העמותה, שהוקמה על ידי מספר תושבי העיר לפני מספר שבועות, הודיעה כי תפנה לעירייה כדי לקבל על עצמה את הפעלת החלקה האזרחית שתוקם בבית העלמין מורשה. בעמותה אומרים: "המטרה של העמותה היא להנגיש ולפשט את היכולת להיקבר בצורה הזו, ליידע את הציבור אודות האפשרות ולעודד את הקהל הרחב לבחור בקבורה אלטרנטיבית"

שרון יונתן

האם בעתיד תנוהל הקבורה האזרחית ברמת השרון על ידי עמותת "מנוחה נכונה רמת השרון"? עדיין מוקדם לדעת, אבל צעדים ראשונים בכיוון נעשו לאחרונה, כאשר קבוצה של תושבי רמת השרון התארגנו והקימו לפני מספר שבועות עמותה בשם: "מנוחה נכונה רמת השרון", במגמה להפעיל ברמת השרון את בית עלמין לקבורה אזרחית.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

כזכור, לפני חודש פרסמנו כי חלקה לקבורה אזרחית תקום בבית העלמין מורשה (בתמונה). העמותה, שהוקמה על בסיס התנדבותי וללא מטרות רווח, פועלת על מנת לקבל לידיה מהעירייה את ניהול ותפעול החלקה האזרחית של בית הקברות העירוני, עליה החליטה, כאמור, לא מכבר מועצת העיר. מייסדי העמותה, כולם תושבי העיר: עדי בן צדף, ליאורה גביש, עופר גורן, רונן יהודה, קיטי כהן, צביקה עמית, אתי פרופר ויפה שגיא. 

בעמותה גורסים כי ההחלטה של מועצת העיר באה בעקבות פעילות רבת שנים של חברים במועצת העירייה במסגרתה נקבע כי יוקם בעיר בית עלמין אזרחי לצד זה הקיים בצומת מורשה. בית העלמין יכיל בשלב ראשון 335 חלקות כפולות עם אפשרות התרחבות עתידית. החלטת מועצת העירייה התאפשרה לאחר שעוד בשנת 1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית, המאפשר לאזרחי ישראל לבחור באם ירצו בטקס אזרחי על ידי תאגידי קבורה פרטיים. עוד נקבע בחוק כי המדינה תקים בתי עלמין לקבורה אזרחית חלופית או תקצה לכך שטחים בבתי העלמין קיימים. ככל קבורה אחרת, הקבורה בבתי העלמין האזרחיים ממומנת על ידי המוסד לביטוח לאומי. 

בעמותה מסבירים מדוע חשוב כי פעילות בית העלמין תופעל על ידה: "בית העלמין האזרחי כבר קיים ועקרונית מי שיבקש להיקבר שם בצורה חילונית/אלטרנטיבית יוכל, אבל יצטרך לעבוד קשה דרך הבירוקרטיה ולארגן הכל בעצמו. המטרה של העמותה היא להנגיש ולפשט את היכולת להיקבר בצורה הזו, ליידע את הציבור אודות האפשרות, לעודד את הקהל החילוני לבחור בקבורה המתאימה לאורח חייו וערכיו, לתת שירות לאלו שהקבורה הדתית היהודית תסרב לקבור וכדומה. מטרתנו היא לקחת אחריות על בית העלמין האזרחי, לטפח אותו ולגרום לו להיות מקום מבוקש. חשוב לנו להדגיש כי אנחנו לא קשורים לשום מפלגה, לשום חבר מועצה. אנחנו פשוט תושבי העיר שמעוניינים שהאפשרות הזו תצא לפועל".

בעמותה מדגישים: "במקומות אחרים שבחנו כמו באר שבע וקריית טבעון, מתקיימים יחסי שיתוף פעולה בין העמותה ובין העירייה. לעירייה יש תקציב לבית העלמין הזה ולכן היא מפתחת אותו, כאשר העמותה מפתחת מעבר, מנהלת את נושא הקבורה. הרעיון הוא לשפר ולהרחיב את השירות המינימלי שהעירייה מסוגלת לספק בתקציב שביטוח לאומי נותן לקבירת נפטרים. היום חברה קדישא מקבלת סכום של כ-6000 שקלים לנפטר. הסכום הזה אמור לכסות את ההוצאות של הקבורה ולאפשר לטפח גם את המקום. העמותה ללא כוונת רווח ומתכוונת לספק את השירות בחינם לתושבי רמת השרון, ולהם בלבד".

עוד נאמר בעמותה: "עמותת מנוחה נכונה רמת השרון, תאפשר שירותי קבורה, בלי קשר לדתו, או למוצאו של האדם. לבד משירותי קבורה, תסייע העמותה למשפחות הנפטרים בסידורי הקבורה וכן תאפשר שירותי טקסים אלטרנטיביים (חילוניים, דתיים או חסרי דת)".

מתחברים קבוצה לכישורים חברתיים

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן