את הכתבה הבאה חייבים לקרוא כל ההורים לילדים קטנים: רופאי מיון ילדים במרכז הרפואי מאיר מתריעים על עלייה במקרי הרעלת קנאביס בקרב פעוטות וילדים בשנה האחרונה.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

לאחרונה הגיעו למיון ילדים במרכז הרפואי מאיר מספר מקרים של פעוטות שאובחנו עם הרעלה של מריחואנה לאחר שנחשפו לחומר. התינוקת הצעירה ביותר הייתה בת 9 שבועות בלבד והועברה לטיפול והשגחה ביחידת טיפול נמרץ ילדים והתאוששה כעבור מספר ימים.

ד"ר איילת שלז, מומחית ברפואה דחופה ילדים במרכז הרפואי מאיר ורופאת הועדה להגנת הילד, מסבירה: "אנו רואים תופעה נרחבת של תינוקות ופעוטות המגיעים אלינו למיון לאחר שנחשפו לחומר בדרך כזו או אחרת בשנה האחרונה. למקרה של התינוקת מצטרף מקרה של ילדה בת שנה וחצי ששהתה עם הוריה בפארק ציבורי ומספר שעות לאחר מכן חלה ירידה במצב ההכרה שלה והיא הפכה ישנונית. ההורים הביאו אותה למיון ובבדיקות שעברה התגלו שרידי THC אצלה בשתן. לאחר תחקור הנושא התברר כי ככל הנראה היא בלעה שאריות בדל ג'וינט שנחשפה אליו בשוגג במהלך הבילוי בפארק".

לדבריה של ד"ר שלז, מאחר וההורים מודעים להשלכות ולחובת הדיווח, בחלק מהמקרים הם פשוט נמנעים מלספר לצוות וזה בעייתי לא פחות. "מרבית המקרים היו לאחר חשיפה בבית. חייבים להפנים כי דין חשיפה למריחואנה לילד הוא כדין אקונומיקה וכל תרופה אחרת, עלול להוביל למצבים מסכני חיים ויש להקפיד להרחיק אותה מילדים. בחלק מהמקרים ההורים מגיעים אלינו ומתוך דאגה לילד מתריעים מיד על החשיפה ונותנים את כל המידע. אולם במקרים אחרים מדובר בתינוקות ופעוטות שכבר זוחלים ונחשפו לחומר מבלי שהוריהם שמו לב והם לא יודעים לספר מדוע חל שינוי במצב הכרתו. בדיקה למציאת חומרים בשתן איננה בדיקה רגילה, יחד עם זאת נוכח העלייה המדאיגה במקרים ברגע שמגיע אלינו ילד במצב של ערפול הכרה בלי סיבה ברורה אנו בודקים באופן רוטיני הימצאות של סמים בגופו ולצערי בלא מעט מהמקרים התוצאה חוזרת חיובית אך מאפשרת לנו להיות מכוונים ישר לטיפול הנכון בילד ולמניעת בדיקות מיותרות".

ד"ר איילת שלז. סכנה לילדים

ד"ר איילת שלז. סכנה לילדים.

במרבית המקרים מגלה הצוות כי האירוע קרה בשוגג וכי מדובר בתאונת בית, בדומה למצבים בהם ילד עלול להכניס חומר ניקוי לפה או לקחת תרופות שלא הושארו במקום בטוח בטעות. "הילדים נתקלים בדברים האלה כי הם יותר נפוצים, יותר בשימוש ונמצאים בסביבת הבית בין אם בגלל שמאושרים רפואית ובין אם בגלל שהתופעה הפכה להיות יותר מקובלת ונפוצה", מציינת ד"ר שלז ומבהירה גם מה צריך לעשות במידת הצורך: "החוק מחייב אותנו כמובן לדווח במקרי חשיפת ילדים לסמים אבל אנחנו, הצוותים הרפואיים, הצוותים לעבודה סוציאלית והוועדה להגנת הילדים מרגישים שיש צורך להעלות את המודעות לנושא על מנת שהורים יבינו הן את הפוטנציאל המסוכן בעת חשיפת הילדים לחומרים והן את ההקפדה הנדרשת על הרחקת חומרים אלו מילדיהם בדומה לכל חומר מסוכן אחר".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן