לא כך תיאר חיים ברוידא, ראש עיריית רעננה, שמועצת העיר רעננה תיראה רגע לפני שהוא מסיים שלוש שנים בתפקיד עליו חלם זמן רב.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

נקודת המפנה הייתה כמובן במכתב הדרישה שהוציאו השבוע עשרה חברי מועצת העיר לברוידא לשם כינוס ישיבת מועצה שלא מן המניין כדי לדון במספר נושאים עירוניים וזאת תוך כדי העברת ביקורת קשה על התנהלותו וניהולו את עיריית רעננה. עד אותו מכתב הייתה לברוידא קואליציה ברורה שמנתה 11 חברים מול 8 חברי אופוזיציה אבל כיום התמונה התהפכה, במה שכבר זכה לכינוי "הקואליציה החדשה".

לשמונת חברי האופוזיציה, הצטרפו לפנייה במכתב המדובר גם רחמים שלום, חבר סיעתו של ברוידא והמשנה לראש העיר ועו"ד אלי אלוש, יו"ר סיעת "הרשימה הדתית המאוחדת". יש לציין כי עד כה לא השיב ברוידא לדרישת חברי המועצה.

התנגדות חריפה לברוידא בתוך סיעתו ובקואליציה

ואם זה לא מספיק, שיגרה אנה פוזמנטיר, מספר 2 בסיעתו של ברוידא, מכתב חריף אליו ובו תקפה אותו על התנהלותו לאחר שזה הציע לה לכהן כסגנית ראש עירייה, מינוי שלא עבר בישיבת המועצה בחודש אוגוסט. פוזמנטיר תקפה את ברוידא: "חוסר השקיפות והיושרה בהם אתה מתנהל, הם כנראה חזקים יותר מהיכולת שלך להתמקד בעיקר ולא בתפל. שוב הוכחת שאתה לא מבין בפוליטיקה ואהבה לעיר אינה מספיקה בכדי להנהיג אותה. עוד לפני ישיבת המועצה נתת שוב לדרג הפקידות/ניהולי להחליט במקומך. לא חשבת ליידע אותי או לשתף בקשיים בהעברת המינויים. הפכת אותי לשותפה להליך לא תקין ובעל כורחי וכך המשכת בהצבעות כהרגלך".

פוזמנטיר המשיכה לתקוף בחריפות את ראש סיעתה: "ההתנהלות הלא מקצועית שלך הביאה לכך שבהיעדר מנהיגות, ביכולת הובלה וניהול, מתנהלים רוב חברי המועצה בצורה מבישה, חסרת כל רסן, הגיון ושכל ישר. שום נושא לא מתנהל בצורה עניינית לטובת העיר אלא מתוך גחמות אישיות ואינטרסים צרים משני צידי המתרס. צר לי אבל איני מוכנה להיות חלק מזה". את תגובתו של רחמים שלום לא הצלחנו להשיג למרות מספר פניות חוזרות ונישנות אליו.

חבר המועצה, עו"ד אלי אלוש, עד לא מזמן מהקואליציה, התייחס לפרשה: "לצערי הרב, בשל התנהלות כוחנית של מספר חברי מועצה, אשר ראו לנגד עיניהם אך ורק את האינטרס האישי שלהם ושל מקורביהם, הגענו היום לאחת מנקודות השפל הגדולות ביותר בתולדות העיר רעננה. מקואליציה מבטיחה של 15 חברים נותרו, נכון להיום, 8 חברי מועצה בלבד. ראש העירייה, לצערי נשען על משענת קנה רצוץ ויועצי אחיתופל, אשר לא הביאו כל תועלת וערך מוסף לעיר, דבר שהביא בהכרח לאיבוד אמון תושבי העיר בהנהגה הנוכחית. לכן החלטתי לעשות מעשה אמיץ ונכון אשר יביא לשינוי המיוחל בסדרי עבודה ומנהל תקין בעיר תוך מתן קדימות ואוזן קשבת לבעיות השוטפות של תושבי העיר, אשר מצפים לראות מאיתנו, נבחרי הציבור, שאנו פועלים למענם במעשים ומביאים לתוצאות ולא מפריכים סיסמאות ריקות מתוכן ומצגי שווא, ופוסטים חסרי תועלת. מועדים לשמחה".

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

מועצה לעומתית על הפרק

ומה הלאה? כעת ייאלץ ברוידא להתמודד עם מועצה שבה אין לו רוב, בטיימינג הכי לא טוב עבורו, העברת התקציב השנתי בסוף השנה. יש לציין כי אי העברת תקציב אינה אומרת הדחת ראש עיר ולראייה המקרה של רמת השרון שבקדנציה הקודמת פעל ראש העירייה, אבי גרובר, בתוך מועצה לעומתית והצליח להעביר תקציב רק אחרי כמה ניסיונות תוך התערבות משרד הפנים.

חברי האופוזיציה התייחסו למצב החדש. רונית וינטראוב, יו"ר האופוזיציה ממרצ אמרה: ״המטרה היא לא לנהל מאבקי כוח לשם המאבק ובוודאי שלא מאבק אישי. אנו רוצים להשיב למועצת העיר את התהליכים המסודרים של קבלת ההחלטות, אם זה בתקציב ואם זה בכל נושא של ניהול העיר באופן תקין ושקוף. נעשה כל מה שיידרש כדי להחזיר את רעננה למסלול".

וינטראוב מוסיפה: "נעצור את ההדרדרות בתרבות הפוליטית ברעננה ונחזיר את המחשבה המשותפת של הנבחרים למיקוד ענייני ומוכוון לקוחות, על פי מפת הדרכים השירותית ששרטט זאב בילסקי לפני שנים והפכה את רעננה לעיר מובילה. נחתור לרמת שירותים גבוהה במיוחד לאור העובדה שהארנונה בעיר עלתה בשלוש השנים האחרונות בקרוב ל10%. שיתוף הפעולה שיצרנו הוא דוגמא ליכולת להתלכד למען  איכות החיים של  האנשים שחיים  בעיר הזו, ללא יוצא מן הכלל. אין לנו עניין בתפקידים וכיבודים. החלטתי בקדנציה הזו לשרת את הציבור באופוזיציה וכך אמשיך".

ניר קריסטל אמר: "כדי שהתקציב יעבור ברוידא יצטרך להקשיב יותר לחברי המועצה כי עד היום הוא לא משתף את המועצה בדברים גדולים, אנחנו לא שותפים לדיונים. הוא צריך להבין שהוא לא בשלטון יחיד. הוא יצטרך מעתה להתחיל להקשיב לאופוזיציה. יש מועצה והיא צריכה לקבוע החלטות ולתת לראש העירייה את ההכשר לפעולות שלו. לא ייתכן שאנחנו, חברי המועצה, נקרא בפייסבוק על החלטות שהיו צריכות להגיע למועצה. אנחנו רוצים מנהל תקין ושקיפות. רוצים את טובת העיר רעננה ורוצים שהעיר הזאת תחזור להיות מה שהייתה בעבר ולא רפובליקת בננות כמו שזה מתנהל עתה".

ברוידא תוקף את האופוזיציה

פנינו אתמול לחיים ברוידא כדי לקבל את תגובתו לאירועים הפוליטיים האחרונים, אך ברוידא סירב להתראיין. בפוסט ארוך שפירסם בפייסבוק לפני מספר ימים התייחס ברוידא לסיטואציה הפוליטית החדשה אליה נקלע: "כל כך הרבה שטף של הצהרות ומידע מגמתי ושקרי, נזרקו במהלך החג לחלל האוויר ברעננה. הניסיונות במהלך החג, של עשרה חברי מועצת העיר, לייצר דרמה של ערב מהפך פוליטי ברעננה, היא מגוחכת. להליך שמנסים עשרה חברי מועצה קוראים "מועצה לעומתית". ישנן רשויות נוספות בארץ, שמתנגדי ראש הרשות אוחזים ברוב קולות במועצה, וראש הרשות ממשיך לתפקד לא פחות טוב".

ברוידא הסביר: "אגב, גם אצלנו בעידן בילסקי, הייתה מועצה לעומתית, ובילסקי המשיך להיות ראש עיר ונבחר שוב ושוב. אותו מצב היה אצל שכנותינו: בקדנציה הקודמת ברמת השרון, אצל ראש העיר המכהן גם כיום אבי גרובר וגם בימים אלה בתל מונד, פועלת מועצה לעומתית, תחת ראשת המועצה לין קפלן. במקרה שלנו ברעננה, מדובר בעשרה חברי מועצת העיר, שיצרו להם רוב במועצה, המונה 19 חברים. רובם חברו מתוך אינטרסים אישיים משותפים, שברובו נסוב על נקמנות, מקח וממכר שיבואו על חשבון כספי הציבור".

ברוידא ממשיך: "אז מה כוחם? יכולים חברי מועצת העיר הללו, המונעים משיקולים זרים ואישיים, להעביר החלטות רוב במועצה שלא יטיבו עם הציבור. בסופו של יום, הנפגעים עלולים להיות אתם התושבים. מאחורי המהלך התקדימי ברעננה, עומדים שניים שהתמודדו מולי על ראשות העיר והפסידו. רונית וינטראוב מסיעת מרצ, לשעבר סגנית ומחזיקת תיק התרבות המבקשת לקחת אותו כיום מענבר הוכברג וניר קריסטל שנאלץ להתפטר, כסגן ראש העיר, לאחר שגיליתי כשלים בתיפקודו כמחזיק תיק חזות העיר".

גורמים פוליטיים אמרו ל"שרון און ליין" כי במהלך הקדנציה היו ניסיונות להכניס את מרצ לקואליציה תמורת הבטחת תפקיד סגן ראש עירייה אבל מרצ סירבה כך שהטענות של ברוידא אינן נכונות. כמו כן, מוסיפים כי שני סגני ראש עירייה נוספים, ניר קריסטל ומיכאל רייזמן התפטרו במהלך השנה האחרונה, כך שהטענה של ברוידא כאילו חברי האופוזיציה מחפשים תפקידי סגן ראש עירייה היא גם אינה נכונה לאור המציאות.

יוזמה חדשה: מועצת תושבים של רעננה

על רקע הכאוס הפוליטי, יוזם ילי קלריך, תושב רעננה, הקמת מועצת תושבים אשר תקיים כנס ראשון בזום במוצאי השבת הבאה (9.10 בשעה 20:00).

קלריך הסביר מדוע יזם את הקמת מועצת התושבים: "מזה תקופה ארוכה חברים רבים מרגישים שהם צריכים להיות שותפים ומעורבים יותר בנושא תהליך קבלת ההחלטות במועצת העיר של רעננה וזאת מתוך הרגשה שחלק גדול מחברי מועצת העיר כבר לא מייצגים אותם. חברים רבים מודאגים מהמשבר הנוכחי במועצת העיר. בין אם אתם תומכים בקואליציה שמוביל ראש העירייה חיים ברוידא או באופוזיציה, כולכם מוזמנים למפגש ההקמה של מועצת התושבים של רעננה שם נקיים דיונים בשיתוף וביחד עם נציגי העירייה, משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי. למפגש הראשון אנחנו מזמינים את כל חברי מועצת העיר של רעננה מהקואליציה ומהאופוזיציה, לבוא ולענות לנו התושבים על כל השאלות הבוערות שיש לנו".

קלריך אמר היום ל"שרון או ליין" כי עד כה נרשמו למפגש 50 תושבים בטופס ההרשמה שהוציא, אך ראש העירייה וחברי המועצה עדיין לא הגיבו להזמנה.

 

 

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן