אחד הנושאים המטרידים בחודשים האחרונים את תושבי רמת השרון הגיע אמש (שני) לשולחן מועצת העיר בעקבות שאילתא שהגישו חברי המועצה עידן למדן וגיא קלנר.

מדובר כמובן במטרדי רעש חזקים מהם סובלים תושבי העיר בעקבות שינוי נתיב מטוסי הנוסעים העוברים בתקופה האחרונה מעל רמת השרון.

בשאילתא טוענים למדן וקלנר: "כזכור, במהלך חודש יולי נדונה שאילתא של הח"מ בעקבות תלונות רבות של תושבים (שנתמכו בבדיקות שנעשו בידיהם ועמדת מהנדס תעופה) מהן עלה, לכאורה, כי שונו נתיבי טיסה וכיום עוברות טיסות רבות מעל העיר, בגובה נמוך מהמותר וללא הצדקה או סבירות או הסבר. מאז ועד היום עדיין מתקבלות תלונות רבות של תושבים המתועדות באתר רשמי המתעד שיחות ונדמה שהמצב מחמיר ומחריף".

עידן למדו אמר בהצגת הנושא: "במהלך השבועיים אחרונים נמשכו תלונות רבות של תושבים על כמות הטיסות מעל העיר. לכאורה, רשות שדות תעופה מתנהלת בצורה נצלנית ומופקרת ומאשרת טיסות בנתיב שהוא לא הקיים. בשל העובדה שפינו את שדה דב יש להם סמכות במרחב אווירי אבל אין נתיב טיסה קיים והם הפכו את המסלול מעל רמת השרון למסלול עיקרי. עוד ועוד מטוסים, מרביתם גבהים נמוכים, גורמים למטרדי רעש חזקים בקרב התושבים".

גיא קלנר אמר: "הדבר העיקרי המטריד זה שמדובר במאבק בסוגייה לא פשוטה מול גורם מאוד חזק עם הרבה סמכויות. אם לא ננהל את זה בדרך הרבה יותר נחרצת ומקצועית אין לנו סיכוי. אנחנו חייבים לגבש נוהל ביצוע יותר חריף ויותר מדויק ולנסות להגיע לתוצאה עם ליווי משפטי ולחץ פוליטי. רשות שדות התעופה פועלת בשיטת הסלמי מאחר ויש להם סמכות. אפשר להשתמש בנתיבים שייכנסו יותר מצפון ולקבל הבהרות מדוע הנתיב הדרומי בוטל. אם לא נעשה זאת, הזמני יהפוך לקבוע ואולי גם עבר.

השניים ביקשו תשובות לשאלות הבאות: האם נתקבלה תשובה מרשות שדות התעופה או רשות תעופה אזרחית (רת"א) לתלונת העיריה? אם כן, מהי? האם העירייה פנתה במקביל לשרת התחבורה ו/או שלחה דרישה או התראה טרם נקיטת הליך משפטי להפסקת המפגע? האם העירייה ביצעה בדיקות משלימות בידי בעל מקצוע רלוונטי ואיסוף נתונים? אם כן, מה מסקנתם? מה העיריה מתכננת לעשות בהמשך לאור העדר התייחסות מצד הגורמים אליהם פנתה? ו/או קיבלה תשובה ששוללת את התלונה? מי הגורם האחראי בעירייה להמשך טיפול בבעיה ובדיקת התלונות?

חלופת מכתבים בין העירייה לרשות שדות התעופה

ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, השיב כי בעקבות מכתב ששיגרה העירייה, התקבל מכתב תשובה מרשות שדות התעופה ובו צוין כי מדובר בטיסות שעוברות בגובה של 4,000 רגל מעל רמת השרון ולא במהירות גבוהה. במכתב צוין עוד כי הצעת רמת השרון להעתקת נתיבי הטיסה תגרום לנחיתות מעל ערים מאוכלסות יותר מרמת השרון. עוד צוין כי הפעילות מעל רמת השרון לא מתקיימת באופן רצוף בכל שעות היממה.

גרובר ציין עוד כי בעקבות מכתב התשובה הוציאה העירייה מטעמה עוד שני מכתבים, האחד לרשות שדות התעופה והשני למנהל רשות התעופה האזרחית, אך עדיין לא התקבל מענה. גרובר הוסיף כי עדיין לא צלח בידו לקבוע פגישה מול הגורמים הבכירים במשרד התחבורה וציין כי בקרוב תוקם ועדה בינשרדית לבחינת רעש המטוסים ושם תוצג עמדת עיריית רמת השרון. גרובר ציין כי מדובר בשלב מוקם עדיין כדי להגיש עתירה בנושא.

גרובר תקף את חברות המסחריות ואמר: "החברות המסחריות חוסכות 2 אחוז מעלות הטיסות ובכך פוגעות בעשרות אלפי תושבים ברמת השרון. מדובר באחוזים שוליים עבור החברות מסחריות ומצד שני שאלה עקרונית על פגיעה באלפי תושבים ועל כך אנו נילחם".

הפרה של הסטטוס קוו

מספר חברי מועצה התייחסו להפרה הבוטה של הסטטוס קוו אליו הורגלו תושבי רמת השרון לאורך השנים. דוברת וייזר, סגנית ראש העירייה, אמרה: "במקרה שלנו יש הפרה חמורה של הסטטוס קוו הקיים מזה עשרות שנים. ההבדל בינינו לערים אחרות הוא שמעליהם טסו מטוסים במשך שנים והם נולדו לתוך המציאות הזאת ומי שקנה שם דירה ידע מה עובר מעליו. מי שגר ברמת השרון לא ידע שהוא מקבל רעש של מטוסים וזה מייחד אותנו מול ערים אחרות".

גיא קלנר הוסיף: "בחוזה הלא כתוב בין תושבי רמת השרון למדינה ישראל לא היו כאן מסלולי נחיתה. היה פה תעש, פי גלילות ודברים אחרים, אבל לא רעש ממטוסים. התושבים שגרו וקנו דירה ידעו מה יש כאן, אבל את זה לא הכירו. לכל הפחות מגיע להם שנעשה הכל כדי להזיז את נתיבי הטיסות מעלינו".

יריב גפני, תושב העיר, מסר בשם תושבים המעורים בנושא: "תוספת של דקה או שתיים בטיסות הנכנסות לישראל הינה בעלת השלכות זניחות במשך הטיסה, ובניהול תעבורה אווירית. ומשכך אין שום סיבה לפגוע בעשרות אלפי תושבים במפגעי רעש מיותרים באמצעות קיצור דרך מיותר, מה גם שהנתיב הפורמאלי שנקבע ע"י רת"א לוקח ומשכלל את כל הנתונים בחשבון, כולל טיסה בעיקר מעל אזורים חקלאיים".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן