פרשת "ראש החזיר" לא יורדת מסדר היום הציבורי ברמת השרון.

בעוד כשלושה חודשים ימלאו 3 שנים ליום שבו הונח ראש החזיר על שער הכניסה לבית הכנסת "סוכת שאול" ברחוב רבנו תם. זה קרה ביום שישי, ה- 9 בנובמבר 2018, ארבעה ימים בלבד לפני הסיבוב השני בבחירות לראשות העיר בין אבי גרובר, ראש העירייה, לחבר המועצה רוני בלקין, יו"ר האופוזיציה.

עד היום המקרה, שלא מעט תושבים סבורים שהשפיע על תוצאות הבחירות, לא פוענח על ידי המשטרה. בשנה וחצי האחרונות ניסה חבר המועצה ירון גדות לקדם הצעה לבדיקת פוליגרף לכל חברי המועצה. הצעתו נדחתה מספר פעמים, עד אשר קיבלה את הסכמתה של חבר המועצה פרופ' נטע זיו, שהוסמכה מטעם המועצה בנובמבר 2019 לעמוד מטעם העירייה בקשר מול המשטרה בנושא זה.

11 חברי מועצה ניאותו לקבל את ההצעה ועברו לאחרונה בדיקת פוליגרף, כאשר 6 סירבו לעבור את הבדיקה שכמובן אינה חובה. בישיבת המועצה שהתקיימה ביום ראשון השבוע סיפרו חברי מועצה שעברו את הבדיקה עד כמה הבדיקה היא פולשנית ולא נעימה אבל ביצעו אותה מאחר ולטענתם זה הדבר הנכון לעשות במצב הדברים הנוכחי.

נטע זיו שיגרה אתמול מכתב למפכ"ל המשטרה, ראש אגף החקירות והמודיעין, מפקד מחוז ת"א ומפקד מרחב ירקון ובו ציינה כי 11 חברי המועצה שעברו את הבדיקה יצאו דוברי אמת בשאלות: האם ביצעת את המעשה של הנחת ראש החזיר בבית הכנסת סוכת שאול? האם היית מעורב בדרך כלשהי במעשה הנחת ראש החזיר, כאשר מראש הובהר שמעורבות משמעה תמיכה, ארגון, סיוע, ואף ידיעה על זהות המבצע מבלי לדווח על כך?

זיו: "החקירה הייתה בסדר עדיפות נמוך והתנהלה בקצב איטי"

במכתב ארוך ומפורט מתארת זיו את השתלשלות העניינים בפרשה ולא חוסכת בביקורת מהמשטרה בקשר להתנהלותה: "משך שנה המתינו תושבי רמת השרון לפריצת דרך בחקירה, אולם זו לא התרחשה. בשנה הראשונה שחלפה מאז נתלה ראש החזיר בשער בית הכנסת לא נעצר איש כחשוד במעשה, החקירה התנהלה בקצב איטי, והרושם שהתקבל בציבור היה שחקירת האירוע מצויה בסדר עדיפות נמוך, למרות ההתבטאויות הקשות שליוו את המעשה מיד לאחר שבוצע".

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

זיו מציינת כי לאחר שהוסמכה מטעם המועצה התקיימו שתי פגישות בינה למפקד תחנת גלילות: "נעניתי כי החקירה בתיק מתנהלת באופן נמרץ, שהמשטרה מתייחסת בחומרה לאירוע, שבוצעו פעולות חקירה נדרשות וכיוב'. מעת לעת ביקשתי לקבל מידע על התקדמות החקירה, אך לא התקבלה כל התייחסות לגופו של עניין, מלבד האמירה כי התיק פתוח, ועדיין מצוי בחקירה".

בהמשך המכתב מציינת זיו כי בחודש נובמבר האחרון, כשנתיים לאחר ביצוע המעשה, היא ביקשה לברר מה מצב החקירה ונענתה באופן לאקוני כי התיק עדיין מצוי בחקירה.

נטע זיו חברת מועצה רמת השרון

פרופ' נטע זיו. ביקורת על התנהלות המשטרה

זיו מסבירה מדוע הסכימה להצעת הפוליגרף: "משך כל התקופה שחלפה, ועל רקע היעדר מוחלט של מידע ממקורות חקירה רשמיים, המשיכו להתרוצץ ברחבי העיר ולהיות מופצות שמועות משמועות שונות על הגורם העומד מאחורי המעשה, במיוחד לאור ההקשר הפוליטי שבו הוא בוצע. בין היתר הועלו שמועות כלפי חברי וחברות מועצה, על מעורבות לכאורה במעשה. לאחר שלא קיבלתי כל מענה או התייחסות מגורמי החקירה משך חודשים ארוכים, החלטתי לנקוט פעולה חריגה ולהציע לחברי וחברות מועצת העיר רמת השרון לעבור בדיקת פוליגרף על מנת לשלול את מעורבותם באירוע הנחת החזיר. הצעה זו נעשתה רק לאחר קבלת אישור מגורמי החקירה במרחב ירקון, לפיו הבדיקה לא תפריע לחקירה המשטרתית".

בסיום מכתבה פונה זיו למפקדי המשטרה: "בחודש נובמבר 2021 ימלאו שלוש שנים לביצוע פשע החזיר ברמת השרון, והחקירה טרם הובילה לפיענוח המעשה. חלוף הזמן מוביל לפגיעה קשה באמון התושבים ביכולתה של המשטרה לפענח את התיק ולמצוא את האחראי להנחת ראש החזיר בבית הכנסת. בקרב התושבים מתגברת התחושה כי משטרת ישראל "ויתרה" על תיק החקירה מסיבות כאלו ואחרות. אני פונה אליכם שוב בבקשה לבחון לעומק את מהלך החקירה המשטרתית ולברר את מצבה. אחזור ואדגיש, שמיצוי החקירה חשוב לא רק לתושבי העיר, אלא לכלל הציבור הנותן אמונו במשטרה וביכולתה לפעול באופן יעיל ומקצועי לגלות את האחראים לביצוע מעשה נפשע שכזה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן