לקראת יום כיפור פרסמה עמותת "אור ירוק" את מספרי הפצועים בתאונות אופניים ביום כיפור בכל עיר, במהלך העשור האחרון. בעמותה קוראים לציבור להקפיד על רכיבה בטוחה

שרון יונתן

יום כיפור בפתח ולמרות הסגר נראה שכבישי הארץ יהיו מלאים ברוכבי אופניים צעירים, כמיטב המסורת ביום זה. לקראת יום כיפור פרסמה עמותת "אור ירוק" את הנתונים על תאונות הדרכים כתוצאה מרכיבה על אופניים ביום כיפור במהלך עשר השנים האחרונות.

מהנתונים, המבוססים על נתוני הלמ"ס, עולה כי בעשור האחרון (שנים 2010 עד 2019) נפגעו בתחום העירוני 960 ילדים ובני נוער בגילאי 0-19 בתאונות דרכים כאשר הם רוכבים על אופניים, 24 נהרגו וקרוב ל-300 נפצעו באורח קשה. בשנת 2019 נפגעו בערים ובישובים 64 ילדים ובני נוער רוכבי אופניים, שלושה מהם נהרגו ו-17 נפצעו קשה.

מהנתונים עולה כי בהרצליה נפצעו בעשור האחרון 12 רוכבי אופניים כתוצאה מתאונות ביום כיפור, 1 מהם באורח קשה ו-11 באורח קל ואילו ברמת השרון נפצעו 7, כאשר 2 מהם באורח קשה ו-5 באורח קל. בשנה שעברה לא נרשמו פצועים בשתי הערים שלנו ונותר לקוות שכך יהיה גם השנה.

יוצאים בקמפיין רשת רחב

לקראת יום הכיפורים הקרוב, בצל הקורונה והסגר, עמותת "אור ירוק" וקרן עזריאלי יעלו בקמפיין רשת רחב היקף אשר קורא לרוכבים לחבוש קסדה בכל רכיבה. הקמפיין אשר הופק על ידי חברת הפרסום ליד (LEAD) ונושא את השם "תשמרו על הראש שלכם", יגביר את המודעות בקרב קהלים רבים לחשיבות הקסדה בכל רכיבה על אופניים או קורקינטים.

בעמותת "אור ירוק" וקרן עזריאלי פועלים בכל השנה לצמצום הנפגעים בתאונות דרכים במעורבות אופניים וקורקינטים חשמליים אשר כוללות הדרכות בני נוער והדרכות במקומו עבודה וארגונים, קמפיינים להגברת המודעות לרכיבה בטוחה, דרישה מהרשויות המקומיות לסלול שבילי רכיבה לבטיחות הרוכבים ושלל פעילויות נוספות במטרה להגביר את בטיחותם של הרוכבים.

טיפים לרכיבה בטוחה ביום כיפור

קסדה: הקסדה היא שומר ראשו של הרוכב ויכולה להיות ההבדל שבין פגיעה קלה לקשה ולכן רוכבים רק עם קסדה רכוסה היטב בכל רכיבה.

רכיבה בשעות החשיכה: ברכיבה בשעות הלילה יש ללבוש בגדים בהירים שניתן לזהותם בחושך ולהשתמש בפנסי אופניים ובמחזירי אור.

מיגון: בכל רכיבה יש לרכוב עם מגנים לברכיים וכפפות.

רוכבים כחוק: לילד מתחת לגיל 16 אסור לרכוב על אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי והוברבורד.

תחזוקה: בטרם תצאו לרכיבה וודאו את תקינות האופניים: הצופר, הצמיגים, הבלמים, התאורה ומחזירי האור.

התאמת האופניים לרוכב: יש לוודא כי האופניים מתאימים לגובהו של הרוכב בצורה כזו שקצות האצבעות יגיעו לקרקע.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן