האם יוקם מנחת מסוקים בשטח הסמוך לבית העלמין מורשה, בחלקה המזרחי של רמת השרון? מוקדם עדיין לדעת, אבל אין ספק שמדובר בנושא החם ביותר על סדר היום הציבורי בימים האחרונים, אליו נחשפו תושבי העיר ביום שישי האחרון.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

מועצת העיר קיימה אמש (ראשון) דיון בנושא לאחר שראש העירייה הביא למועצה את הנושא כעדכון בלבד. גרובר ציין בפתח דבריו כי לא מדובר בקרקע שבבעלות רמת השרון אלא בשטח השיפוט של רמת השרון, בבעלות רשות מקרקעי ישראל והדרישה היא של משרד הביטחון. גרובר ציין כי מתוך חלופות שנבדקו, משרד הביטחון בחר בחלופה זו כטובה ביותר. עוד ציין כי נושא כזה יגיע לדיון בוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב) ולא לועדה המקומית לתכנון ובנייה.

מהנדסת העיר, עירית טלמור, ציינה כי לפי מידע שהועבר לעירייה יהיה מדובר בחמש עד שבע המראות ונחיתות ביום והמקום נבחר בשל קו הטיסה מדרום לכביש חמש.

גרובר ציין כי לפי בדיקה שערך, המרחק בין מנחת המסוקים במערבית לבתי התושבים עמד על 500 מטרים (דוברת וייזר תיקנה ואמרה שמדובר ב- 350 מטרים) ואילו מהמיקום המוצע בחלק המזרחי המרחקים בין המנחת המיועד לבתי התושבים הם: 1,100 מטרים לבתים הקרובים ביותר ברחוב הנביאים, 1,760 מטרים למתחם אלכסנדרוני ו- 1,420 מטרים לרחוב הגפן. גרובר הוסיף כי חלופת תע"ש נפלה מאחר ומדובר במרחק של 250 מטרים בלבד מבתי התושבים.

גרובר אמר עוד: "הסיבה שהבאתי את הנושא לעדכון במועצה היא כי אני לא מכיר פורום אחר שיכול לדון בזה בעיר. זה הכי שקיפות מבחינתי. אני לא חושב שאנחנו צריכים באופן אוטומטי להגיד לא. יש לי המון כבוד לצבא לראייה שידעו לכבד את בקשתי בעניין הפסקת ההמראות הנחיתות במנחת במערבית. יהיה הכי הוגן מבחינתנו שנבחן את הנושא בצורה מעמיקה יותר".

דוברת וייזר, סגנית ראש העירייה ומי שהובילה את המאבק במנחת המסוקים במערבית, אמרה: "הצעתי שהמנחת יוקם במתחם של חיל הים מדרום לחוף הצוק או במתחם תעש לכיוון הוד השרון. אם הצבא ירצה חניון טנקים אז גם לזה נמצא להם מקום? שישמישו מצידי את שדה התעופה הרצליה בשביל זה. אי אפשר להשאיר את הדיון בלי החלטה". צחי שריב אמר כי המיקום הנכון מבחינתו להקמת מנחת כזה הוא באיזור בית העלמין ירקונים.

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

מדוע נטפלים דווקא לרמת השרון?

גיא קלנר ציין: "התהליך התחיל עקום וממשיך עקום. אני מכבד את הצבא ומשרד הביטחון, אבל לא נראה לי שמדובר בצורך מבצעי ולא ברור מדוע זה צריך להיות בשטחי רמת השרון. אין שום סיבה שנילחם על צד אחד של העיר על שתי רגליים אחוריות ולא נילחם ככה בצד השני של העיר. אלא אם כן, המפגע קטן משמעותית וממה שאני מתרשם זה לא כך. לא ברור לי מדוע נטפלים לרמת השרון ולא הצלחתי להבין גם מה מועצת העיר אמורה לעשות עם המידע הזה, אם אנחנו לא מצביעים על הנושא".

רמי בר לב: "אנחנו לא קובעים לצבא אבל אני מצפה שיציגו איפה יש מנחתים. מנחת זה לא מתקן בטחוני. אם יש אירוע חירום המסוק יכול לנחות איפה שהוא רוצה, גם על כביש 5. מההיכרות שלי, יש לא מעט מנחתים בסביבה שלנו ולא רק לאירועי חירום. שיציגו איפה יש מנחתים וינחתו שם. לא צריכים לנחות אצלנו".

רוני בלקין: "אנחנו לא צריכים להתנדב לפתור לחיל האוויר את הבעיה במציאת מנחת. ברור שיותר נח להם להקים מנחת בשדה ולא בתוך בסיס. יש יישובים עם אנשי צבא רבים שהמנחתים בהם הוצאו מכיוון שהיוו מטרד והפרעה לתושבים. צריך לזכור דבר נוסף, במצב חירום אף אחד לא ישאל אותנו איפה לנחות. צריך להפסיק לנפנף בזה שדופקים את תושבי מורשה כי זה לא נכון, אבל צריך לזכור שלא מדובר באותם נתונים כמו בשטח המנחת במערבית".

גרובר סיכם את הדיון ואמר: "מבחינה פוליטית הייתי צריך להתהפך על משרד הביטחון ולצאת גיבור בפני התושבים, אבל אני לא חושב שזה נכון להתנהל ככה. עובדה שבעניין המשרפה ידעתי להגיד את דעתי ומשרד הגנת הסביבה ירד מהתוכנית. צריך להיות תהליך מסודר שלדעתי עדיין לא מיצינו אותו, כך שזה לא נכון ישר להגיד "לא". צריך שיהיה מבוגר אחראי מעבר למה שתושבים כותבים בפייסבוק ובקבוצות ווצאפ. הנושא לא בשל להצבעה ואם נצביע נירה לעצמנו ברגל. יכול להיות שאם נגיד ישר "לא", נקבל מנחת מבלי שישאלו אותנו".

דוברת וייזר הציעה כי העירייה תיעזר בשירותו של נרי ירקוני, עו"ד ויועץ תעופתי, שנתן את חוות דעתו בעניין מנחת המסוקים במערבית, וגיא קלנר הציע שהעירייה תיעזר בכח עזר מקצועי לפני קבלת ההחלטה. גרובר ציין כי יבחן את ההצעות והיועצים שיוצעו לו ובזאת הסתיים הדיון, ללא הצבעת חברי המועצה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן