שלושה שבועות לפני תחילת שנת הלימודים ובבית הספר היסודי קריית יערים במערב רמת השרון הרוחות סוערות וגועשות.

בית הספר, שידע מספר טלטלות בעמדת ניהול בית הספר בשנה האחרונה, נאלץ כעת להתמודד עם עזיבתה של אתי שיק, שכזכור, בשבוע שעבר ויתרה על חזרתה לתפקיד מנהלת בית הספר וזאת בעקבות התנגדות של הורים שגם הגישו מכתב התראה למשרד החינוך לפני הגשת תביעה נגדה.

עזיבתה של שיק גרמה לחוסר וודאות בקרב צוות ההוראה וההורים. ביום ראשון שיגר צוות ההוראה בבית הספר מכתב נוקב למנהלת מחוז ת"א במשרד החינוך, חיה שיטאי, מפקחות משרד החינוך ושלומית שפיגלבלט, מנהלת אגף החינוך ברמת השרון, ובו הן תיארו את תחושותיהן הקשות, זמן כה קצר לפני פתיחת שנת הלימודים.

אתמול (שני) בשעות אחה"צ התקבצו עשרות הורי בית הספר מול בניין העירייה וקיימו, כמו שהם הגדירו, מפגן תמיכה במורי בית הספר. ראש העיריה, אבי גרובר, ניגש להורים ואמר כי ינסה לעזור ככל יכולתו.

מורי בית הספר: "חווינו טלטלה גדולה"

"זה לא סוד שבית הספר וצוות ההוראה חווה טלטלה גדולה עקב השינויים הרבים שחלו בקצב מסחרר במהלך השנה האחרונה", פתחו אנשי ההוראה את מכתבם לבכירי משרד החינוך והעירייה והוסיפו: "השינויים הפרסונליים וההתנהלות סביבם, עוד הוסיפו על הקושי הרב אותו חווינו והשפיעו על יכולתנו לבצע את המעשה החינוכי בשלמותו ובהתאם לחזון החינוכי בו אנו מאמינים. אנו חשים שעשינו כל מאמץ כדי לסייע ולקיים את שגרת הלימודים ולשמור על אווירה חיובית וחינוכית בבית הספר למען הילדים".

עוד נכתב: "לאור העובדה שבית הספר עובר זעזוע נוסף, וההחלטות שבות ומתקבלות בדרך שהתקבלו בשנה שעברה, תוך התעלמות מצוות קריית יערים, אנו רוצים להתריע ולהביע את עמדתנו. לצערנו בדיעבד, לא חשנו שהדברים אשר נאמרו במפגשים אלו זכו להתייחסות ברצינות הראויה. העובדה שפתיחת שנת הלימודים כל כך קרובה והקשיים הרבים שחווינו מאלצים תהליך קבלת החלטות מורכב הכרחי ומשמעותי. זאת, במטרה להעניק לתלמידים את המיטב ולהימנע מהחלטות אשר לא יאפשרו לבית הספר לחזור להתנהל ולתפקד כמצופה".

צוות ההוראה סיים בבקשה ממנהלת המחוז: "אנו מבקשים מכם לזמן מפגש דחוף עם כל צוות בית הספר על מנת להשמיע את עמדתנו לבקש ולהשפיע על כך שבית הספר יצא לדרך החדשה עם ניהול מקצועי מכבד המייצג ומכבד את כלל המורים, תלמידי בית הספר והקהילה כולה. אנו מוכנים לעשות כל מאמץ במסירות, מקצועיות ובשותפות כדי לקדם ולהחזיר את בית הספר למקומו הטבעי כמוביל בעיר".

חבר בהנהגת ההורים: "ההתנגדות לאתי שיק נבעה מאינטרסים אישיים"

כאמור, הסיבה לעזיבתה של אתי שיק נעוצה בהתנגדות חלק מההורים שלאחרונה אף פנו למשרד החינוך ודרשו להעמידה לדין משמעתי בשל התנהלותה כמנהלת בית הספר בשנת הלימודים שקדמה לנוכחית, האחרונה שלה כמנהלת בית הספר. על כמה הורים מדובר? כאן הצדדים חלוקים ואפילו מאוד. בצד המתנגדים טוענים כי מדובר ב- 200 הורים ואילו בצד השני גורסים כי מדובר במספר נמוך בהרבה של הורים. אלו מצידם מביעים ביקורת על התנהלות ההורים שהתנגדו לשיק וגורסים כי מדובר בהתנהלות אגרסיבית וכוחנית הפוגעת בתפקוד בית הספר.

חבר הנהגת ההורים בבית הספר אמר אתמול ל"שרון און ליין": "אין ספק שאתי שיק החליטה לעזוב בעקבות מהלכים של קבוצת הורים שפעלה לא דרך הנהגת ההורים של בית הספר בכך שפנו למשרד החינוך במכתב התראה לפני תביעה משפטית".

אותה קבוצת הורים טוענת כי הם מייצגים 200 הורים.

"הם בטוח לא מייצגים 200 הורים. אני לא יודע את מספרם המדויק אבל הם קבוצה שולית שבוודאי לא באים לידי ביטוי בהנהגה הקיימת. הסיפור הגדול בעניין הזה הוא על קבוצת הורים שפועלת באגרסיביות וכוחניות, לא דרך הנהגת ההורים, ופשוט קובעת מה יקרה בבית הספר, מבלי שמשרד החינוך והעירייה יעצרו אותם ולמעשה כבר ויתרו להם. ברגע שהם הוציאו את מכתב ההתראה לתביעה משפטית, משרד החינוך היה צריך לתת גיבוי לאתי ולא להתקפל בפני ההורים".

כיצד העזיבה הנוכחית של אתי השפיעה על בית הספר?

"בעקבות העזיבה של אתי, נוצר משבר חריף שלדעתי מהווה סכנה על פתיחת שנת הלימודים. זה יצר תגובת שרשרת בתוך בית הספר. יש מספר מורים שהתפטרו, הסגל חסר בצורה משמעותית וכל מי שנשאר מבוהל ומבועת ולכן יצא מכתבם למשרד החינוך. הסיפור הגדול הוא שמשרד החינוך והעירייה לא נתנו גב למורים ולאתי ונכנעו למתקפה החמורה של ההורים".

בכל זאת, לקבוצת ההורים הזאת יש טענות קשות מאוד על התנהלותה של אתי שיק כמנהלת בית הספר. הכל לא נכון?

"הטענות האלו הן לא נכונות. מעניין ששבע שנים לפני כן, תחת ניהולה של אתי, היו יציבות, שקטות ומדהימות ובית הספר הפך לאחד הטובים ברמת השרון. מה קרה פתאום אחרי שבע שנים? איך הם מסבירים שאחרי שבע שנים הכל פתאום הפך ללא טוב? אני אגיד לך מה קרה. היא פשוט לא נתנה להם להתערב ופתאום נהיה בלאגן גדול".

איך השפיעה הסיטואציה הזאת על שתי קבוצות ההורים?

"יש את הקבוצה המתנגדת לאתי שיק שגרמה לכך שהיא שלא תחזור. שאר קבוצת הנהגת ההורים רוצה לחבק את המורים ולתת להם גב ולהגיד למשרד החינוך והעירייה שיקחו אחריות ולא יתנו גב לקבוצה שלא מייצגת את הנהגת ההורים. אני חייב להדגיש, אני לא בעד אתי או נגד אתי. אני נגד תופעה שהורים עושים מה שבא להם ולא דרך הנהגת ההורים. גם הפעילות שלהם נגד אתי לא נבעה מסיבות ענייניות אלא מתוך אינטרסים ומניעים אישיים. צריך להפסיק את זה ולתת לגורמים המוסמכים לנהל את מה שהם צריכים לעשות ולא קבוצה יותר משולית שמחליטה שכן בא לה או לא בא לה והכל הולך לפי מה שהם מחליטים".

מפגן תמיכה של הורי קריית יערים

הורי קריית יערים. מפגן תמיכה במורים

יו"ר הנהגת ההורים: "יש מצוקה בבית הספר והיא תיפתר בקרוב"

מתן כהן, יו"ר הנהגת ההורים בבית הספר, אמר אתמול: "מפגן התמיכה היום הגיע ממקום של להתלכד סביב מה שמוסכם על ההורים והנהגת ההורים וזה שהמורים ידעו וירגישו כמה אנחנו אוהבים אותם. מפגן ההורים בא להגיד שיש כאן מורים במצוקה שצריך להקשיב להם ולתת להם מקום להביע תסכולים. כרגע אין מנהלת ויועצת וחסרות כמה מורות ואמנם זאת מצוקה, אבל היא תיפתר בקרוב".

כהן ציין כי אי ההסכמות בין ההורים לא פוגעות בקהילת בית הספר: "נוצר מצג שווא שהקהילה במשבר ושסועה וזה ממש לא נכון. גם אם יש אי הסכמות לגבי מנהלת כזו או אחרת, ההורים יודעים לחיות טוב בשלום והילדים יכולים לשחק ביחד וללכת ביחד לחוגים אחה"צ. אין משבר בקהילה, אלא רק אי הסכמות. אבל הנהגת ההורים מסכימה שאנחנו לא נכנסים לזהות המנהלת כי זה לא המנדט שלנו ולא העיקר".

במשרד החינוך סירבו להגיב לנושא.

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנו תומכים בצוות החינוך בבית הספר. בימים הקרובים נפרסם את זהות המנהל/ת החדש/ה של בית הספר ואנו ניתן את כל התמיכה על מנת שבית הספר ימשיך להיות מוביל ומצטיין כפי שהיה עד כה"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן