איך להתמודד עם המצב החדש שנחת עלינו בפתאומיות? רוני ליכט רותם, יועצת חינוכית ומדריכת הורים, תושבת רמת השרון, נותנת טיפים מניסיונה כיצד לצלוח את תקופת הקורונה

זהו. הילדים כנראה יישבו בבית עד פסח, במקרה טוב. זהו מצב לא פשוט עבור ההורים: "חופשה" של כמעט חודש וחצי, שנחתה ככה בהפתעה, מתוך מצב של חוסר ודאות. אני מניחה שבימים הקרובים יהיו שינויים גם בפעילות של החוגים, תנועות הנוער ובתוך כך גם טיולי הפסח – להם הילדים כל כך מחכים.

נראה שהקורונה בכל מקום – מדברים רק על זה. על זה ועל הבחירות. והילדים חשופים למצב. יש המון חוסר ודאות והמון מידע כוזב. בווטסאפ מקבלים אין סוף הודעות בנושא. פעם הודעה מרגיעה ומיד אחריה הודעה מלחיצה שמבטלת את ההודעה הקודמת. גם הילדים מקבלים את ההודעות האלו כשברקע מתחילים לדבר על סגירת בתי הספר וביטול או דחיית הבגרויות – מצב של חוסר ודאות.                                                    

רבים אחרים בבידוד – חלקם עם וחלקם בלי הילדים – וגם פה המרחק והגעגוע להורים מקשה ומלחיץ.

אז מה כן אפשר לעשות?

  • קודם כל להישמע להוראות ולהנחיות ולפעול לפיהן.
  • להסתמך על עובדות ולא על שמועות.
  • מקשיבים לפחדים ולחששות ולא שופטים – מכילים, מחבקים, מבינים.
  • מחפשים פעולות מפיגות ומרגיעות – נשימות, דמיון מודרך- יש המון ברשת.
  • יוצרים "זמן מעצים" – משחקים, משתוללים, צוחקים, אוהבים.
  • למנן את חשיפת הילדים לחדשות – שמשדרות רוב היום את אותן הכתבות.
  • אם אתם בבידוד בלי הילדים – לדבר איתם, להרגיע אותם – בשיחות וידאו.
  • לחכות. אין לנו מה לעשות, סביר להניח שזה יחלוף ושנלמד לחיות עם הוירוס. זה עלול לקחת זמן, אבל אני מניחה שזה יקרה. השגרה המבורכת תחזור.

דבר נוסף איתו מתמודדים חלק מההורים הוא ביטול נסיעה משפחתית לחו"ל – נסיעה אותה תיכננו עם הילדים, חלמנו ביחד חלומות, בנינו מסלולים וספרנו את הימים עד שתגיע. האכזבה מובנת וגם אותה צריך לדעת להכיל ולקבל.

והמתגייסים שלנו – גם בהם זה נוגע – אי אפשר ללוות אותם לבקו"ם. זה לא פשוט לנו, ההורים, לשלוח את הילד ביום הגיוס לבד – אבל הוא לא באמת לבד. גיוס הילד או הילדה הוא ציון זמן משמעותי, מרגש, מלחיץ, מפחיד. גם פה אנו נדרשים לגלות איפוק, לשדר בטחון ולשלוח את הילדים לצבא עם המון אהבה ותמיכה, תוך הבנה וקבלה של המציאות המוזרה אליה נקלענו.

אני בטוחה שהילדים מבינים את המצב ולוקחים איתם בלב את האהבה שלנו. אני מניחה שכל יום בתקופה הקרובה יביא איתו שינוי- הקלה או החמרה. נידרש כולנו לאיפוק, גמישות והסתגלות.

רוני ליכט
רוני ליכט. יועצת חינוכית ומדריכת הורים
דף הפייסבוק של רוני: https://www.facebook.com/roni.horim

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן