ראש עיריית רמת השרון לשעבר תבע את הדר אבטליון דגן, תושבת העיר, על תגובה שכתבה לפוסט שהעלה בנושא בניית בית הספר בחורשת העמל, בדיוק לפני שנה. רוכברגר טען כי תגובתה הייתה פוגענית, מבוססת על דברי שקר ודרש פיצוי בסך 50 אלף שקלים. בית המשפט סבר אחרת, דחה את התביעה וחייב את רוכברגר בהוצאות משפט בסך 9,000 שקלים. רוכברגר הצהיר כי ישקול לערער על פסק הדין. הדר אבטליון דגן: "לא הופתעתי מפסק הדין"

 

בית המשפט השלום בהרצליה דחה היום את תביעת לשון הרע שהגיש איציק רוכברגר (בתמונה), ראש עיריית רמת השרון לשעבר, כנגד תושבת העיר, הדר אבטליון דגן, ופסק כי רוכברגר ישלם לה הוצאות משפט בסך 9,000 שקלים. תחילת הפרשה מחזירה אותנו בדיוק שנה לאחור, כאשר ב-19 ליולי 2019, פירסם רוכברגר פוסט בפייסבוק נגד החלטת העירייה לבנות בית ספר יסודי בחורשת העמל.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

אבטליון דגן ענתה לפוסט בתגובה ארוכה ונוקבת, שעליו החליט רוכברגר לתבוע אותה תביעת לשון הרע על סך 50 אלף שקלים. בין השאר כתבה: "איציק רוכברגר, הרצחת וגם ירשת? אתה אחראי למצב הנוראי אליו הגיעה מערכת החינוך בעיר! אתה ורק אתה! עכשיו כשאתה בבית יש לך זמן לחשוב על מערכת החינוך וילדי העיר?". אבטליון דגן הסבירה בתגובתה לפוסט מדוע יש צורך בבניית בית הספר ולסיום כתבה: "בקיצור איציק, אני ממש לא מבינה מהיכן יש לך את התעוזה לכתוב פוסט כזה. הסיבה היחידה שגרובר "רץ" לפתוח שני בתי ספר חדשים חודש מהבחירות זה בגלל שהשארת אחרייך בתי אריזה לילדים, לא בתי ספר. מה שבאמת עצוב זה שכנראה אתה אפילו לא מבין כמה המצב היה גרוע".

טענות הצדדים

בתביעה שהגיש טען רוכברגר: "הפוסט אותו פרסמה התובעת הוא פוגעני, ציני שרובו דברי שקר והמייחס לו כשלים חמורים ופגיעה חמורה במערכת החינוך. הנתבעת מציגה נתונים חלקיים ומספרים שחלקם הגדול שגוי ומייחסת אותם לכישלון התובע, בעוד לטענתו במועד בו הוא כיהן כראש עירייה לא התגוררה הנתבעת ברמת השרון. במשך כל כהונתו הוא נתן חייו לקידום החינוך בעיר ולשיפור וחיזוק התלמיד ואקלים בית ספרי ראוי ומכובד. הנתבעה מחקה במחי קולמוס את עשייתו המפוארת של התובע למיצובה של רמת השרון כמערכת חינוך צמרת הערים בישראל". כאמור, רוכברגר ביקש לחייב את התושבת בסך 50 אלף שקלים ללא הוכחת נזק.

מגד טענה התושבת, שיוצגה על ידי עו"ד מיכאל נאור ממשרד עו"ד קליינמן-נאור, כי הפוסט הוא מתיחת ביקורת על תפקידו של התובע כראש העירייה, שהביא למצב של היעדר תשתיות מספיקות בבתי הספר היסודיים. "התובע הגיב על הפוסט באיום כי יגיש תביעת לשון הרע, אך לא הבהיר מהם השקרים וחצאי האמיתות העולים מפוסט הנתבעת. התובע לא ציין מהי האמירה המהווה לשון הרע והסתפק בהפנייה כללית לפרסום ובכך לא די. פרסום הנתבעת הינו הבעת דעה ולא לשון הרע. התובע נוהג לאיים בתביעות לשון הרע באופן שיטתי על מנת להשתיק ביקורת ציבורית הנוגעת לתפקידו".

בית המשפט דחה את התביעה

צחי אלמוג, רשם בכיר בבית המשפט השלום, דחה את תביעת רוכברגר תוך שהוא מסביר בפסק הדין: "אין לשכוח כי התובע פרסם את דעתו ברשת הפייסבוק ולפיכך יש לראותו כמי שהזמין תגובות ודיון ציבורי. בנסיבות אלו קיים אינטרס ציבורי של ממש לאפשר דיון בטענות שהועלו. אמנם, אין ללמוד מכך כי ניתן להעלות נגד איש ציבור כל טענה ללא תשתית, אך באיזון בין הפגיעה הכרוכה באותן טענות לבין חופש הביטוי, הטענות מקבלות משמעות פחותה נוכח מעמדו ותפקידו של התובע בעבר".

אלמוג ציין עוד כי התושבת צירפה לכתב ההגנה מכתב משנת 2013 מהנהגת ההורים בעיר לרוכברגר, המתריע על צפיפות בבית הספר אוסישקין, כך שהדבר מעיד כי הביקורת שכתבה בפוסט אינו תלוש מן המציאות וכי עוד לפני כן היו תלונות שהופנו בעניין הצפיפות. אלמוג ציין כי התושבת אף צירפה את פרוטוקול ישיבת המועצה מחודש אוגוסט שעבר ממנו עולה כי עניין הצפיפות לא טופל.

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

עוד ציין בפסק הדין: "המסקנה אליה הגעתי היא כי מדובר בהבעת דעה על תפקודו של התובע כראש עיר, בחלוף שנים מספר לאחר תום כהונתו. גם אם נפלה טעות קטנה פה או שם, מדובר בפרסום חשוב וחיוני לדמוקרטיה המקומית והוא אינו בגד לשון הרע. בצד זה עומדת לנתבעת ההגנה הקבועה לחוק". כאמור, אלמוג דחה את התביעה וחייב את רוכברגר לשלם לתושבת 9,000 שקלים הוצאות משפט תוך 30 ימים.

התגובות לפסק הדין

איציק רוכברגר אמר בתגובה: "התביעה שהגשתי היא על קביעות שקריות של הנתבעת ועל האשמותיה השקריות כלפיי בעת כהונתי כראש עירייה. השופט בחר לתת מרחב לחופש הביטוי כנגד איש ציבור גם אם חלק מהדברים שנאמרו אינם נעימים לאוזן, ככל שהם נאמרים כנגד איש ציבור אזי חופש הביטוי גובר. הגברת הזו קבעה קביעות שרובן שקר אחד גדול. טענותיה היו קביעות שקריות ולא הבעת עמדה. אשקול לערער".

הדר אבטליון דגן הביעה סיפוק רב מהחלטת בית המשפט: "לא הופתעתי מפסק הדין, הרי מדובר בתביעת השתקה וככזו חבל שבכלל הוגשה על ידי ראש עירייה לשעבר כנגדי, תושבת העיר. פסק הדין מדבר בעד עצמו. קריאה מומלצת לכל איש ציבור ובכלל. רוכברגר מרבה לבקר את נבחרי הציבור ולהביע את דעותיו ומן הראוי שיעשה זאת ביושרה ותוך היצמדות לעובדות ולא על ידי ניסיונות השתקה של מי שמעמידים אותו על טעותו. תגובתי לפוסט של רוכברגר, שבגינה הוגשה התביעה, לא היוותה לשון הרע, וכעת גם הוכח בבית המשפט ש"אמת דיברתי": מערכת החינוך ברמת השרון נמצאת במצוקת צפיפות אקוטית, מצוקה שבמשך שנים לא זכתה לטיפול של רוכברגר כראש עיר, ועל ההזנחה הזאת אנחנו, הילדים שלי וחבריהם, משלמים היום".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן