כל מי שנוסע בשנים האחרונות בנתיבי איילון בשעת ערב, בסמוך לכניסה להרצליה, מכיר את הריחות האלו שעולים מן המט"ש, מכון טיהור השפכים של הרצליה. בחודשים האחרונים הריחות האלו הפכו למפגע ריח חריף ביותר עבור מאות תושבי שכונת גליל ים החדשה.

מדובר בריח חריף של ביוב אותו מריחים מאות המשפחות המאכלסות את הפרויקטים של החברות פרשקובסקי, שבירו ואפריקה ישראל, כאשר הקרובים ביותר למט"ש הם דיירי פרויקט פרשקובסקי, ברחובות מוטה גור ועמוס עוז, הבתים המערביים ביותר בשכונה, שאוכלסו בחודשים האחרונים.

ריחות חריפים שגורמים לכאבי ראש ובחילות

כאשר התעניינו ברכישת ביתם החדש, הוסבר למאות הדיירים החדשים כי המט"ש אמור להתחבר לשפד"ן ולהתפנות ממקומו, אבל זה לא קרה עד כה כי השפד"ן לא מסוגל לקלוט את פעילות מכון טהור השפכים של הרצליה וההערכה היא שאם זה בכלל יתאפשר זה יהיה רק בעוד מספר שנים.

לאור מצב הדברים הנוכחי, נותרו מאות הדיירים עם מפגעי ריח חריפים כפי שסיפרה לנו תושבת המתגוררת ברחוב מוטה גור, כאמור, הקרוב ביותר למט"ש: "נכנסו לבית החדש לפני חודש וכבר מההתחלה הבנו שיש כאן מפגע ריח חמור ביותר. כמעט בכל ערב הריח החריף מתחיל להתפשט ופשוט מונע מאיתנו לשבת במרפסת ולמעשה אנו צריכים לאטום את כל הבית. צריך להבין שמדובר בריחות חריפים מאוד שגורמים ללא מעט אנשים בחילות וכאבי ראש, כאשר החשש הכי גדול שלנו הוא כמובן לבריאות הילדים, שלא ייגרם להם נזק בריאותי כי כולם כאן זה למעשה אלו משפחות צעירות".

לשאלה, האם ידעו שכך יהיה, השיבה התושבת: "רכשנו את הדירה לפני שנתיים ואז נאמר לנו שהמט"ש אמור להתפנות מכאן. אנחנו לא מרגישים שעבדו עלינו, אבל מצד שני לא ידענו שזה מה שמצפה לנו. אנחנו לא מצטערים שקנינו את הדירה, אבל זה בהחלט מתסכל אותנו שאנחנו סובלים מכך באופן יומיומי".

התושבים לא מתכוונים לוותר והחלו במאבק: "אנחנו יודעים שיש דרכים לפתור את זה, אם על ידי סננים או פתרונות אחרים וזאת המטרה שלנו. זה לא דבר בלתי הפיך. אנחנו מתלוננים באגף לאיכות הסביבה ובפיקוח העירוני ושם אומרים לנו למלא דו"חות וגם פנינו למשרד הגנת הסביבה. זה מצריך מאיתנו כל הזמן להתעסק עם זה".

מצפים מהעירייה לפתרונות מהירים ויעילים

התושבים מצפים מהעירייה שתפעל בנושא במלוא כוחה: "העירייה אישרה בניית שכונה כה גדולה בידיעה שיש מפגעי ריח מהמט"ש. אם אין באפשרות המדינה לחבר את המט"ש לשפד"ן, אנו מצפים מהעירייה שתעשה הכל כדי להגן על תושביה ושתדאג שלא יהיו לנו מפגעי ריח כה חריפים".

תושבת נוספת, המתגוררת ברחוב עמוס עוז הסמוך, מוסיפה: "יש המון תושבים שממש מתבאסים מהמצב הזה ואומרים שיעשו הכל כדי לשנות את המצב, אבל אנחנו יודעים שזה לא ישתנה מהיום למחר. אנשים תולים המון תקוות בעירייה שתעזור לנו לחיות באיכות חיים גבוהה כמו שציפינו שעברנו לכאן ולא שכל ערב נסבול מריחות חריפים של ביוב".

אתם מצטערים שרכשתם את הדירה?

"אנחנו לא מצטערים כי זאת עסקה טובה, אבל בא נגיד שזאת פגיעה משמעותית באיכות החיים שלנו. זה לא נעים לחיות ככה ונותר לנו רק לקוות שבעתיד הדברים ישתנו כי לאורך זמן לא נוכל להמשיך לחיות כאן במצב הזה".

הדיון במועצת העיר

הנושא עלה אמש בישיבת מועצת העיר בעקבות שאילתא שהעלה חבר המועצה איל פביאן ובה כתב: "כידוע, הרצליה הייתה אמורה להתחבר לשפד"ן ופעילות המט"ש הייתה אמורה להיפסק, בפועל זה לא קרה וגם לא יקרה עוד שנים רבות. כל מי שעובר בנסיעה מהרצליה דרומה ואליה מדרום מרגיש בריח העולה מן המט"ש. בימים אלה סובלים במיוחד מריחות אלה ביתר שאת, תושבי שכונת גליל ים החדשה המתאכלסת כעת וביניהם תושבים המתגוררים בבתים הסמוכים למט"ש. רוחות מערביות אשר מנשבות מגבירות עוד יותר את עוצמת הריח בשכונה. אין צורך להסביר כי מדובר בפגיעה קשה באיכות החיים של התושבים אשר לחלקם מפריעה מדי יום ולאורך שעות והעניין מטריד רבים מהם ובצדק".

מכון טיהור שפכים

מכון טיהור השפכים של הרצליה. מקור לריחות חריפים

פביאן ביקש לדעת: "האם נעשה סקר ריחות של המט"ש ואם כן אז מתי? האם המט"ש עומד בתנאים של רישיון העסק שלו בנושא מטרדי ריח? האם נבנו כל המתקנים הקיימים בהתאם לרישיון העסק של המט"ש? אם אחת התשובות לשאלות הנ"ל היא לא, אז נא השיבו מה בדעת העירייה לעשות בנושא ובאשר לשאלות 2 ו-3  כיצד היא מתכוונת לאכוף את תנאי רישיון העסק ומתי? ידוע כי קיימות טכנולוגיות ופתרונות לא יקרים מאוד לפתרון בעיית ריחות של מט"ש. האם דרשה העירייה מהמט"ש להפעיל אותם ולהשתמש בהם? אם לא מדוע ומתי תעשה זאת?".

העירייה: במט"ש הרצליה מופעלים מזה שנים מתקנים לטיפול בריח

תשובת העירייה לשאילתא: "תאגיד מי הרצליה בע"מ, אשר מנהל ומפעיל את מט"ש הרצליה, עומד במלוא הוראות הדין. בדיקות ריח מבוצעות מעת לעת, בהתאם להוראות הרגולטורים המוסמכים ולא נמצאה כל חריגה מהתקנים המחייבים. מלוא דרישות הדין, לרבות תנאי רשיון עסק, מקוימים במלואם במט"ש הרצליה. במט"ש הרצליה מופעלים מזה שנים מתקנים לטיפול בריח והכל בהתאם לדרישות הרגולטורים. מט"ש הרצליה בחן ובוחן, כל העת, טכנולגיות ושיטות הפעלה ובכל מקרה, כאמור, כל פעילות המט"ש הינה בהתאם לדין ולהנחיות גורמי הרגולציה הרבים.

בנוסף, העלה פביאן הצעה לסדר בנושא ובה הציע כי: "עיריית הרצליה תנקוט מיידית בכל הצעדים האפשריים עם תאגיד מי הרצליה ומולו על מנת שהתאגיד יבצע ללא שיהוי את כל הפעולות האפשריות למניעת הריחות ממוקדי הריח הקיימים בו, זאת תוך שימוש בטכנולוגיות ופתרונות קיימים". הצעתו הוסרה ברוב קולות.

חבר המועצה פביאן: "התשובות לשאילתא שלי היו בנאליות לחלוטין"

לאחר הישיבה אמר פביאן ל"שרון און ליין": "כאשר יצאו תושבי גליל ים מישיבת המועצה אמר להם משה פדלון, ראש העירייה, שהוא מבטיח להם להיפגש במהירות רבה עם מנהל תאגיד "מי הרצליה" ואנשי המקצוע ולבצע כל פתרון אפשרי למניעת הריחות העולים מן המט"ש. בכך הוא למעשה קיבל את הצעתי לסדר, למרות שבמהלך ישיבת המועצה הוביל מסיבות תמוהות ולא ענייניות להסרתה מסדר היום. הוא הבין הערב שהוא חייב לטפל בעניין ומהר, ושישנן דרכים לטפל בזה. אנחנו נמשיך לפעול ולעקוב כך שזה יקרה בפועל, יחד עם התושבים".

אייל פביאן

איל פביאן. העלה את הנושא במועצה

פביאן ממשיך: "לצערי, התשובות לשאילתא שלי היו בנאליות לחלוטין ולא בעלות תוכן מקצועי אמיתי והעירייה לא נתנה תשובות שהייתה צריכה כבר להיות מוכנה לתת הערב. היה ברור כבר חודשים ואף שנים שקיימת בעיית סרחון קשה מהמט"ש וכן שהולכים לאכלס את שכונת גליל ים, היה גם ברור שהמט"ש לא מתפנה בשנים הקרובות בפועל, זה כבר ידוע מסוף 2019 לפחות. ישנן טכנולוגיות זמינות לעניין זה, שכולן מיוצרות בארץ ונמצאות בשימוש והפתרון יכול להתבצע בתוך כ-6 חודשים ולא יותר, בעלות של כ-2 מיליון שקלים פלוס קירוי וכדומה, אם נדרש. משום מה זה עדיין לא בוצע והערב לא באו מוכנים עם התשובות הללו. מצער שפדלון ושותפיו הצביעו בעד הסרת ההצעה לסדר שהעלתי מסדר היום במקום לנהל מדיניות עירונית חדה וברורה, אבל אני מתרשם שהמסר נקלט אצל פדלון והדברים יטופלו כעת".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן