פעילי איכות סביבה זועמים על העובדה שניתנו רק חמישה ימים להגשת הערות הציבור בנוגע לקידום אנטנות סלולאריות בטכנולגיית G5. איריס בנדר, מראשי המאבק, ועו"ד שרית שוורץ ארז מהרצליה מסבירות מדוע אנטנות אלו עלולות להוות סכנה בריאותית לציבור

שרון יונתן

צילום: איריס בנדר

מתחברים קבוצה לכישורים חברתיים

בזמן שמגפת הקורונה התפשטה על חיינו יש מאבק נוסף שמנהלים במקביל פעילים למען איכות הסביבה שמתנגדים לקידום טכנולוגיית g5 שעלולה לדבריהם לפגוע בבריאות ובאיכות החיים.

לפני כשבועיים פרסם משרד התקשורת הצעה לתיקון "טיוטת צו הטלגרף האלחוטי" לפיה כביכול תוכלנה חברות תקשורת, באמצעות הצעת בזק דחופה זו, לחבר לאינטרנט האלחוטי אוכלוסייה מהפריפריה שלא מקבלת תקשורת באיכות מספקת בשירות הקווי או הסלולרי.

תיקון מוצע זה עורר מחאה בקרב פעילים למען זכויות אדם והסביבה, הן בהיבט הפרוצידורלי והן בהיבט המהותי. תזכיר החוק נפתח להערות הציבור למשך 5 ימים בלבד (עד ל- 30.03.2020) בהם נכתבו מעל 7,600 הערות, רובן העלו חשש מפני השפעה בריאותית מזיקה של טכנולוגית G5 על האדם, בע"ח והסביבה.

כמו כן, הועלתה ביקורת על נוסחה החדש של הפקודה לפיה תוענק לשר התקשורת סמכות לפטור מכשירים אלחוטיים מהדרישה לקבלת רישיון כדין. בהתאם לנוסח התזכיר הנ"ל, תיקון הצו נדרש דחוף בימים אלו עת התפשטות נגיף הקורונה ועל מנת להתמודד עם המשבר.

איריס בנדר, מראשי המאבק, ועו"ד שרית שוורץ ארז, תושבת הרצליה, פעילה למען זכויות האזרח והסביבה והמעורה בנושא, מסבירות על החששות של הפעילים:

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

 "אזרחים רבים במדינה מעלים תהייה מדוע כל כך דחוף כעת, בתקופה זו, להעביר תיקון כל כך מהותי ובעל השלכות רחבות היקף על האדם והטבע מבלי שניתנה הזדמנות לשקול ולבחון את השלכות המהלך. אין בתיקון לצו אזכור לגבי סוג התשתיות אליהן הצו יתייחס, מה עמדת משרדי ממשלה נוספים, כגון: משרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות להשלכת המהלך וכד'. במהלך מסוג זה יש אווירה לא נוחה לפיה לא מובן מדוע לא ניתן לציבור מספיק זמן לתגובה. 5 ימים אינם פרק זמן סביר בעליל להעלות את מכלול ההערות כמו גם לבדוק אותן גופן".

השתיים מוסיפות: "רשתות הסלולאר משתמשות בטווח תדרים שלא ניתן להגדיל בהן יותר את כמות הנתונים המועברת ולכן המעבר לרשת חדשה דור G5 המשתמשת בטווח תדרים חדש גבוה מאוד. בטווח תדרים זה אורכי הגל קצרים מאוד כלומר רמת אנרגיה גבוהה בהרבה מהנהוג כיום. על כן, אורכי הגל מתקצרים ויכולתם לעבור מבנים נמוכה באופן המצריך לפרוש רשת צפופה של אנטנות סלולאריות רבות בכל פינה בעיר, אשר יגדיל  באופן משמעותי את החשיפה לקרינה בלתי מייננת שתפגע בבריאות כולנו. לא נעשו בעולם מבדקי בטיחות לגבי דור G5 ובאף מדינה עדיין לא התקבל תקן שהוכח שחשיפה ארוכת טווח ומתמדת לקרינה זו אינה פוגעת בבני אדם ולא גורמת לתחלואה. מאידך, קיימים מחקרים, מאמרים וחו"ד מומחים לפיהם חשיפה לקרינה בלתי מייננת הינה גורם מסרטן אפשרי ובר קיימא. קיים דו"ח של ועדה הבינלאומית לבטיחות קרינה אלקטרומגנטית של קבוצת מדענים בלתי תלויה בתעשייה לפיו  נמצא שקיים קשר ישיר בין תחלואה לבין קרינה בלתי מייננת ועוד רבים נוספים".

עו"ד שוורץ ארז מזהירה: "אנחנו למעשה שפני ניסיון ועד שנבין מה קורה סביבנו כבר לא נהיה כאן כי נרדמנו בשמירה. אין כאן עניין של לעצור את הקידמה אלא ללכת לקראתה בעיניים פקוחות תוך בחינת ההשלכות עלינו, על ילדינו על הסביבה שאנו משאירים להם. אם כך מדברים על הקורונה, מפחיד לחשוב איך יידברו על האסון הבא והקטלני יותר בדמוי צ'רנוביל 2 עולמי". 

שרית שוורץ ארז
עו"ד שרית שוורץ ארז
להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן