כך אומר ד"ר גיא הוכמן, ראש תכנית כלכלה התנהגותית במרכז הבינתחומי בהרצליה, בראיון לאתר "שרון אונליין". הוכמן מסביר מה לדעתו היה ניתן לעשות אחרת, מה יהיה על התושבים בעקבות המשבר הכלכלי ומדוע לא יחול שום שינוי בחברה הישראלית

שרון יונתן

צילום: גבריאל בהרליה

"קשה מאוד לדעת איך ישפיע עלינו משבר הקורונה. זה תלוי בהיקף הטראומה הקולקטיבי של הציבור", כך אומר ד"ר גיא הוכמן, ראש התכנית לכלכלה התנהגותית במרכז הבינתחומי הרצליה בראיון מיוחד שהעניק הבוקר לאתר "שרון אונליין".

הוכמן התייחס לתופעת הבידוד אותה אנו חווים לאחרונה. "בידוד עבור הפרט זה דבר לא טוב כי קשה לנו מאוד לשנות הרגלים. בעיה נוספת זאת האכיפה, שבמדינה כמו שלנו קשה יותר לבצע מאחר ואנחנו חברה מערבית שאזרחיה לא רגילים להיות נשלטים כמו במדינות באסיה. אכיפה אצלנו מייצרת אנטיגוניזם".

הוכמן טוען, כמו רבים, כי מדיניות ההפחדה מצד הממשלה הייתה מוגזמת:

"בתקשורת יש נטיה לספר סיפורים, להכניס פאניקה ולהפחיד את הציבור, כדי שזה יגרום לאנשים להישאר בבתים. אני חושב שהמדיניות לא נכונה. אפשר להשתמש בהפחדה אבל במידה ועם מידע בשקיפות וזה לא מה שנעשה במקרה שלנו. צריך להבין שאי הוודאות הוא אחד המאפיינים החזקים להשפיע על התנהגות של בני אדם. היום משקיעים בשוק ההון, מעדיפים למכור מניות בירידה רק כדי להיות בשליטה, גם במחיר של הפסד כספי צפוי מראש. מדיניות הפחדה יותר מדי קיצונית, גורמת למי שמאמין להגיד אין לי מה להפסיד".

אם היית יכול, מה היית ממליץ לראש הממשלה?

"אין רע במדיניות הפחדה אבל היא צריכה להיות קצת יותר מבוססת. לא צריך לצאת בהצהרות שיהיו עשרת אלפים מתים עד סוף אפריל כאשר זה לא נשמע הגיוני. במקום להפחיד אנשים עדיף להסביר להם מה תהיה התועלת אם לא יצאו מהבית".

למה לדעתך הציבור לא ממושמע?

"כמו שאמרתי, קשה מאוד לשנות הרגלים. קרו כאן שתי תופעות: מי שלא מאמין אומר 'אין לי מה לעשות כי לא מאמין' ומי שרצה להאמין אמר שגם אם הוא רוצה לשמור חוק זה לא תמיד מתאפשר. לדוגמא, האנשים שנחתו בארץ בתחילת המשבר והיו צריכים להיכנס לבידוד והסתובבו חופשי בנתב"ג ופיזרו חיידקים לכל עבר. זה נתן תחושה שהכל נעשה בחפיף. גם ככל שיעבור הזמן והמגפה תהיה בשליטה, אנשים יעריכו שהסכנה ירדה ויעיזו יותר. אני מעריך שאם יהיה סגר ואנשים יראו שהיקף המחלה בירידה תתחיל הפרה של ההוראות".

איך תיראה ישראל לאחר המשבר?

"אין ספק שדברים יראו אחרת, אבל זה תלוי באורך תקופת המשבר. זה יביא לשינוי בפגישות עסקים, למדנו שאפשר לעשות את זה דרך הזום וכך גם טיפולים פסיכולוגיים. אין ספק שהמציאות תשתנה בכמה מובנים".

במובן הכלכלי, איך נשרוד את המשבר הזה?

"שאלה מצוינת שאני לא בטוח שיש לי עליה תשובה. אנשים יצטרכו בלית ברירה לצמצם הוצאות ולהיות יותר מחושבים. היינו במצב של שפע וכעת המצב שונה. אחד הדברים שישפיעו ולא מדברים עליו מספיק כי הוא עדיין לא מוחשי זה השחיקה של עשרות אחוזים בפנסיות שלנו. מצד שני, צריך לזכור שהמדינה שלנו עברה כבר תקופות קשות ותעבור גם את זה. זה ילמד אותנו שאנחנו פגיעים הרבה יותר ממה שחשבנו, שוירוס קטן שלא רואים אותו נתן לנו בוקס לבטן".

יש הטוענים כי בעקבות משבר הקורונה אנשים יתפכחו וישתנו והחברה תהפוך לסבלנית יותר. אתה גם חושב כך?

"לצערי אני לא חושב שזה יקרה. לאנשים יהיו פחות אמצעים אבל לאט לאט כל אחד יחזור להתנהג כמו שהוא יודע והחברה לא תעבור שום שינוי".

בתכנית תחת אחריותו במרכז הבינתחומי יוצאים בקריאה לציבור להשתתף בסקר על התנהגות הציבור בימי הקורונה, כאשר המטרה היא להגיע לכמות משתתפים של בין 500 ל-1000:

נוסח הסקר:

לוקחים את הקורונה בידיים. אנחנו מזמינים אותך לקחת חלק במחקר שבוחן את הרגלי התנהגות הפרט בצל הקורונה המחקר נערך בתכנית לכלכלה התנהגותית במרכז הבינתחומי. למחקר זה חשיבות רבה בכדי לסייע במאבק עם המגפה. השתתפותך עשויה לתרום בצורה משמעותית להבנת הנושא

קישור לסקר:

http://idc.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_3L718tmfx1qLw6F


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן