריאות וכחברת כנסת ולפעמים היה מסיע אותה לירושלים כדי שהיא לא תתעייף. יאיר לפיד סיפר בהלוויה שהוא ראה אותו הרבה פעמים מחכה ליעל ופעם אחת זה אפילו היה בשעה שלוש בלילה".

על ההלוויה עם מיעוט משתתפים אמרה פנינה: "זה קצת מבאס שלא היו יותר אנשים שרצינו שיבואו לחלוק לו כבוד אחרון, אבל מצד שני זאת הייתה אווירה יותר אינטימית כי אלו באמת האנשים הכי קרובים אליו".

"חבר מדהים שכל כולו נתינה ענקית"

קובי קורן, בעלה של פנינה, חבר ילדות של אוסיקה, ספד לו בהלוויה:

"נפגשנו לראשונה בשכונה ברמת גן, כילדים, ומאז נשזרו חיינו וחיי משפחותינו. קצרה היריעה מלהכיל את חוויותינו המשותפות, החל בשנות התום של ילדותינו – במשחקים ובחיק הטבע, דייג במקורות הירקון, טיפוס על גגות מפעלים בחיפוש אחר ביצי יונים, בטיפול בבעלי חיים עזובים, ובהמשך חיינו הבוגרים בבילויים משותפים, נסיעות לחו"ל ולסקי, ומשחקי גולף במשך השנים האחרונות – ספורט שלו התמכרנו".

"מאז ילדותך היית ילד טבע, טוב לב, צנוע וביישן, וכך המשכת במשך כל חייך להיות אדם צנוע וביישן, נחבא אל הכלים, חבר מדהים, שכל כולו נתינה ענקית, עזרה לזולת ללא תנאי, ותמיד במסירות שאין שניה לה. ועם כל התום הילדותי שלך, ומתחת לביישנות, מצאתי בך איש חכם, חד שכל, ובעל יכולות ומיומנויות טכנולוגיים-אלקטרוניים טבעית. ממש מקגייוור".


"היית אהוב ומוערך על ידי כל חבריך, שהכירו והוקירו את תכונותיך הטרומיות, ובעיקר את גודל ליבך הענק והטוב. אוסיקה חברי, היית כאחי. אני נאלץ להיפרד ממך סופית בצער עצום ובכאב, ועושה זאת גם בשם פנינה, החברים, והחברים מהגולף. לכולנו קשה להשלים עם אובדנך. נוח בשלום על משכבך איש צדיק. ליבך בגד והכריע אותך, ואותנו אוהביך הותרת עם לב שבור, חלל ומועקה אין סופית. לעולם לא נשכחך".

האיש עם העפרון בכיס

נדב שורוק, בעלה של לילך וחתנו של אוסיקה, ספד לו:

יש איש אחד שיש לו תמיד עפרון בכיס. הוא שולף את העפרון ומשרטט. משרטט מעגלים אלקטרוניים עם מאות רכיבים. בדיוק מפליא. שולף את העפרון ופותר איתו תשבצים. והעפרון לא נח עד שכל התשבץ פתור. שולף את העפרון ומצייר. מצייר איתו ציורים לילדים. מצייר חיות, דגים, יצורים מהאגדות. מצייר עולם שרק הם והוא מבינים. שולף את העפרון ועובד. סוקר אין סוף עמודים ושורות, מסמן מוחק, מקשקש.

יש איש אחד שיש לו תמיד עפרון בכיס. הוא שולף את העפרון ומסמן איתו דרך. דרך חיים. דרך מאוד ברורה. דרך שקטה. צנועה, אדיבה. נדיבה. דרך נתינה ללא גבול.

יש איש אחד שיש לו עפרון בכיס. הוא שולף את העפרון ורושם איתו משפחה. משפחה קרובה. אוהבת. מיוחדת. חזקה. משפחה שהולכת בדרך שהוא סימן עם העפרון.

הייתי רוצה שיהיה לי עפרון בכיס. הייתי שולף אותו ומצייר לב.

יעל יוסף אוסיקה גרמן וחברים
אוסיקה ז"ל (מימין) עם אשתו יעל, פנינה וקובי קורן – חברות חזקה וארוכת שנים

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן