שתי פעילות מרכזיות במחאת הדגלים השחורים להצלת הדמוקרטיה מסבירות מדוע הצטרפו למאבק במסגרת הקבוצה מהרצליה, מציינות ממה יש לאזרחי המדינה לחשוש ומספרות אלו תגובות קיבלו בהפגנות השבועיות המתקיימות מדי יום שישי

שרון יונתן

בהרצליה התעוררה לאחרונה מחאה, אבל כזאת שלא מכוונת לגורם עירוני אלא כחלק ממהלך ארצי. מדובר במחאת הדגלים השחורים – המאבק להצלת הדמוקרטיה, שתופס תאוצה בעיר, כאשר בשני ימי שישי האחרונים התקיימו משמרות מחאה והפגנות בסמוך לבית המשפט ובית יד לבנים ברחוב בן גוריון. בגלל חג השבועות תתקיים המחאה השבועית מחר (חמישי, ערב החג) בשעה 10:00. המחאה הארצית יצאה לדרך לפני מספר חודשים ולהרצליה הגיעה כאמור לפני מספר שבועות. שותפי המאבק בהרצליה הקימו קבוצת וואצאפ שמונה כבר עשרות תושבים פעילים.

מיכל, מהפעילות המרכזיות בקבוצה, הסבירה השבוע מדוע הצטרפה להתארגנות: "זה התחיל בגלל ניסיון ההתנגדות של יו"ר הכנסת לשעבר לצאת נגד שלטון החוק בישראל בכך שהתנגד להחלטת בית המשפט העליון. המחאה התחילה משלושה אחים ואחות בצפון וסחפה אחריה אזרחים רבים ומודאגים בכל הארץ. בהרצליה הקבוצה מונה כבר מעל 60 אנשים ואנו בטוחים שהיא תגדל עוד ועוד".

מיכל, מהם הדברים שאתם נלחמים עליהם?

"אנחנו נלחמים על הדמוקרטיה שלנו וכנגד הרצון של ראש הממשלה להפוך את המשטר מדמוקרטיה לדיקטטורה. הוא מוכן להקריב את החופש של הציבור כולו למען החופש שלו. הוא עושה הרבה פעולות כדי לצמצם את החירויות שלנו כאזרחים כמו למשל: הרחבת המעקבים בטלפונים, שליטה בתקשורת כדי לקבל סיקור חיובי מוטה, הסתה נגד מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט, שבירת עקרון הפרדת הרשויות, קנסות של 5,000 שקל נגד אזרחים, אלימות משטרתית. אלו מהלכים שמובילים לדיקטטורה ואני כאזרחית שאכפת לה חוששת מאוד".

מדובר בפעילים שבאים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית?

"תתפלא, אבל אין למחאת הדגלים השחורים שיוך פוליטי. יש במאבק פעילים שהם ליכודניקים שמאסו בליכוד ולא תומכים בצעדים של נתניהו, וגם ממפלגות ימינה וישראל ביתנו. המחאה הזאת מגוונת מבחינת הפעילים. אין שם ימין או שמאל, אלא חשש לאובדן הדמוקרטיה בלבד. אנשים מצטרפים למאבק כי כואב להם לראות את ההתפוררות החברתית, את חוסר הדאגה לאזרח, את ההתעללות באזרח. אנשים מפחדים ודואגים לילדים שלהם".

זה מקרי שהמחאה מתקיימת מול בית המשפט השלום בהרצליה?

"החלטנו לעשות את זה שם על מנת לתת מקום ולחזק את הגוף שמייצג את שלטון החוק בישראל. זה המסר שלנו וכנגד העובדה שיש אדם שמכהן בתפקיד החשוב ביותר במדינה אך תוקף את הלגיטימיות של השופטים ובתי המשפט ומאיים עליהם. אנחנו נהיה כל יום שישי מול בית המשפט בהרצליה, כחלק מהמחאה הארצית, נמשיך בכל הכח. אין לנו את הפריבלגיה לוותר על הדמוקרטיה שלנו".

אלו תגובות אתם מקבלים?

"הרבה תגובות הן חיוביות ויש אף שמצטרפים אלינו. יש גם כאלו שעוצרים וצועקים "רק ביבי". יצא לי לדבר עם איש מבוגר שזרק לי הערה כזאת ולאחר שיחה בינינו, ניכר כי השתכנע והבין פתאום עד כמה שהמחאה נוגעת אליו".

התחברות למאבק מתוך ערכים

פעילה נוספת שהצטרפה היא צפי שומר, אדריכלית (מתכננת בתי ספר וסביבות חינוכיות) ולשעבר יו"ר ועד ההורים העירוני, שהסבירה אתמול: "תמיד הייתי בן אדם שאכפת לו ומסתכלת מה קורה סביבי. הצטרפתי למאבק לא מתוך עמדה פוליטית אלא מתוך התחברות לערכים. בשנה וחצי האחרונות אני מרגישה חרדה למדינה שאני חיה בה. אכפת לי ואני מוטרדת ממה שקורה במדינה. לא מקובל עלי שבן אדם שמואשם בשלושה כתבי אישום יכול לכהן כראש ממשלה. הרי לא הייתי מסכימה שמנהל בית הספר של בנותיי יהיה עם כתב אישום אז מדוע ראש ממשלה זה בסדר? אני עושה את זה כי אני רוצה שהקול ישמע באופן חזק ומשמעותי ולהגיד בגלוי שאני לא מסכימה להתנהלות הזאת. היה לי חשוב להצטרף ולהשמיע את דעתי הערכית והמוסרית. אני לא מוכנה לראות שנתניהו מערבב את הכל רק כדי להתחמק ממשפטו. אני לא מוכנה שיסתמו לי את הפה ושיתייגו כל מתנגד כשמאלן. אני נגד שחיתות שלטונית ובעד הדמוקרטיה, שמירה על החוק והמשפט".

לדעתך, זאת מחאה פוליטית?

"יש שאומרים שזה לא פוליטי, אבל אני חושבת שזה פוליטי כי בכל עשייה יש קורטוב פוליטי. יש בינינו גם מצביעי ליכוד לשעבר שהחליטו להגיד עד כאן".

הופתעת מכמות הפעילים בהרצליה?

"האמת שמאוד. בפעם הראשונה, לפני שבוע וחצי, הייתי בטוחה שיגיעו בין 10 ל-30 והופתעתי לראות כ-60 אנשים. בפעם השניה היה חם מאוד אז הגיעו פחות, אבל אני משוכנעת שהקבוצה שלנו תגדל והמחאה תתעצם".

מחאת הדגלים השחורים בהרצליה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן