אודליה כהן שינדורף, יו"ר הנהגת ההורים של רעננה וסגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מסבירה מדוע על המדינה להחזיר את מערכת החינוך למתכונת מלאה כבר ממחר. רוצים לקבל את כל הכתבות של "שרון און ליין" רעננה? הצטרפו לקבוצת הוואצאפ

בתמונה: אודליה כהן שינדורף. צילום: אלמוג גבאי

מחר תסתיים חופשת הפסח ותלמידי ישראל יכנסו לישורת האחרונה של שנת הלימודים תשפ״א, כ- 10 שבועות עד ליציאתם לחופש הגדול.

כל הורי ישראל שמחים בשמחת הצלחת מבצע החיסונים, ירידת התחלואה בציבור בישראל ותמונת המצב של התחלואה במערכת החינוך מוכיחה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי המתווה של ה- 1/9 שנקבע באוגוסט ונקבע בהתאם לתמונת מצב של מגפה משתוללת אינו מתאים למציאות בה אנו נמצאים היום.

המתווה של תחילת ספטמבר נעדר נטילת סיכונים ולמעשה קבע מציאות של מינימום למידה פרונטלית, על אף עמידה הירואית של צוותי החינוך בסיטואציה ולמידה רציפה בזום. כבר נוכחנו לדעת שלמידה בזום אינה אפקטיבית לחלק ניכר מהתלמידים ובעיקר יצרה פערים לימודים קשים בישראל , וכן מצוקת בדידות אצל רוב הנוער ועוד בעיות חברתיות אשר אנו נשלם עליהם כחברה עוד הרבה זמן.

בסיטואציה של היום בה כל המשק פתוח, ילדים הולכים לשמחתנו לתנועות נוער, בריכות שחיה, מסיבות ואירועים, נפגשים עם משפחה וחברים – הגיע העת לתרגם את הסיסמא "חינוך לפני הכל" למעשים. לצערנו, גילינו שמערכת החינוך היא המערכת היחידה שאפשר להחזיק אותה קצר, להטיל עליה מגבלות ומתווים שלא עושים חסד עם צוותי ההוראה מטילים קשיים על הלמידה, אינם מאפשרים גמישות אוטונומיה לימודית ואינם רואים את טובת התלמיד מבחינה רגשית וחברתית אלא רק לוקחים בחשבון מצב בריאותי.

משרד הבריאות התגלה במשמרת זו כששליט העל, קובע מדיניות לימודית במקום להמליץ בלבד – ומשרד החינוך יקבע מדיניות. גילינו כי משרד הבריאות מנהל את משרד החינוך ומאבק בין משרדים מעיב על מתווי חזרה, מועדי חזרה וסדר עדיפויות לאומי.

לצערנו, להתנהלות זו יש מחיר כבד, אך זה הזמן שניתן לקחת סיכונים, מעט לשחרר. את השבוע לפני פסח כבר פספסנו, אסור לנו להמשיך לפספס. משרד הבריאות קבע במתכוון רף של 90% התחסנות של תלמידי ישראל כאשר הוא יודע שרק 13 בתי ספר עומדים ברף זה, מדוע? למה לא ניתן היה לתת רף הוגן וראוי 70%? למה לא לאפשר כאשר צריך? למה לא לאפשר כבר לפני פסח לכל המורים המחוסנים לעבור בין הקבוצות המגישות לבגרות? למה לא להיות בית הילל במקום שבו ניתן ?

תנו אוויר מיד. לא מחר, לא בעוד שבוע. כל יום הוא קריטי לכיתות י"א-י"ב אשר המתכונות והמרתונים לבגרות מתחילים השבוע. 68% מתלמידי כיתות אלו מחוסנים, צוותי ההוראה למעלה מ-80%.

משרד החינוך מציע חודש של צימצום פערים ביולי. למה יולי כשאפשר היום? יש לכם הזדמנות להחזיר את כיתות החטיבה מחר בבוקר. יומיים למידה הם לעג לרש, הקפסולות האלו דינם להתבטל, צרכי ילדי החטיבות  נמחקו מסדר היום והושארו לצערנו בבית שנה שלמה זה הזמן לצמצם פערים חברתיים ולימודים. תחזירו לילדים את השגרה – כמובן תוך הקפדה על מסכות ובדיקות מהירות. לשמחתנו ניתן להשתמש גם בבדיקות אנטי גן מהירות וגם pcr- תשתמשו בכל מה שיש לנטר תחלואה, אם בדיקות שבועיות זה מחיר פתיחת החטיבות – את זה ניתן לשלם.

ואחרונים חביבים כיתות ה'-ו' שפשוט סתם נשלחו הביתה לשנה כי מישהו היה צריך לחתוך. פשוט חסכו במקום הלא נכון. מלכתחילה, לא הייתה הצדקה ליצירת ההבדל בין כיתות ג'-ד' לכיתות ה'-ו', ניטור התחלואה הראה שרמת התחלואה זהה בכיתות עם קפסולות וללא קפסולות. במקום להעלות את הרף הורידו אותו. במקום לדרוש להביא את הילדים חמישה ימים בשבוע ולהשתמש במרחבים העירוניים ולתת תמיכה כספית לרשויות אשר צריכות להפעיל מתקנים – בחרו משרדי הממשלה לשלוח ילדים בגיל 10 לבדידות ולמידה חצי אפקטיבית.

זה הזמן בתוך ימים להתעשט ולהחזיר אותם לשגרה. שלא נתבלבל, כולנו בעד קבוצות קטנות, כולנו היינו רוצים להישאר בקפסולות  בשגרה-  כל זו למידה איכותית וזה קורה במדינות מתקדמות, אך כל עוד אנחנו לא שם, לא על חשבון ימי למידה. במדינת ישראל שבוע הלימודים הוא 6 ימים בשבוע,  לא 3 או 4.

בנתוני התחלואה הקיימים אין לקפסולות בכיתות ד'-ו' הצדקה. אם משרד הבריאות מעוניין לשמור על קבוצות קטנות תבוא עליו הברכה אך תחת מתווה של 6 ימים בשבוע – זה התפקיד שלכם אתם תגידו איך.

"חינוך לפני הכל" זו לא סיסמא, בריאות נפשית זה לא מותרות יש לנו הזדמנות חד פעמית להשיב לילדים מעט שגרה, לתת להם לחזור ולפרוח יחד עם האביב שעומד בפתח. בואו נפסיק לפספס ונתחיל לאחות את הפצעים של ילדינו.

לכל צוותי ההוראה , מורים, מנהלים, גננות וסייעות בישראל תודה לכם על שנה הירואית, עמדתם בגבורה בכל המתווים, בכל המשימות בכל האתגרים, המכשולים והקשיים שחפרו לכם – הוכחתם שאתם העמוד לפני המחנה.

מילה אחרונה לראשי הרשויות. תודה לכם שראיתם את הילדים לפני הכל ואצלכם חינוך לפני הכל זו דרך חיים ולא סיסמא. עשיתם כל שביכולתכם, העמדתם תקציבים, מתקני רשות ועוד, ומעל הכל הבנתם ששיתוף פעולה בין הנהגות הורים, מנהלים ורשות רק מקדמים את מערכת החינוך צעד קדימה.

אז קדימה לישורת האחרונה של השנה .

רוצים לקבל את כל הכתבות של "שרון און ליין" רעננה לטלפון הנייד שלכם? הצטרפו לקבוצת הוואצאפ שלנו

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן