כבוד ענק להרצליה ולמועדון השחייה בני הרצליה: השחיין מתן רודיטי, בן ה- 22, מהרצליה סיים הלילה במקום הרביעי במשחה ל- 10 ק"מ במים פתוחים באולימפיאדת טוקיו.

מדובר בהישג השיא של השחייה הישראלית מאז ומעולם באולימפיאדות וזה מגיע משחיין אלמוני שעד כה היה מוכר לחובבי הענף בלבד. זאת גם הייתה הפעם הראשונה ששחיין ישראלי משתתף במקצה הארוך והקשה למרחק זה באולימפיאדה.

במשלחת הישראלית קיוו כי רודיטי יתברג בחלק העליון מתוך 26 שחיינים שזינקו הלילה למקצה הגמר, אבל מההתחלה השחיין מהרצליה התברג בחלק העליון ונתן לפייט לדבוקת השחיינים המובילים והמנוסים ממנו.

בסיום משחה מתיש במיוחד סיים, כאמור, רודיטי במקום הרביעי בזמן של 1:49:24 שעות, רחוק בסך הכל 24 שניות מהמקום השלישי.

רודיטי: "משחה מטורף. באתי במאני טיים"

רודיטי אמר בסיום המשחה לערוץ הספורט: "כיוונתי לטופ 8, ידעתי שיהיו הפתעות. עבדתי קשה מאוד בימים האחרונים. זה הישג מטורף וקשה לי עדיין לעכל. במהלך המשחה הרגשתי שאני במקום טב וזה נתן לי בוסט לתת פיניש. כדי לסיים עם מדליה היה חסר לי קצת עוד עבודה קשה. אני אמשיך לעבוד קשה לקראת האולימפיאדה הבאה. נתתי משחה מטורף מבחינה טקטית, הכי טוב שיכולתי לתת. שמח שזה הישג שיא לשחיין ישראלי באולימפיאדה ושמח שבאתי במאני טיים. אם לשחות טוב בתחרות אז באולימפיאדה".

לרודיטי לא היה יותר מדי זמן לעכל שהוא ישתתף לראשונה בחייו באולימפיאדה וזאת לאחר שרק בחודש יוני, במהלך תחרות בפורטוגל, הוא קבע את הקריטריון לאולימפיאדה. רודיטי הוא אלוף ישראל ושיאן ישראל ב- 1,500 מטרים.

מופנם, אוהב לעבודה קשה וממוקד מטרה

רודיטי, תושב הרצליה, גדל במועדון השחייה בני הרצליה שטיפח במהלך השנים שחיינים צעירים רבים, אבל כמובן שזה הישג השיא לשחיין שגדל במועדון.

"מתן הוא אחד שכל הזמן ממוקד באימונים ובמטרות שלו בשחייה" סיפר בגאווה לפני זמן קצר דוד סגל ל"שרון און ליין". סגל, ששימש עד לפני כשנה מנהל ענף השחייה בבני הרצליה במשך 35 שנים, מכיר היטב את מתן וזוכר אותו עוד כילד קטן בראשית דרכו במועדון.

סגל: "מתן הגיע אלינו לבני הרצליה בגיל 7, אבל בשנים הראשונות הוא לא כל כך הצליח ולא הגיע להישגים באליפויות ישראל. אני זוכר שבערך בגיל 12 הוא אפילו רצה לפרוש. בשלב מאוחר יותר הוא קיבל מאמן חדש והוחלט שיעבור לשחייה במים הפתוחים בשיתוף פנימיית המחוננים בוינגייט וזה מה שדחף אותו למעלה ומשם הוא רק הלך והשתפר, זכה פעמיים כאלוף ישראל לאלף מטרים והתחיל להתחרות בתחרויות בינלאומיות במים פתוחים".

מתן רדיטי

מתן רודיטי במשחה באולימפיאדה. הישג מטורף

דוד, מה אתה יכול לספר לנו על מתן?

"מדובר בשחיין מצוין שממוקד במטרה שלו שזאת השחייה. לא מעניין אותו שום דבר חוץ מזה והוא לא נותן לשום דבר להסיט אותו מהמטרות שלו וככה הוא היה מגיל צעיר. הוא מופנם מאוד, לא אוהב לדבר ולהשוויץ, אלא רק לעבוד קשה. גם בקבלת פנים, שנערכה אצל ראש העירייה לפני היציאה לאולימפיאדה, הוא בקושי דיבר. הוא לא אוהב טקסים. תן לו רק להתאמן ולשחות. הוא הביא לנו הרבה כבוד ואני שמח על כך".

מה היתרון שלו במשחים ארוכים?

"כשהוא עבר למים הפתוחים ראו שיש לו ריאות חזקות והוא יכול להחזיק אוויר להרבה זמן. בשלב מאוחר יותר הוא יצא לאימונים של כמעט שנה בארצות הברית עם מאמני על ומיטב השחיינים האמריקאיים, דבר שגם קידם אותו".

עד כמה קשה לשחות בים לעומת בריכה?

"זה דבר אחר לגמרי עם טכניקה אחרת. אין שחיין שלא בולע מים, אבל בבריכה זה מים מתוקים ובים זה מים מלוחים. זה משפיע על הגוף ועל העור וצריך לדעת איך להתמודד עם זה ומתן למד את זה בצורה הטובה ביותר".

האמנת לפני המשחה שהוא יכול להגיע למקום הרביעי והמכובד?

"אגיד לך את האמת, אני אפילו חשבתי שהוא יכול לקחת מדליה ועובדה שהוא לא היה רחוק מזה. היה חסר לו עוד קצת כח כדי שזה יקרה. מדובר בהישג אדיר לענף השחייה שלנו וזה מצטרף לתוצאות של שאר השחיינים שעשו פשוט אולימפיאדה מצוינת והביאו כבוד גדול לענף. צריך להיות גאים בהם".

לפני חודש בדיוק התארח רודיטי בלשכת ראש העירייה וקיבל תעודת הוקרה ומענק כספי. ראש העירייה, משה פדלון, וסגן ראש העירייה ומחזיק תיק הספורט, עופר לוי, בירכו את רודיטי על הישגיו המרשימים, איחלו לו בהצלחה באולימפיאדה והוסיפו כי הם סמוכים ובטוחים שייצג את המדינה בכבוד גדול. זה אכן מה שקרה.

מתן רדיטי משה פדלון עופר לוי

מתן רודיטי עם ראש העירייה וסגנו בקבלת פנים לפני חודש. צילום: באדיבות העירייה


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן