עימות חזיתי בין ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, לחברי האופוזיציה ולסגנו עופר לוי בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת המשנה לתכנון ובנייה.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

הרקע לעימות היה אחד הסעיפים הרגישים שעמדו על סדר היום – אישור החלטה משמעותית הקשורה בפרויקט פינוי בינוי של שיכון דרום בהרצליה. הנושא חזר לוועדת המשנה לאחר שוועדת הערר המחוזית קיבלה חלק מהתנגדויות התושבים שעתרו נגד התוכנית ודחתה חלק מהן. וועדת המשנה הייתה אמורה למעשה להכריע האם היא מקבלת את החלטת ועדת הערר שבאופן עקרוני אישרה את התוכנית בכפוף למספר שינויים.

בדיון נכחו שישה חברי ועדה: משה פדלון, יו"ר הוועדה, צבי וייס, משנה ליו"ר הוועדה, עופר לוי, סגן ראש העירייה, ושלושת חברי המועצה מהאופוזיציה: מאיה כץ, דנה אורן ינאי ואיל פביאן. סרג' קורשיא, ראש מועצת כפר שמריהו, לא נכח לדיון.

כבר בתחילת הדיון פדלון סירב לבקשת חברי האופוזיציה לקבל הסברים מאנשי המקצוע ולקיים דיון בנושא והחליט ללכת ישר להצבעה, כאשר גם סגנו עופר לוי מבקש ממנו לקבל הסברים. פדלון השיב כי היה עליו ללמוד את הנושא מראש.

בשתי ההצבעות הראשונות לא היה לפדלון רוב מאחר שרק הוא וצבי וייס הצביעו בעד קבלת החלטת ועדת הערר בעוד ששלושת חברי האופוזיציה התנגדו, כך שקולו של עופר לוי היה המכריע מכיוון שבמקרה של תיקו ליו"ר הוועדה (פדלון) יש קול כפול בהצבעה.

רק בהצבעה השלישית ולאחר שהיה נתון ללחץ בלתי פוסק מצידו של ראש העירייה הצביע עופר לוי בעד תוך שפדלון חוזר ואומר לו "אם לא היית מצביע בעד הייתי מפטר אותך". סביר להניח כי הכוונה היא לפיטוריו מתפקיד סגנות ראש העירייה ולא רק מחברות בוועדת המשנה, אם כי הדבר לא נאמר בפירוש. בנוסף, איים פדלון על דנה אורן ינאי כי יפטר אותה מחברות בוועדה.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

לאחר מכן הדיון יצא להפסקה וכאשר התחדש אמר לוי כי כואב לו הראש ועזב את הישיבה. בעקבות כך, החליט פדלון לסיים את הישיבה, כאשר עדיין היו נושאים על סדר היום, כמו למשל הדיון בנושא מסעדת "נאמוס" במרינה.

חברי האופוזיציה תוקפים את פדלון

דנה אורן ינאי אמרה ל"שרון און ליין" לאחר הישיבה: "כשראש העירייה מאיים על סגן ראש העירייה ועל חברת מועצה בפיטורין מתפקיד סגן בשכר ומחברות בוועדת המשנה בשל הצבעות מהותיות בנושאים תכנוניים, המצב דורש בירור ובדיקה מעמיקים. לא יתכן כי חברי הוועדה יתבקשו להצביע על סוגיות מכריעות על עתיד העיר והתושבים שלה וזאת ללא כל אפשרות לקיים דיון מקצועי מעמיק. כל החברי בוועדה המשנה תומכים במדיניות של  התחדשות עירונית ובפרויקטים של פינוי בינוי, נדמה כי בנושא שיכון דרום הפחד של ראש העירייה מקיום דיון מקצועי דורש בירורים, אולי גם, במסדרונות אחרים"

מאיה כץ אמרה: ״וועדת התכנון ובנייה היא הועדה הרגישה ביותר בין וועדות העירייה. אמירות ואיומי הפיטורים שנאמרו היום על ידי ראש העירייה משה פדלון, שמכהן גם כיו״ר הוועדה, כנגד חברי וועדה במטרה להשפיע על הצבעתם הוא אירוע חמור מאוד. האיומים נאמרו בשל עמדתם המקצועית, דעתם או שאלות ורצון לקבלת מידע, הצבעה שאולי עשויה להיות בניגוד לרצונו ומנגד משה לא הסכים לקיים דיון בכלל. הוועדה הזו היא בין הבודדות בעירייה שבה חבריה מצביעים לא בהתאם להיותם חלק מאופוזיציה וקואליציה כי אם בשל עמדתם המקצועית. כך היה תמיד. יו״ר ועדה שמכהן גם כראש עירייה לא צריך ואסור לו להשתמש בכוחו כדי להלך אימים על נבחרי ציבור ולהשפיע על ההצבעות שלהם בוועדה לתכנון ובנייה. זו שערורייה שמעלה תהיות רבות״.

איל פביאן אמר: "מה שקרה היום בוועדת המשנה לתכנון ובנייה הוא שערורייה ציבורית וזה במילים עדינות: יו"ר הוועדה (ראש העירייה) לא איפשר לחברי הוועדה לקבל מידע לפני ההצבעה בנושא שיכון דרום ולא לשאול שאלות. הוא העלה מיד להצבעה את הצעת ההחלטה ודרש הצבעה. למרות ויכוחים של חברי הוועדה איתו הוא התעקש ומנע מתן מידע בישיבה ודיון. לא יתכן שחברי וועדה לתכנון ובנייה ידרשו להצביע תחת איום מפורש בפיטורין (עופר לוי כסגן ראש העירייה). חובתם על פי החוק כחברי מוסד תכנוני היא להצביע על פי שיקול דעתם התיכנוני הבלעדי ולטובת העיר כפי שהם מבינים אותה. מה שקרה היום בוועדה חרג מכל הכללים של מוסד תכנוני במדינת ישראל ושל מנהל ציבורי תקין, לא יתכן שיקרה דבר כזה ולא יתכן שהדברים ימשיכו להתנהל כך".

בעיריית הרצליה סירבו להגיב לכתבה. את תגובתו של עופר לוי לא הצלחנו להשיג עד פרסום הכתבה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן