כך עולה מסקר שערכה עמותת "אור ירוק" לרגל יום התחבורה הציבורית שיחול בקרוב. רוצים לדעת מדוע זה קורה? כנסו לכתבה

שרון יונתן

מסקר חדש שערכה עמותת "אור ירוק" לרגל יום התחבורה הציבורית הבין לאומי שיחול ב-22 בספטמבר, עולה כי אזרחים רבים מדירים את רגליהם מנסיעה באוטובוס בשל החשש מהקורונה. הסקר נועד לבחון לאורך זמן את שיעור המשתמשים בתחבורה ציבורית בישראל ואת החסמים לשימוש בתחבורה ציבורית.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

הסקר חולק לפי אזורים ובוצע במהלך חודש ספטמבר באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 503 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי מייצג. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.

על פי תוצאות הסקר, 31% מתושבי השרון מודים שהם נוסעים פחות בתחבורה הציבורית בשל הקורונה לעומת 36% שטוענים כי הקורונה כלל לא משפיעה עליהם. תושבי השרון העניקו את הציון הממוצע הנמוך 3.42 להתנהלות המדינה בתחום התחבורה הציבורית במשבר הקורונה.

עוד עולה מהסקר כי ל-34.5% מהנשאלים אין תחבורה ציבורית זמינה מהבית אל מקום העבודה או הלימודים. 81% מהנשאלים טוענים כי הרכב הפרטי הוא מקור התחבורה העיקרי שלהם, 14% מדווחים שאוטובוס הוא מקור התחבורה העיקרי שלהם ו-2.8% טוענים שהרכבת היא מקור התחבורה העיקרי.

בקרב מי שלא משתמש בתחבורה הציבורית, הסיבות לאי השימוש:

בתחבורה ציבורית צפוף מדי38.9%
לא רוצה להיות מוגבל ללוחות הזמנים של התחבורה הציבורית38.9%
האוטובוסים והרכבות תמיד מאחרים16.7%
לא נוח לי / יותר נוח להשתמש ברכב27.8%
חושש בגלל הקורונה38.9%
יותר מהיר27.8%
אין תחבורה נוחה מנקודה לנקודה33.3%
יש לי רכב לצרכי עבודה11.1%
קרוב לבית / הולך ברגל0.0%
אחר5.6%

62% מהנשאלים בשרון טוענים כי אילו הייתה תחבורה ציבורית סדירה ובתדירות גבוהה מקרבת הבית שלהם לקרבת מקום העבודה או הלימודים, אשר הייתה מאפשרת להם להגיע באותה מהירות למקום העבודה או הלימודים הם היו עושים בה שימוש.

50% מתושבי השרון בטוחים שנסיעה באוטובוס בטוחה יותר מאשר נסיעה ברכב הפרטי. 25% בטוחים כי נסיעה ברכב הפרטי בטוחה יותר מנסיעה באוטובוס.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת "אור ירוק": "במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים לשפר את מערך הסעת ההמונים בישראל גם בימי הקורונה וגם לאחר מכן. ככל שנצליח להעביר אנשים מהרכב הפרטי לשימוש בתחבורה ציבורית נחסוך למשק כסף רב וגם נציל חיים. זוהי השקעה כלכלית שתחזיר את עצמה במהירות"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן