את הדברים אמר הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בברכה מצולמת ששלח לסטודנטים במרכז הבינתחומי במסגרת יום הדמוקרטיה 2021. פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי, הוסיף: "כל חצי שנה מתקיימות בחירות בישראל וזה מעיד על משבר ממשלי קשה מאוד"

שרון יונתן

בתמונה: פרופ' רייכמן בכנס במרכז הבינתחומי היום. צילום: גלעד קוולרצ'יק

נשיא המדינה ראובן רובי (ריבלין) ופרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי, מתחו היום ביקורת על התנהלות המדינה והעובדה שהגענו למערכת בחירות רביעית תוך שנתיים. את הדברים הם אמרו במסגרת "יום הדמוקרטיה 2021", שאורגן על ידי בית ספר לאודר לממשל דיפלומטיה ואסטרטגיה ואגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי הרצליה.

באירוע השתתפו נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ופוליטיקאים בכירים, ראשי רשימות, שרים וח"כים. בהם: ח"כ אביגדור ליברמן, ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ חילי טרופר, ח"כ צחי הנגבי, ח"כ אורנה ברביבאי, ח"כ אלי אבידר, מר זאב אלקין, ח"כ יעקב אשר, ח"כ מיכאל מלכיאלי, ח"כ סונדוס סלח, ח"כ קארין אלהרר. את הכנס הינחו העיתונאים אודי סגל, ירון דקל ואטילה שומפלבי.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שלח ברכה מצולמת לאירוע בה פנה לסטודנטים ואמר: "בישראל משבר הקורונה פקד אותנו בעיצומו של משבר פוליטי שלא ידענו כמותו. גם למול אתגר הקורונה, נבחרי הציבור שלנו לא הצליחו להקים ממשלה בת קיימה והם מזמנים אותנו הבוחרים להצביע לבחירות בכנסת בפעם הרביעית תוך פחות משנתיים. ההשלכות הקשות של המצב הזה הן לא רק פגיעה ביכולת של המדינה להעניק תקציבים ולהפעיל את השירותים החיוניים שהיא מספקת לאזרחיה בתחום החינוך, התעסוקה והרווחה. המצב הנוכחי שוחק באופן חסר תקדים את האמון של העם במוסדות הדמוקרטיים – בכנסת, בממשלה ובמפלגות. הוא שוחק את האמון של העם בשיטה הדמוקרטית עצמה".

פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי, פתח את יום הדמוקרטיה ה- 14 באמרו: "לצערי, אנחנו נפגשים כאן בפעם הרביעית תוך שנתיים. כל חצי שנה מתקיימות בחירות בישראל. זהו דבר שמעיד על משבר ממשלי קשה מאוד. משבר הקורונה רק החמיר את המגמות הקשות שמתרחשות בחברה הישראלית, של חילוקי דעות חריפים, תופעות של שנאה, ו'פייק ניוז' של מערכת שרק גורמת ליותר ויותר שסעים בחברה הישראלית. אלו הנושאים המשמעותיים שהיו צריכים לעמוד בראש הדיון הציבורי בבחירות האלה – דבר שלא קורה".

פרופ' אסף מוגדם, דיקן בית ספר לאודר לממשל דיפלומטיה ואסטרגיה בבינתחומי הרצליה פנה לסטודנטים ואמר: "יום הדמוקרטיה, אולי יותר מכל אירוע אחר, הוא אירוע חשוב משתי סיבות לכל הפחות. ראשית, הוא מאורגן ומנוהל על ידי סטודנטים ובעבור סטודנטים. שנית, יום זה מוקדש כולו לשאלות העוסקות בדמוקרטיה ובמשילות. משתי סיבות אלו, יום זה קשור באופן עמוק לערכים העומדים בבסיסו של המרכז הבינתחומי- חירות ואחריות. אחד האתגרים הבולטים לכל המדינות הדמוקרטיות בתקופה האחרונה היא תופעת ה-Fake News- יש הטוענים כי אנו חיים כיום בעידן פוסט-האמת, ובכל מקרה ברור לכל כי תופעה זו הינה מסוכנת ביותר ומערערת את האמון הבסיסי עליו מושתת הרעיון הדמוקרטי.

ניב אשכנזי, יו"ר אגודת הסטודנטים בבינתחומי הרצליה, פנה לחבריו לספסל הלימודים וקרא להם לקום ולהשפיע: "בחודשים האחרונים נחשפנו לתרבות דיון הכוללת שיח משסע, אשר רומס את האחר ואינו מאפיין את החברה הישראלית על כלל גווניה. אנחנו חייבים לעצור את האדישות ולהתחיל להשפיע. אני פונה לכל חבריי לספסל הלימודים בקריאה לחשוב כיצד אתם יכולים להשפיע. אפילו בפעולה הכי קטנה – תרתמו את החברים שלכם לצפות בכנס היום, להאזין בסובלנות ובכבוד. אני באמת מאמין שאנחנו דור חזק שמונע מערכי דרך ארץ ומסוגל לעשות את השינוי. בואו נימנע ביחד מהאדישות ולא ניתן לחברה הישראלית להמשיך לדמם".

כנס יום הדמוקרטיה הינו יוזמה סטודנטיאלית אשר הפכה למסורת במרכז הבינתחומי הרצליה, הכנס עוסק בסוגיות ובאתגרים הניצבים בפני הדמוקרטיה הישראלית. יום זה מהווה זירה דינאמית ועדכנית להצגת רעיונות ולמפגש בלתי אמצעי בין פוליטיקאים לסטודנטים המהווים מנהיגי העתיד. יום הדמוקרטיה ה-14 מתקיים תחת הכותרת "ארץ שבטים ומחנות", ועוסק בפילוג בחברה הישראלית והדרכים לגשר עליו. האירוע נערך במתכונת היברידית, בה מגיעים חלק מהמשתתפים לקמפוס, וחלקם משתתפים באופן מקוון.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן