מדור חדש באתר "שרון אונליין": יובל משעל, מורה דרך וחוקר סיפורי ארץ ישראל, יביא מדי יום חמישי את סיפורם המעניינים של מקומות שונים בהרצליה. הספתח: עץ הברוש ברחוב העצמאות 51 המוזכר בשיר הילדים הנפלא שכתבה לאה נאור, "מקהלה עליזה"

שרון יונתן

צילומים: יובל משעל

לרגל הסרת חלק מההגבלות אנו שמחים לבשר על פתיחת מדור חדש באתר "שרון אונליין" שבו נמליץ לכם מדי שבוע על מקומות ברחבי הרצליה שמאחוריהם סיפור מעניין. את הטיפים והמידע יספק יובל משעל, תושב הרצליה, מורה דרך וחוקר סיפורי ארץ ישראל, שאומר: "ברצוני לספר ולהראות בפינתי זו, פינות נסתרות שחלקן פחות ידועות במורשתה של הרצליה וישראל בפרט על דמויות שירים ומקומות".

רבים מכירים את שיר הילדים הנפלא "מקהלה עליזה" שכתבה לאה נאור, תושבת הרצליה, אבל לא הרבה יודעים ש"הברוש שבחצר" המוזכר בשיר הוא עץ הברוש שעומד עד היום ברחוב העצמאות 51, במקום שבו התגוררו בעבר לאה ובעלה ד"ר מרדכי נאור.

יובל מספר: "אני התוודעתי לסיפור ממש במקרה. בהיותי ערב אחד אצל ד"ר מרדכי נאור, בעלה של לאה, בטרם ימי הקורונה, לצורך קבלת רעיונות ומקומות בכדי לבצע סיור על תולדות המושבה הרצליה. לפני שסיימנו את השיחה שואל אותי ד"ר מרדכי נאור האם אני מכיר את השיר "המקהלה העליזה". עניתי לו שברור שאני מכיר את השיר הזה המלווה אותי מהופעות הבית הספר היסודי. שאלתי אותו מה הקשר ואז התברר לי שלאה נאור נולדה וגדלה בהרצליה ברחוב העצמאות ולהוריה היה משק וצריף במקום זה. מרדכי ולאה התחתנו וגידלו את ילדיהם באותה חצר משק".

לאה נאור – הסיפור מאחורי כתיבת השיר

לאה נאור תיארה באתר האינטרנט שלה לפני מספר שנים את הסיפור מאחורי כתיבת השיר: "לאחרונה הגיעו לאזני שמועות על עדויות "מהימנות" של אנשים שונים ברחבי הארץ שיודעים בוודאות על איזה ברוש שרה מקהלת הציפורים העליזה. וברושים בעין חרוד, בירושלים ובמקומות אחרים זכו בכבוד. חבל לקלקל להם אבל האמת היא אחרת: עץ ברוש צמח בפינת חצר הצריף שבו נולדתי, ובו עברו עלי שנות ילדותי בהרצליה. (קצה סימטת "המיליונרים" הצריף האחרון על יד הוואדי). על יד כל אחד מהצריפים הסחופים בסימטת החול ההיא היה משק עזר קטן. המשק שלנו כלל רפת עם פרה אחת, לול עם כמה עשרות תרנגולות, גינת ירק שטיפחה אִמי, שטח קטן של תלתן בשביל הפרה, כמה עצי פרי (חבושים רימונים תותים שחורים נהדרים, גואייבות, תפוחים), עץ איזדרכת ריחני, שני אורנים ובשטח הקרוב לוואדי צמחו שלושה עצי ברוש שהיו חלק משורת ברושים ארוכה שנמשכה לחצרות השכנים. זכר לפרדס שהיה שם בשנותיה הראשונות של הרצליה. הברוש בפינת החצר היה הגדול מכולם. ותמיד היו עליו המון ציפורים".

נאור ממשיכה: "כעבור שנים הפך הצריף לבית. סימטת המיליונרים נעלמה. על הוואדי נסלל כביש, והוא רחוב העצמאות הצפוף והרועש. משק העזר שלנו הפך לחצר מטופחת עם דשא, עצים ופרחים, ואני באתי לגור שם עם אישי הטוב, ושם גידלנו את שלושת ילדינו. החצר הייתה גדולה וירוקה, והמוני ציפורים (ספרתי למעלה מ-20 מינים שונים) ביקרו בחצרנו, ונהנו מפירות בשלים, יחס טוב, שפע מקומות קינון, וגם כמה שירים שנכתבו עליהם. (היו אפילו שכנים שהתלוננו כי הציפורים לא נותנות להם לישון בבוקר). בשנת 2008, אחרי שילדי כבר בגרו ועזבו את הבית, עזבנו גם אנו בצער את החצר שבה גדלתי, ואת הבית שבו גידלתי את ילדי. השטח עבר לקבלנים. על שטח החצר נבנו שני בתי דירות גדולים. העצים נעקרו, הגינה נעלמה. מה שנשאר מן החצר – רוצף. משפע העצים נותר רק עץ אחד בפינה הקרובה לכביש. הברוש הענק שלי עדיין שם (רחוב העצמאות 51 בהרצליה) – גבוה, בריא ורענן, ענק ממש. לדעתי הוא עבר מזמן את גיל 85. צוחק לחברת החשמל המנסה לחצוב בו מעברים לחוטי חשמל, לועג לאבק ולפיח מהמכוניות והאוטובוסים הרבים העוברים ברחוב העצמאות. הוא נישא מעל לכל זה. ואני מקווה שעוד שנים רבות: "על ראש הברוש שבחצר, שמחה והמולה, שם כל הציפורים בעיר יקימו מקהלה".

קישור לשיר "מקהלה עליזה" :

ttps://youtu.be/ZKmJhSysnwE

על ראש הברוש שבחצר הרצליה
"הברוש שבחצר" ברחוב העצמאות 51 בהרצליה


 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן