בעוד שבערים השכנות הושקע רבות בשקיפות מרבית של נתוני התחלואה העירוניים העדכניים בערוצים הדיגיטליים, בעיריית הרצליה מסתפקים בהפצת הנתונים לכ-430 מנויים בטלגרם ועוד קישור קטן בדף הבית, שנוסף גם הוא רק הבוקר בעקבות פניית "שרון און ליין". נשאלת השאלה, מדוע פועלת הרצליה בניגוד מוחלט לאסטרטגיה המקובלת בכל רחבי הארץ – והאם יש סיבה להסתרת הנתונים. בעירייה מסרבים להגיב

שרון יונתן

אחד האלמנטים המרכזיים והחשובים של הרשויות השונות בהתמודדות עם הקורונה הוא שקיפות מלאה מול הציבור, מה שמייצר אמינות וציות להנחיות. למרבה הצער, אין דרך להתעלם מהנגיף שנכנס לחיינו לפני כשבעה חודשים ושינה את חיינו, אבל מתברר שבעיריית הרצליה יש מי שסבור כנראה אחרת: בכל מה שקשור לשקיפות נתוני התחלואה, העירייה מנסה לגמד אותם ככל האפשר. יש בכך אולי תועלת תדמית זמנית בכך שנתוני התחלואה אינם מתפרסמים בהבלטה – אבל מדובר במגמה מדאיגה מאוד, מנוגדת לחלוטין לאסטרטגיה התקשורתית של פיקוד העורף ורשויות מקומיות אחרות. נשאלת השאלה האם וכיצד מאפשר משה פדלון, ראש העירייה הידוע בהקשבתו לציבור, הסתרה של נתוני אמת אודות התחלואה בעיר הרצליה.

את נתוני התחלואה מפרסמת עיריית הרצליה בטלגרם, כאשר מספר העוקבים אחר הטלגרם של עיריית הרצליה עומד על 432 בלבד בעיר, בעוד שמספר התושבים חצה מזמן את מאה האלף. כיצד ייתכן שבעידן הרב ערוצי, בוחרת העירייה במכוון לפרסם נתונים בערוץ זניח שכמעט לא נחשף לתושבים? האם יש מי שבעיריית הרצליה חושש מהצגת המצב לאשורו כלפי התושבים?

יש לציין כי בעקבות פניית "שרון און ליין" בשעת הבוקר לעירייה בעניין היעדרו של אזור מובלט לעדכוני קורונה בדף הבית, כמו ברשויות אחרות – נוסף קישור כזה לאתר, אם כי תכניו דלים למדי. עד כמה דלים? אזור התוכן הזה מכיל בעיקר הודעות לעיתונות בנושא פעילויות העירייה, הפנייה לפורטל החירום הלאומי ועוד. מה לא מצאנו באזור תוכן זה? לא נתוני תחלואה עדכניים, לא פילוח לפי שכונות, לא ציון רמזור. כלום. את נתוני התחלואה מפרסמת עיריית הרצליה בטלגרם, כאשר מספר העוקבים אחר הטלגרם של עיריית הרצליה עומד על 432 בלבד בעיר, בעוד שמספר התושבים בעיר חצה מזמן את מאה האלף. כיצד ייתכן שבעידן הרב ערוצי, בוחרת העירייה במכוון לפרסם נתונים בערוץ זניח שכמעט לא נחשף לתושבים? האם יש מי שבעיריית הרצליה חושש מהצגת המצב לאשורו כלפי התושבים? עיריית הרצליה לא הגיבה לפניית "שרון און ליין" בעניין זה.

לעומת הרצליה, רמת השרון ראויה לכל המחמאות על שקיפות בפרסום נתוני תחלואת הקורונה. לפני כשבועיים הושק באתר האינטרנט העירוני פורטל קורונה ידידותי למשתמש שמופיע בתצוגה גדולה ובולטת בעמוד הראשי, כזה שאי אפשר לפספס אותו. כניסה לפורטל חושפת את התושב למידע רב בכל הקשור להתמודדות בנגיף הקורונה, שירותי העירייה בנושא ועוד. כמו כן, בתחתית הפורטל מעודכנים נתוני התחלואה היומיים וישנה מפה ברורה ובה ניתן לראות בקלות את מספר החולים הפעילים בכל שכונה או אזור.

דף מידע תחלואה מקורונה מפורט לפי שכונות מאתר רמת השרון
מתוך אתר האינטרנט של רמת השרון. שקיפות אמיתית

השקיפות של רמת השרון היא לא רק באתר אלא גם בהתנהלות הראויה לציון, כאשר ביום שישי האחרון הודיע ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, כי רמת השרון הפכה תוך שבוע לעיר אדומה. גרובר הסביר: "כמו שידענו לשקף את המציאות כשאחוזי ההדבקה היו נמוכים, אסר לנו לטמון את הראש בחול כשהמספרים עולים". זאת שקיפות לשמה.

רמת השרון ראויה לכל המחמאות על שקיפות בפרסום נתוני תחלואת הקורונה. לפני כשבועיים הושק באתר האינטרנט העירוני פורטל קורונה ידידותי למשתמש שמופיע בתצוגה גדולה ובולטת בעמוד הראשי, כזה שאי אפשר לפספס אותו. כניסה לפורטל חושפת את התושב למידע רב בכל הקשור להתמודדות בנגיף הקורונה

גם באתר האינטרנט של עיריית רעננה יש התייחסות מקצועית לנגיף הקורונה. כל מי שנכנס לאתר נתקל מיד ובגדול באזור המפנה ל"מידע ועדכונים בנושא הקורונה", שם ישנו מידע רב לתושבים הכולל הפנייה לפורטל החירום הלאומי (תכנית הרמזור), מידע חיוני לתושבי רעננה בכל הקשור להתמודדות עם המגפה ועדכונים שוטפים.

דף הבית של עיריית רעננה בתקופת הקורונה
אתר האינטרנט של רעננה. הפנייה גדולה ובולטת לאזור התוכן

נעבור לאתר האינטרנט של עיריית כפר סבא, שגם שם נתקל כל מי שנכנס בכיתוב גדול וברור "מידע ועדכונים בנושא הקורונה". לחיצה קטנה מובילה את הגולש לאזור תוכן המיועד לקורונה בלבד ובו ישנו מידע מעודכן על מצב התחלואה בעיר ומידע רב והכרחי לתושבי בעיר בכל הקשור לנושא הקורונה. בדף הפייסבוק של עיריית כפר סבא מפורסם מידע רב כולל נתוני התחלואה בזמן אמת.

דף הבית של עיריית כפר סבא בתקופת הקורונה
אתר האינטרנט של עיריית כפר סבא

הפנינו לעיריית הרצליה את השאלות הבאות: מדוע באתר האינטרנט העירוני אין אזור תוכן המיועד לקורונה כפי שיש באתרי האינטרנט של הערים האחרות באזור? מדוע נתוני התחלואה מתפרסמים רק בטלגרם ולא אתר או בפייסבוק? מדוע העירייה לא מפרסמת מידע לגבי פילוח חולי הקורונה הפעילים לפי אזור או שכונה?

עיריית הרצליה הסתפקה בהוספת הקישור בתפריט דף הבית ולא הגיבה לפניית שרון און ליין בעניין.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן