יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, לשעבר תושב רמת השרון והמזוהה עימה מאוד, מתאר בראיון לאתר "שרון אונליין" כמה התרגש מהבחירה בו להיות בין מדליקי המשואות ביום העצמאות, מציין מהם הדברים העיקריים שקידם בארגון ומדוע הוא אופטימי ש"בית קובי", מפעל ההנצחה שלו ברמת השרון, יושלם יום אחד

שרון יונתן

"זה הישג יפה, אבל לא רק שלי, אלא גם של הארגון ושל המשפחות השכולות", כך אמר היום אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים, לאחר שהתבשר לפני כניסת החג על ידי מירי רגב, שרת התרבות והספורט, כי הוא נבחר להיות אחד מ-12 מדליקי המשואות בטקס המיוחד בהר הרצל לכבוד יום העצמאות ה-72 של המדינה.

אלי הוא אביו של קובי בן שם ז"ל שנפל באסון המסוקים ב-4 לפברואר 1997. אז המשפחה עוד גרה ברמת השרון עימה הוא מזוהה מאוד. כעבור שנה נבחר ליו"ר ארגון יד לבנים, תפקיד אותו הוא ממלא עד היום. בשנת 2002 עבר עם בת זוגתו ענת וילדיהם למושב משמרת.

בן שם זוכה לכבוד בשנה מיוחדת במינה. "עקב הקורונה בוטלו הטקסים הצבאיים שאליהם היו מגיעים הורים ובני משפחה רבים. אני שליח ציבור של המשפחות. יש למעלה מאלף מתנדבים, 60 ראשי סניפים שעושים עבודה טובה".

בן שם חוזר לעבר ומסביר מה הביא אותו להיבחר לתפקיד: "לאחר האסון שימשתי כיו"ר עמותת אסון במסוקים. ראינו שהטיפול על ידי משרד הביטחון הוא משפיל, בעיקר מבחן ההכנסה שהמשפחות היו צריכות לעמוד בו כדי לקבל קצבה והיעדר טיפולים פסיכולוגיים. הבנתי שצריך לשנות הרבה דברים. אחרי תקופה יצאנו למאבק ציבורי גדול ובסיומו נבחרתי לתפקיד אותו אני ממלא עד היום".

אלי, מהם ההישגים הגדולים ביותר שלך כיו"ר הארגון?

"אני גאה שבניגוד לארגונים אחרים לא הוצאנו הורים שכולים להפגין ושינינו דברים דרך כתבות בתקשורת ומאבקים ציבוריים. ההישג הגדול ביותר שלי היה ביטול מבחן הכנסה. עד אז המשפחות היו צריכים למלא טפסים כדי לקבל כסף. הצלחנו לבטל את מבחן ההכנסה ומאז כל משפחה מקבלת כ- 8,000 שקל בלי צורך להוכיח שום דבר. מעבר לכך, דאגתי שהאחים השכולים יתחילו לקבל טיפול פסיכולוגי. פתחנו למעלה מ-22 מועדונים ואנו מוציאים אנשים לחוגים ופעילויות בסניפים. עד אז הורים שכולים לא יצאו מהבית ואחד ההישגים הגדולים שלנו שכיום אנשים יוצאים מהבית לאירועים ופעילויות רבות. לפני הקורונה חזרנו 3,000 איש מאילת מנופש שהתקיים בשלושה מחזורים. הסיסמא שלי שאנחנו צריכים לבחור בחיים. יש עוד הרבה דברים כמובן שעשינו במהלך השנים אבל אלו העיקריים".

כמה התרגשת מהבחירה בך להיות בין מדליקי המשואות?

"דאגו לשיחת זום שלי עם השרה רגב ובהתחלה היא דיברה על הטקסים ביום הזכרון ורק אחרי עשר דקות היא בישרה לי שהועדה החליטה לבחור בי למדליק משואה. זה מאוד מרגש אותי כי אני שליח ציבור של המשפחות השכולות ונופלי מערכות ישראל. מצד אחד, זה מבאס שהמשפחה לא תוכל להיות איתי, אבל חצי הכוס המלאה זה שכל המדינה תשב בבית ויהיה למשדר רייטינג גבוה מאוד".

בא נדבר קצת על הקשר שלך עם רמת השרון.

"הגעתי לרמת השרון בגיל 28 בהיותי נשוי עם בת אחת וקובי נולד ברמת השרון. היינו גרים ברחוב ז' בחשון לכיוון בסיס גלילות. למרות שעזבתי, רמת השרון זה הבית שלי ואני כל בוקר מגיע למשרד שלי ברמת השרון. יש לי תמונה של קובי עומד באנדרטה עם החברה שלו ביום הזכרון, שלוש שנים לפני שהוא נהרג. אני עובר הרבה באנדרטה ונותן נשיקה לשם שלו".

איפה עומד מפעל ההנצחה שלך, "בית קובי" ברחוב בן גוריון?

"בית קובי היה אמור להיות מפעל ההנצחה שלי לקובי. הנחנו את אבן הפינה בשנת 2000 ואת השלד של הבניין סיימתי תוך עשרה חודשים כמו שהתחייבתי. "בית קובי" היה אמור להכיל שני חלקים – חלק אחד כיתות ללימוד אמנות, פיסול מוזיקה ועוד, וחלק שני אודיטוריום 200 מקומות להצגות והופעות. הסיכום היה שאני עושה את השלד והמועצה דאז תעשה את הגמר לפי הצרכים שלה. מי שניסה להרים את זה בגדול היה איציק רוכברגר אבל ברגע שהוא רצה להגדיל לאודיטוריום של 600 מקומות קמה קול צעקה של השכנים מסביב והפרויקט נעצר ומאז זה תקוע".

בטח מאוד כואב לך שזה עדיין עומד כמו פיל לבן.

"מאוד כואב לי. אני דואג להרבה פרויקטים של זיכרון ברחבי הארץ והחלטתי שעכשיו אני מתלבש על הפרויקט הזה. נפגשתי פעמיים עם אבי גרובר ואני מקווה שהוא יקח את זה לידיים והנושא יתקדם. זה לא רק בשבילי ובשביל קובי, זה מיקום פנטסטי שצריך להיות עבור בני נוער. עלות הסיום תלויה בצרכי העירייה שבסוף הבית ישאר ברשותה. העירייה צריכה להחליט מה היא רוצה לעשות וברגע שיחליטו אני אקדם זאת. גם לא אכפת לי שיצטרפו תורמים ששמם יוזכר. עצוב לי שכל כך הרבה שנים העירייה לא הצליחה לסיים את זה ולכן אני לא עובר שם, אבל אני אופטימיסט חסר תקנה ומאמין ומקווה שיום אחד זה יושלם ובית קובי יפתח".

אלי בן שם יו"ר יד לבנים
אלי בן שם. פועל להשלמת "בית קובי"

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן