בני משפחתו וחבריו של עמנואל דנה ז"ל, תושב שכונת נווה ישראל ויו"ר ועד השכונה לשעבר, מספרים על איש שכל חייו עזר לאנשים, על בכירי הליכוד שהתארחו בביתו ועל הפעילות למען השכונה בה גדל וגר עד יום מותו

שרון יונתן

אבל כבד ירד שלשום על שכונת נווה ישראל בהרצליה בעקבות מותו של עמנואל דנה ז"ל, מוותיקי השכונה ומי שכיהן במשך שנים רבות כיו"ר ועד השכונה. עמנואל נפטר לאחר שאושפז במשך שבוע בבית החולים "בלינסון". הוא נטמן אתמול בבית העלמין החדש בהרצליה בסמוך לקברה של אשתו מרים ז"ל, שנפטרה לפני כשנה וחודשיים. עמנואל הותיר אחריו ארבעה ילדים: ריקי, יוסי, דוד ואיציק ו-13 נכדים.

עמנואל (בתמונה עם ראש העירייה) עלה בילדותו לארץ מטריפולי, לאחר מלחמת העולם השניה, עם אמו ושתיים מאחיותיו וזאת לאחר שאביו ושבע אחיותיו האחרות נהרגו בהפגזה של הגרמנים במהלך מלחמת העולם השניה. המשפחה שוכנה בתחילה במעברת ג'ליל באזור הרצליה ב' ולאחר מכן עברה לצריף בשכונת נווה ישראל. עמנואל עבד בתע"ש, שם הכיר את אשתו. לאחר שעזב את תע"ש עסק בבנין והיה מנהל עבודה וקבלן עצמאי. עמנואל היה מחובר לכדורגל והיה בין מקימי מועדון בית"ר הרצליה ולאחר מכן שיחק במכבי הרצליה והיה מנהל הקבוצה, בימים שהקבוצה שיחקה במגרש הישן בשער העיר.

בנו דוד סיפר עליו היום: "אבא היה איש למופת עם המון יושרה ונתינה. אלו המילים שאנו שומעים מאנשים שבאים לנחם אותנו בשבעה. הוא נתן לכולם יחס וכבוד. לימד 500  תלמידים לעלייה לתורה, חלקם חזרו בתשובה ואמרו שזה בזכותו. הוא היה אמנם איש דתי, אבל מעולם לא כפה את הדת על אף אחד, גם לא בבית. אמי, יוצאת קיבוץ, והם הסתדרו עם הסוגייה הזאת בצורה מצוינת. הוא תמיד היתווה דרך של סובלנות, גישור ואהבה".

עמנואל דנה ודוד לוי
עמנואל דנה ודוד לוי. פעל לטובת שכונת נווה ישראל

עמנואל היה חבר מרכז ליכוד ובכירי המפלגה שהו בביתו. דוד נזכר: "התארחו אצלנו בבית מנחם בגין, יצחק שמיר, דוד לוי משה ניסים, אריק שרון ורובי ריבלין. גם בפוליטיקה המקומית כל ראשי העיר רצו את קרבתו, החל מיוסף נבו, נמשך אצל אלי לנדאו, בתקופתו שימש כאחראי על החופים ומנהל אגף המשק. למרות שהיה לו קשה כליכודניק לקבל את יעל גרמן ממרצ, היו ביניהם יחסים מצוינים. וכמובן, ראש העירייה הנוכחי, משה פדלון, שהיה חבר קרוב של אבא ונשא הספד מרגש בהלוויה. משה היה ממש בן בית אצלנו וגם בהלוויה של אמי הוא נשא הספד. המשפחה שלנו מעריכה ומוקירה את משה ולמעורבות האנושיות שלו אין אח ורע וזה לא מובן מאליו".

בזירה המקומית, כאמור, עמנואל היה פעיל מאוד בכל הקשור לשכונה בה גדל וגר עד יומו האחרון, כאשר כיהן כיו"ר ועד השכונה למעלה מעשרים שנים. דוד מספר: "אבא היה אוזן קשבת להמון אנשים, עזר לעשרות אנשים במגוון תחומים, גם לעבריינים לצאת ממעגל הפשע. כשדוד לוי היה שר הבינוי והשיכון הוא הביא אותו כדי שיעזור בפרויקט שיכון שכונות בשכונה. בהלוויה היה מי שהגדיר אותו כמהפכן. אחת הדוגמאות לכך היא העובדה שגרם לילדי נווה אמירים לבא וללמוד בבית הספר בן צבי, שהיה עד אז מיועד לילדי השכונה בלבד. בזמנו זה היה נראה מופרך, אבל הוא דגל באינטגרציה שהיום כל כך מובנת מאליו".

בגיל 80, רק לפני שנתיים, זכה עמנואל לכבוד הראוי לו כאשר קיבל את אות יקיר העיר. "הוא היה מאושר כי סוף סוף זכה להכרה רשמית על הנתינה ומסירות הנפש", משחזר דוד ומוסיף: "אמא שלי תמיד אמרה לו שב בבית, כמה אתה עושה למען האחרים, אבל הוא תמיד עשה למען כולם. לא ידענו אפילו שהוא כל יום שישי היה קונה חלות ומחלק אותן למשפחות נזקקות. הנתינה בסתר הייתה מושרת אצלו חזק".

דוד מספר על הלוויה שכמובן לא עמדה בהנחיות הקורונה: "אמרו לנו לא להביא מעל חמישים איש, אבל לדעתי הגיעו 500 ואלמלא הקורונה היו מגיעים גם 2,000. הגיע לו שהרבה אנשים ליוו אותו בדרכו האחרונה".

נינו חדד, חברו הקרוב של עמנואל ותושב השכונה, סיפר היום: "אני מכיר את עמנואל קרוב לארבעים שנים ומעבר לפעילות המשותפת בועד השכונה היינו חברים שנפגשים מדי יום. הוא היה מנהל הקבוצה במכבי הרצליה כשאני שיחקתי בה. תמיד דאג לכל השחקנים. היו משחקים, בהם אוהדים של היריבה התנפלו עלינו והוא חסם אותם. עמנואל היה כולו לב אחד ענק שנתן ודאג לכולם. היה חשוב לו ללמד ילדים לעלות לתורה והיה קונה להם תפילין וטלית כמתנה. הוא היה אחראי על בית הכנסת הטריפוליטאי בנווה ישראל וידע בעל פה את ספר התורה".

נינו מספר על אופיו הנח של עמנואל והפעילות בועד השכונה: הוא היה איש חכם שתמיד ידע לפתור בעיות עם המון סבלנות והגיון בריא. הוא אמנם היה דתי אבל אף פעם לא קיצוני. התנהל תמיד בחוכמה ובשכל ישר. כיו"ר הועד הוא דאג לפיתוחה של שכונת נווה ישראל, בין השאר להקמת הגינה הציבורית בלב השכונה מכספי תרומות. בשלב מאוחר יותר הוביל את המאבק לפינוי מפעל הבטון בקיבוץ גליל ים, מאבק שהסתיים בניצחון".

עמנואל דנה ורעיתו
עמנואל ורעייתו מרים ז"ל. משפחה למופת


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן