התקציב אושר אמש בישיבת מועצה שנמשכה כשש שעות. התקציב הרגיל יעמוד על קצת יותר ממיליארד שקלים ותקציב הפיתוח על כמעט חצי מיליארד שקלים. באישור התקציב הרגיל תמכו 13 חברי קואליציה לעומת 5 חברי אופוזיציה שהתנגדו

 

שרון יונתן

מועצת העיר הרצליה אישרה אמש (ראשון) ברוב קולות את התקציב העירוני, הרגיל והבלתי רגיל, לשנת 2021. התקציב הרגיל יעמוד על 1,030,000 שקלים (לעומת 1,000,800 תקציב מקורי בשנת 2020) ואילו התקציב הבלתי רגיל (תב"ר) יעמוד על 456 מיליון שקלים לעומת 503 מיליון שקלים תקציב מקורי בשנת 2020. התקציב גובש במהלך החודשים האחרונים ע"י הנהלת העירייה והמינהל הכספי, בשיתוף כל מנהלי אגפי ויחידות העירייה.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

את התקציב הציג דרך הזום רוני חדד, מנהל הכספים של העירייה. חדד הסביר כי התקציב השנתי בנוי מהכנסות עצמאיות ותקבולים ממשרדי הממשלה: 755,000 שקלים מגיעים מהכנסות עצמאיות (ארנונה, היטלים, אגרות, קנסות וכדומה) ושאר הסכום, 275,000 שקלים, מגיעים ממשרדי הממשלה לפי החלוקה הבאה: משרד החינוך – 200 אלף שקלים, משרד הרווחה – 69 אלף שקלים, משרדים אחרים – 6,000 שקלים.

על פי הנתונים, ההכנסה מגביית ארנונה הצפויה בשנת 2021 עומדת על 570 מיליון שקלים (לעומת 549 בשנת 2020) לפי החלוקה הבאה: 349 מיליון מארנונה מעסקים, 221 מיליון ארנונה ממגורים. התקציב מורכב משני סעיפים עיקריים: שכר – 464,750 שקלים, פעולות – 552,450 שקלים ופירעון מלוות – 12,800.

הנתח העיקרי בתקציב הרגיל יהיה, כמו מדי שנה, תקציב החינוך שיעמוד על 370 מיליון שקלים, המהווים 36% מנתח התקציב. בעירייה מציינים כי תקציב זה כולל תגבורים, יוזמות ותוכניות העשרה בחינוך. בנוסף, ממשיכה העירייה להשקיע בבנייה, שיפור ושדרוג של מוסדות חינוך בעיר. תקציב הרווחה יעמוד על 122 מליון שקלים (11.8 מסך כל התקציב) ונתח תקציבי גדול נוסף, כ- 11.5%, מופנה לשיפור פני העיר ואיכות הסביבה. בשנת 2021 תימשך ההשקעה של כ- 7.7% בתחומי התרבות, נוער וספורט.

בהצבעה על התקציב הרגיל הצביעו בעד 13 חברי הקואליציה שנכחו בדיון ואילו 5 חברי אופוזיציה התנגדו. ההצבעה על התקציב הבלתי רגיל (תב"ר) עברה פה אחד למעט סעיפים שבהם בחרו חברי האופוזיציה להתנגד להם.

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר: "במיוחד בשנה המאתגרת שלפנינו, תקציב 2021 נותן ביטוי לרצון שלנו להמשיך להעניק לתושבים את מיטב השירותים, תוך שאנחנו מקצים רזרבות לצרכים מיוחדים וכן קיצצנו היכן שניתן. כל זה מתאפשר הודות לניהול הכלכלי הזהיר שלנו".

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, ציין כי "התקציב הוא פרי עבודה מושקעת ומקצועית, הלוקחת בחשבון את האתגרים המצפים לנו השנה, יחד עם שיתוף פעולה טוב בין כל אגפי העירייה. אני מודה למנהל הכספים של העירייה, לאנשי המינהל הכספי, למנהלים ולחשבות על העבודה המוקפדת והמקצועית".

חברת המועצה ויו"ר האופוזיציה, מאיה כץ, הסבירה מדוע ארבעת חברי סיעתה התנגדו לאישור התקציב הרגיל: "תקציב העירייה הרגיל נשען על אחוז גבוה של משכורות למול תקציב הפעולות ובאופן הזה הפעילות עבור התושבים נפגעת ופוחתת. ניתן לראות שהמאבק שלנו להורדת הארנונה בתקופת הקורונה הוא מאבק צודק לאור העובדה שהעירייה סיימה את התקציב עם עודפים של כמה עשרות מיליוני שקלים. כל הרשויות סביבנו לא העלו ארנונה אבל בעיר המדיניות הייתה לעלות ארנונה. התקציב לא הכיל בתוכו נושאים מאוד חשובים כמו בניית בית ספר לילדים עם צרכים מיוחדים במקום שימצאו את עצמם נוסעים ללמוד מחוץ לעיר. ישנן כל כך הרבה סוגיות רבות שאנחנו תומכים בהן שלצערנו שלא נכנסו בספר התקציב שמשקף את המדיניות העירונית עליה אנחנו חלוקים".

חבר המועצה איל פביאן, שהתנגד גם הוא, אמר: "התקציב הזה כולל עליית ארנונה ב-1 לינואר 2021 שהיא מיותרת לחלוטין בתום שנה שבה נשאר אפילו עודף בתקציב. התקציבי הזה אופטימי ביחס למצב הקורונה ומצב העיר במידה רבה, דוגמה בולטת לכך היא תקצוב עדלאידע בפברואר 2021 בתקציב של יותר  ממיליון שקלים כאשר אנו נכנסים בתחילת ינואר לסגר. ישנם בו סעיפים בהם ניתן בתקופה כזו לחסוך כגון דוברות ואירועים או מיתוג ויחסי ציבור לעיר ומנגד חסר בו תקצוב בסעיפים שונים לטעמנו כגון סיוע לעסקים בעיר ועוד".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן