יעקב קורצקי, סגן ראש העירייה, אמר שאינו מוכן לשבת בדיוני הוועדה בזמן שליו"ר שלה, צחי שריב, יש חריגות בניה בביתו. ראש העירייה פנה היום לשריב וביקש ממנו להסדיר את הנושא מול מחלקת ההנדסה. שריב הביא את גרסתו לפרשה בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום ראשון. זהו נדבך נוסף במערכת היחסים המתוחה בין הצדדים

שרון יונתן

צילום: מתוך הפייסבוק של עיריית רמת השרון

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע כרעיים עוף טרי 3 ק"ג ב-80 ש"ח. חדש! סניף הרצליה

ראש העירייה, אבי גרובר, ביקש היום מחבר המועצה צחי שריב, יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה, לפעול מול מחלקת ההנדסה על מנת לפתור את הסוגייה ולהסדיר את הטענות במהרה. בעירייה ציינו עוד כי החומר בנושא עבר לפי הנוהל לפרקליטות.

נושא חריגות הבניה בביתו של שריב (בתמונה משמאל), שעלה לכותרות לראשונה לפני כשנה, עלה השבוע שוב בשתי ישיבות: בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום ראשון בעקבות שאילתא של חבר המועצה ירון גדות ואתמול (שלישי) בישיבת הועדה למשנה ותכנון.

נתחיל מהישיבה שהייתה אתמול, כאשר לפני שהחלה הישיבה באופן פורמלי דרש יעקב קורצקי (בתמונה מימין), סגן ראש העירייה, מצחי שריב, יו"ר הועדה וראש סיעת רמת השרון חופשית, כי יודיע שיפעל לתיקון חריגות הבניה בביתו. קורצקי אמר ששריב צריך להשעות את עצמו מראשות הועדה ולהסדיר את חריגות הבניה.

שריב ניסה להשתיק את קורצקי ולהתחיל בדיון אבל קורצקי המשיך בטענותיו. בתגובה, שלף שריב את הטלפון הנייד שלו והחל לצלם את קורצקי שבתגובה החל לצלם את שריב ושאר חברי הועדה.

קורצקי תוקף את שריב בישיבת הועדה

קורצקי אמר לשריב ולנוכחים: "אם סלבה (מפקח הבניה – ש.י.) שיקר לועדה ואמר שיש עבירות בניה ואין לו, אני אבקש שיפטרו אותו מחר אבל אם יש עבירות בניה אני מבקש ממך לתקן אותם ונגמר הסיפור. אני מבקש שצחי יסדר את עבירות הבניה ואם לא מוכן לתקן את החריגות אני לא מוכן להשתתף בישיבות הועדה. לא אתן יד לזה שבן אדם עם עבירות בניה ישפוט אחרים עם עבירות בניה". קורצקי שאל את שריב האם הוא מתכוון לתקן את חריגות הבניה בביתו אבל שריב לא השיב לו.

עורך דין ונוטריון רונן צ'יניאו

קורצקי פנה למהנדסת העירייה, עירית טלמור, ושאל אותה על חריגות הבניה בביתו של שריב והיא השיבה לו: "אני לא רוצה לנהל את הדיון הזה. זה גם לא הוגן". קורצקי התעקש ושאל שוב וטלמור השיבה לו: "יעקב, זה לא במקום. אני ממש מצטערת".

במשך כל הזמן הזה ישבו שריב וקורצקי במרחק של שני מטרים אחד מהשני, כאשר שניהם מצלמים זה את זה. לאחר שלוש וחצי דקות מדבריו של קורצקי קם שריב ויצא את אולם הישיבות, לא לפני שאמר: "אני לא הולך. אני רק מביא אבטחה שיסלקו אותך מפה". לאחר כרבע שעה חזר שריב לאולם הישיבות והתיישב בראש השולחן והחל את הישיבה באופן רשמי. כמחאה, עזב קורצקי את אולם הישיבות ולא השתתף בועדה שעסקה במספר בקשות על סדר היום.

צחי שריב סירב להתייחס היום לנושא ואמר: "מבחינתי אין שום פרשה".

יעקב קורצקי מסר בתגובה: "בשעה שאנו, חברי המועצה דנים בסוגיות רגישות ובקשות תושבים הנוגעות לחריגות בנייה, יו"ר וועדת חריגות הבנייה מר צחי שריב, מבצע חריגות בנייה בפועל. במשך שבע שנים צחי מקבל התרעות ומכתבים בנושא והוא פשוט מצפצף על החוק ושם פס על כולנו. על התושבים, על היועץ המשפטי, על המהנדסת. אני לא חושב שצחי שריב מורם מהעם, מורם מעל חוקי המדינה ומעל מוסר בסיסי והוא יכול למעול באמון התושבים. ביצוע חריגות בנייה ואי הסדרתן הן בעיני הציבור ומול גורמי האכיפה מהווים בעיני פגם מוסרי המעיד על כך שצחי אינו ראוי לשאת באחריות ציבורית הנוגעת להחלטות ולמעשים אשר עניין הכלל ושלום הציבור תלויים בהם. הוא בטח ובטח לא יכול לעסוק בנושאים הנוגעים לחריגות בנייה כאשר הוא עובר על החוק. הבקשה הפשוטה והלגיטימית היא שהוא יבצע הסדרה של החריגות בדיוק כפי שאנו מבקשים ודורשים מכל אזרח שהוא- מגדול ועד קטן. היו לו מספר הזדמנויות לענות ולבאר את הסוגייה אבל הוא בוחר לשתוק ולא לענות על שאלות ששאלנו אותו בשנה האחרונה במספר וועדות ובישיבת המליאה האחרונה. אני סבור ששתיקה כהודאה למרות שהוא טען בעבר שאין לו חריגות והוא פעל בהתאם לחוק".

השאילתא של גדות במועצה

הנושא עלה השבוע בישיבת מועצת העיר, בעקבות שאילתא של חבר המועצה ירון גדות שכתב: "לפני כחודש פורסמה בקבוצות פייסבוק "רמתשרונים – תושבים למען תושבים" ההקלטה של הדברים ובה נשמע שנאמר בוועדה: "יש לו חריגות בניה, יש לו צו הפסקת עבודה, יש לו תיק פיקוח פתוח, יש שם גדר בנויה בלי רישיון. ההיתר לא יצא לחניה והיא קיימת עד היום והועדה סירבה לך. הכל קרה ב 2010". עוד ציין גדות בשאילתא כי: "היועץ המשפטי של העירייה מיכה בלום העביר ב 5.5.2020 מכתב לפרקליטות לביצוע בדיקה משפטית של תקינות כהונתו של שריב כיו"ר הועדה לאור ההאשמות ובו כתב "בהתאם לכך הועבר החומר בעניינו של ד"ר צחי שריב למחלקה, טרם נתקבל מענה רשמי". ובהמשך " בשלב זה אין מדובר בסוגיה משפטית אלא ציבורית".                                                                            

גדות היפנה לעירייה את השאלות הבאות: האם נפתחו תיקי פיקוח לשריב והוצא למקום צו הפסקת עבודה? האם המצב היום הוא שיש לו חריגות בניה שלא טופלו?  האם הגדר בבית מותקנת על פי ההרשאה? האם החניה בהיתר? מתי הועבר החומר בעניינו של שריב לפרקליטות בשנת 2019 ומתי צפויה התשובה?

איך הכל קשור לרמב"ם 4?

באופן חריג מי שהשיב על השאילתא היה שריב עצמו שאמר: "את הנושא שעלה צריך לראות בהקשר הרחב שלו. מאז שהתחלתי את תפקידי כיו"ר ועדת משנה לתכנון ומחזיק תיק ההנדסה עולה נושא הפיקוח על הבניה והאכיפה העירונית שוב ושוב. יש ברמת השרון אלפי תיקים שנפתחו לפני שנים, החקירה נמשכת אבל לא מועברים לתביעה אבל גם לא נסגרים, פשוט ממתינים שיקרה איתם משהו".

שריב מתאר את השתלשלות העניינים שהביאו לאותה ישיבה מדוברת שבה נחשפה הפרשה לפני כשנה: "לא הצלחתי להבין איך הבניין ברחוב רמב"ם 4 נבנה במרכז העיר בחריגות בניה והפיקוח לא עוצר אותו. הזמנו, אני והמהנדסת, את סלבה למשרד שלי. שאלתי כמה שאלות וסלבה במקום לענות נעמד, שאל אותי היכן אני גר ויצא. עוד באותו יום נסע לביתי להכין דו"ח פיקוח והגיש אותו לתובע. באותו יום נסגרה כל התלונה האנונימית והוגשה לתביעה. זאת הייתה התחלה למסכת איומים והתנכלויות שאני חווה מאז שמנסה להרתיע אותי מביצוע שליחותי הציבורית שלקחתי על עצמי".

שריב: "האיומים לא ירתיעו אותי"

שריב ממשיך: "שבועיים לאחר מכן, בישיבת הועדה, שהגיע הנושא של רמב"ם 4 וסלבה נשאל את אותן שאלות על ידי חברי הועדה הוא התחיל לספר דווקא על הבית שלי ושל אשתי. הוא ידע היטב שלדברים אין משקל ואף ציין בפרוטוקול וזה נשמע בהקלטה ואת זה לא הזכרת (לגדות – ש.י.). מדובר בזוטות אבל הייתה לו סיבה מדוע העלה בועדה על רמב"ם 4. זה נושא שלא נבדק עד היום".

שריב המשיך: "תיקים של תושבים הם חסויים. מחוץ למחלקת הפיקוח יש בודדים שיש גישה לתיקים האלו. לי כיו"ר ועדת המשנה ומחזיק תיק הנדסה אין גישה לתיקי פיקוח של תושבים וטוב שכך. התיק שלי, לעומת זאת, לאחר הסיפור של רמב"ם 4 הופיע ברשת. כל המסמכים נמצאים בפייסבוק. מי צילם והפיץ את המסמכים ולמה? אז מבחינתי כל האיומים האלו, המכתבים האנונימיים, הפוסטרים מוכיחים לי שאני בדרך הנכונה והועדה ואני מטפלים בנקודות החשובות והכואבות בעיר וככה נמשיך. את התשובות ששאל ירון גם אני אשמח לשמוע ממקור מוסמך בעירייה. עד היום לא פנה אליי איש ולא אמר לי שיש לי איזושהי בעיה בבית או מה צריך לעשות ולכן גם אני סקרן לדעת מה מצבי".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן