את התביעה יוצאת הדופן הגיש עו"ד שמואל סעדיה מהרצליה לבית המשפט המחוזי בת"א. עו"ד סעדיה מסביר מדוע מדובר בתביעה הגיונית ולא מופרכת ומסביר מה הוא מצפה מבית המשפט

שרון יונתן

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

נגיף הקורונה נוצר והופץ בסין ועכשיו הם צריכים לשלם על כך. תביעה ייצוגית חסרת תקדים הוגשה לבית המשפט המחוזי בת"א על ידי עו"ד שמואל סעדיה מהרצליה (בתמונה משמאל). הנתבעת היא לא אחר מאשר הרפובליקה העממית של סין וסכום התביעה עומד על 100 מיליארד שקלים, אותם נדרשת ממשלת סין לשלם לאזרחי ישראל. ולא, זאת לא מתיחה לקראת ה-1 באפריל.

בפתח כתב התביעה המפורט כותב עו"ד סעדיה:

"להווי ידוע  כי "משבר הקורונה" הקשה נתן את אותותיו על העולם כולו ועל  מדינת  ישראל – כך שכל אזרח ואזרח  מאזרחי מדינת ישראל,  אשר בשם כולם מוגשת בקשה זו להכרה כתובענה ייצוגית,  נפגע מהתנהלות רשלנית או חלילה זדונית של המשיבה".

עו"ד סעדיה מפרט: "לפי הידוע מקורו של הנגיף הינו בסין, במחוז חוביי, בעיר ווהאן. לפי דעה אחת מקורו של הנגיף בשוק בשר בו נמכר בשר מחיות שונות ללא פיקוח תברואתי הולם וזאת ברשלנות של ממשלת סין ואדישות לשלום הציבור, ולשלום אזרחי העולם, וכעת מסתבר ביתר שאת באדישות לאנושות כולה. לפי דעה נוספת, חמורה יותר, מקורו של הנגיף במכון ביולוגי בעיר ווהאן – מכון  ווהאן לוירולוגיה ומשם, לפי הנטען, יצא  הנגיף במכוון או בזדון או ברשלנות רבתית או ברשלנות  ו"זלג" לשאר מדינת העולם  – וכל זאת כאשר מדיניות נכונה של סין בוודאי יכולה הייתה למנוע את זליגתו של הנגיף מחוץ לגבולותיה או לעמוד במועד על ההתפרצות או ליתן התראה מספקת לשאר אומות העולם".

עו"ד סעדיה מציין בתביעה כי בארצות הברית כבר הוגשה תובענה ייצוגית בסך 20 טריליון דולר. בהמשך מפרט עו"ד סעדיה באריכות את הנזקים הבריאותיים והכלכליים שנגרמו עקב התפשטות הנגיף בעולם כולו ובישראל.

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

עו"ד סעדיה ציין כי הקבוצה הנפגעת היא כלל אזרחי מדינת ישראל וביקש מבית המשפט כי : "בית משפט בישראל כדינה של מדינת ישראל בפני בתי המשפט שלה, עליו לפעול בכל עניין של משפט בין-לאומי מנהגי על-פי כללי המשפט הבין-לאומי המנהגי, המכירים בחסינות מוגבלת למדינה זרה בעניינים שלטוניים. עם זאת, מבין כמה חלופות שהמשפט הבין-לאומי המנהגי מעמיד בפני בית-המשפט, רשאי זה לבחור באופציה המצמצמת את חסינות המדינה, ובכך מגבירה את שלטון החוק. לצורך תובענה ייצוגית זו מועמד הנזק על כמאה מיליארד שקלים. כל אזרחי ישראל ניזוקו, ממחדליה של סין, באופן ישיר מהנגיף הן רפואית, הן כלכלית, והן נפשית ולכן מוגשת תובענה זו.

בראיון לאתר "שרון אונליין" הסביר עו"ד סעדיה מדוע תביעתו אינה קוריוז והיא עומדת במבחן המציאות:

"תמיד אפשר לקחת כל דבר לשלילי או לחיובי ולהגיד שזה בשביל הכותרת. מהרגע הראשון חשבתי שיש כאן משהו לא תקין, בכוונת מכוון עם יד מכוונת, שזה תהליך סדור שממשלת סין עושה כדי להתקיים מבחינת צפיפות אוכלוסין, להיפטר מאוכלוסיות רבות בדרכים לא טבעיות וגם כדי לשמור על ההגמוניה הכלכלית שלה מול כל העולם".

לא נראה לך הזוי שעו"ד מישראל תובע את ממשלת סין?

"ממש לא. שראיתי את התהליכים והעובדות, סברתי שאם זה נעשה במכון ואם לא במכוון נטל ההוכחה עליהם".

לבית המשפט המחוזי בישראל יש בכלל סמכות להעניש את ממשלת סין?

"זאת שאלה משפטית מעניינת מאוד. הוא יכול להורות למשרד החוץ להמציא את התביעה לסין ושזו תאמר את דברה. אני מצפה שבית המשפט ישמע את עמדת סין".

ומדוע שסין תתייחס לזה בכלל?

"מכיוון שזכותה להביא את דעתה כשבאים אליה בטענה כלשהי. אם בית המשפט לא יקבל את עמדת הסינים הוא יוכל לחייב אותם באמצעות שגרירות סין בישראל".

אתה לא חושש שבית המשפט ימחק את התביעה על הסף?

"ממש לא. למה שימחק אותה על הסף? היו כבר מקרים שמדינות גרמו נזק לתושבי מדינת ישראל ונתבעו. אם לא בבית המשפט בארץ אז איפה אני יכול לתבוע? בסין?"


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן