פינוי אתר מיחזור פסולת הבנייה: המשרד להגנת הסביבה פנה לחברת "בני וצביקה" בדרישה לקבל תכנית סדורה להיערכות לפינוי האתר מתוך מחויבות לכך שהאתר ייסגר עד חודש אפריל הקרוב.

הירוקה, המערבית? ורד נחום 054-767-7714

כך הודיעה השבוע תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, לעופר לוי, סגן ראש עיריית הרצליה, וזאת בהמשך לפגישה שקיימו לוי וחבר המועצה מסיעתו, דרור בן עמי, יו"ר ועדת איכות הסביבה בעיריית הרצליה, עם השרה.

כפי שפרסמנו באתר "שרון און ליין" נושא פינוי האתר, הנמצא בסמוך למחלף הסירה ונתיבי איילון, מעסיק בעיקר את תושבי שכונת גליל ים, כאשר תושבי הרחובות מוטה גור ועמוס עוז הם הסמוכים ביותר לאתר וסובלים ממפגעי אבק ולכלוך. בנוסף, בעלי החברה התחייבו כי האתר, הנמצא בתחום שיפוטה של רמת השרון, יתפנה ממקומו עד חודש אפריל 2022, כפי שפסק בית המשפט. דאגה נוספת מגיעה מצידם של תושבי רמת השרון, החוששים כי האתר יעבור בסמוך לבית העלמין מורשה ויהווה מפגע סביבתי בעיקר עבור תושבי שכונת מורשה.

השרה זנדברג כתבה לעופר לוי: "באפריל האחרון ניתן צו שיפוטי לסגירת התחנה שייכנס לתוקף באפריל 2022 ועד מועד הסגירה המשרד ישתמש בסמכותו ויפעיל את כלל האמצעים לפיקוח על פעילות האתר. נציגי המשרד הגבירו את תדירות הביקורות באתר ומפקחים על הפעילות בהרטבת ערמות והגבלת גובהן, וידוא שלמות הגדרות והתשתיות, לרבות לרשתות לתפיסת אבק, אחסון פסולת רק בשטח המתקן ודיגום אוויר תדיר".

השרה הוסיפה: במסגרת אסטרטגיית הפסולת שאני מובילה במשרד להגנת הסביבה ישראל עוברת לכלכלה מעגלית ובמקום הטמנה של 80% מהפסולת בין היתר באתרים לא חוקיים דוגמת בני וצביקה – מחצית מהפסולת בישראל תעבור למיחזור עד לשנת 2030. פעולות אכיפה הן קריטיות להתמודדות עם אתרי פסולת פיראטיים ובמיוחד שמדובר באתר שפועל ללא רישיון עסק ומייצר מפגעים סביבתיים לאורך שנים".

עופר לוי סגן ראש עיריית הרצליה עם תמר זנדברג השרה להגנת הסביבה. צילום: פרטי

תמר זנדברג ועופר לוי. לפעול לפינוי האתר. פרטי

בתגובה למכתבה של השרה, אמר לוי: "אנו שמחים כי המשרד נקט בהליכי אכיפה כנגד האתר ומברכים את השרה על הטיפול בנושא ועל הפעלת אמצעי הפיקוח עד סגירת האתר לטובת כל תושבי הרצליה ותושבי שכונת גליל ים בפרט".

אדום ירוק גורמה במחירי שוק מבצע כרוב לבן סלק/גזר 2.90 ש"ח לק"ג. חדש! סניף הרצליה

האם האתר יעבור מזרחית לבית העלמין מורשה?

צביקה דוד, בעלי החברה, אישר היום ל"שרון און ליין" כי בכוונתם לסגור את האתר בחודש אפריל הקרוב: "כפי שקבע בית המשפט, ב- 22 באפריל ייסגר האתר, כאשר למפעל באשדוד תעבור פעילות השטיפה והמיון. נכון להיום אנחנו לא יודעים איפה נקים את האתר הבא למיחזור פסולת הבניין".

פניתם לוועדה המקומית של רמת השרון בעניין?

"בהחלט. הגשנו בקשה להקים את האתר על שטח של 20 דונם הממוקם כ- 250 מטר מזרחית למכון הטיהור שפכים של רמת השרון, הממוקם בסמוך לבית העלמין מורשה. הגשנו את הבקשה והתוכניות לוועדה המקומית אבל עדיין לא קיבלנו תשובה ואין לי מושג איפה זה עומד כיום".

תושבים ברמת השרון מודאגים מאד מאפשרות שהאתר יעבור לשם. מה אתה יכול לומר להם?

"אני יכול לומר להם שגם אם נעבור לשם אין להם שום סיבה לדאגה. המשרד להגנת הסביבה דורש שהאתר ייבנה במבנה סגור, מה עוד שמדובר על מרחק של 800 עד 900 מטר מהבית הכי קרוב בשכונת מורשה. ברמת השרון ייבנו בשנים הקרובות אלפי יחידות דיור ואתר של מיחזור פסולת בניין הוא הכרחי וטוב לתושבים. אנחנו לא מחפשים לריב עם השכנים ולדעתי הרבה נובע מחוסר מודעות. צריך להקים מתקנים ראויים שעומדים בכל הדרישות וזה בדיוק מה שאנחנו מתכננים להקים ברמת השרון, אם הדבר יאושר לנו".

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "בני וצביקה הינו אתר פסולת בניין פיראטי. לאורך תקופה ארוכה רמת השרון הובילה את המאבק לסגירת האתר ובכלל זאת על ידי אמצעים שהעירייה אינה נוקטת בדרך כלל הכוללים: צילומי רחפן, מעקבים על כניסת פסולת לאתר ועוד. כשהגענו למסה של ראיות לפעילות הבלתי חוקית באתר, הגשנו לבית המשפט צו הפסקת שימוש אסור באתר. בית המשפט קיבל את עמדתנו והורה על סגירת בני וצביקה, ונתן שנת הערכות לאתר לפעול. השנה הזו תסתיים באפריל 2022 ואז נוכל לפי חוק לסגור את האתר באמצעות גורמי האכיפה העירונים לצד משטרה וכו'. במקביל להליכים אלה, בני וצביקה עצמם מנסים להכשיר את האתר בהליכים משפטיים שונים. עד כה, עיריית רמת השרון דחתה את הניסיונות הללו והצליחה להדוף את כל ההליכים ככל שימשכו הניסיונות, אנחנו נמשיך להתנגד. מבחינתנו אתר בני וצביקה לא צריך להתקיים. לגבי אכיפה מיידית, לצערנו, צו בית המשפט מאפשר כרגע לבני וצביקה להמשיך להפעיל את האתר ואנו עוקבים אחרי אירועים חריגים ככל אפשר".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן