שבעת חברי מועצת העיר מהאופוזיציה, המהווים שליש מחבריה, פנו לראש העירייה, משה פדלון, בדרישה לכנס בדחיפות ישיבת מועצה שלא מן המניין לביטול ההחלטה להעלאת הארנונה לשנת 2021. כזכור, בישיבת המועצה לפני כשבועיים אושרה העלאת הארנונה בשיעור של 1.1%, העלייה האוטומטית שאישרה הממשלה, כאשר לפני הישיבה הובעה מחאה על כך בהפגנה שהתקיימה מול בניין העירייה (בתמונה). ההצעה להעלאת הארנונה עברה ברוב קולות חברי הקואליציה. יש לציין כי ביום חמישי האחרון החליטה מועצת העיר של רמת השרון שלא להעלות את הארנונה בשיעור האוטומטי, וזאת לאחר דרישה של 10 חברי מועצה, 8 מהם מהקואליציה.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

במכתב שהעבירו שבעת חברי האופוזיציה בהרצליה הם כותבים לראש העירייה, משה פדלון. "ככל שאתה וסגניך תבינו את המצוקה הקיימת וכפי שנהגו בערים נוספות ברחבי הארץ ובשרון, עדיין ניתן למנוע את רוע הגזירה ולהודיע על שינוי מדיניות לקבל החלטה לביטול העלאה עד לתאריך 1 ליולי".

עוד כתבו: "עולה חשש כבד כי ממדי האבטלה בהרצליה יזנקו לממדים חסרי תקדים עוד יותר. בעת הזו כל שקל חשוב. אנו סיעות "החופש לבחור", "קהילה צעירים סביבה נטו" ו"יש עתיד" חרדים וחוששים לתושבים ולעסקים הרצליה. הרע מכל עוד לפנינו, יש לעשות הכל בכדי למנוע את גזירת הגורל, ואת הדרדרות אוכלוסיית הרצליה. ניתן עוד לתקן את ההחלטה ולהתנגד להעלאת ארנונה לתושבים ולבעלי העסקים. רשת הביטחון של הממשלה למובטלים מסתיימת תוך כחודש וחצי. מאות אלפים יוותרו ללא דמי אבטלה, זאת כאשר מגיפת הקורונה בגל השני ומספרי הנדבקים בהרצליה בעליה".

חבר המועצה איל פביאן אמר כי: "על פדלון, סגניו ושותפיו לחזור בהם מן ההחלטה אשר קיבלו. אין לקחת כעת מתושבי הרצליה 6-7 מיליון ש"ח נוספים, להם הם זקוקים נואשות, בעת שהעירייה יכולה גם יכולה להסתדר בלעדיהם. אין צורך ואין התכנות למנגנון של פקידים ועסקני ציבור, שיחליט מי מקרב עשרות אלפי תושבים יקבל הנחות בארנונה ומי לא. העלאת הארנונה היא טעות כלכלית, חברתית, מוסרית וציבורית ויש לבטלה מיידית. היות ופדלון לא הקשיב לזעקת התושבים -אנו משתמשים בזכותנו על פי החוק. זו חובתנו לתושבים".

רונן וסרמן (מימין), איל פביאן ומאיה כץ. דורשים את ביטול העלאת הארנונה

חברת המועצה מאיה כץ, יו״ר האופוזיציה: ״ניתן לראות שרשויות רבות בארץ, כולל שכנתנו רמת השרון, החליטה לא לאשר את עליית הארנונה ולפעול בהתאם. חבל שראש העירייה אטום למצוקות התושבים. כל מס קטן כגדול מהווים עכשיו משמעות עבור כל בית אב שנאבק במשבר הכללי, אין לי ספק שתפקידנו בעת הזו לתת סיוע וגיבוי לכלל תושבי העיר ולא להעמיס עוד על ההוצאות השוטפות שלהם, בעת הזו בה יש חוסר וודאות כלכלית, מדובר בהחלטה מנותקת חברתית מהתושבים״.

חבר המועצה יריב פישר: "משה פדלון מנותק מהתושבים. מדובר בעת חירום, תקופה כלכלית שפוגעת בכל בית אב בעיקר מאופיינת בחוסר וודאות לשכירים ועצמאיים. אין משפחה שמישהו מבני ביתה לא נפגע, עיריית הרצליה כרשות איתנה יכולה לשאת ולהמשיך להתקיים גם ללא העלייה הנוכחית בארנונה, מדובר בהחלטה פשוט מנותקת מהמצב הכלכלי, לעירייה עודפי תקציב רבים, וגם בניהול נכון תקציבי ניתן להמשיך להתנהל ללא תוספת מס לתושבי העיר״.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

העירייה: הכנסה מצטברת שחוזרת אל התושבים

מהעירייה נמסר בתגובה:

"כמובן שעל פי חוק, ובמידה ולא יוטלו עד המועד הגבלות בריאותיות נוספות, לבקשת חברי האופוזיציה נכנס את הישיבה שלא מן המניין. כזכור, מועצת עיריית הרצליה אישרה את העלאת שיעורי הארנונה בעיר לשנת 2020 ב -1.1%, בהתאם להחלטת משרד הפנים ועפ"י החוק המחייב את הרשויות המקומיות (ומי שמפריח הבטחות שווא ברשויות אחרות טועה ומטעה).

 
דווקא הנימוק של חברי המועצה בעניין המשבר הכלכלי והגידול במספר המובטלים, הוא שמחזק "בהפוך על הפוך" את החלטת המועצה לאישור הצו. בטרם ההצבעה על הצו, הציג מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, מצגת נרחבת ומפורטת של הסבר העובדות, הנתונים והמספרים העומדים מאחורי "צו הארנונה" והשפעתו על תקציבי העירייה. במצגת הוצג למועצה צפי הגרעון של כ- 70 מליון שקלים, כתוצאה מאבדן הכנסות, לצד תכנית ההתייעלות והצמצומים בכ"א ובתקציבים, שהוצגו כבר בוועדת הכספים האחרונה. לחברי המועצה הומחש כיצד דווקא בשל המצב הכלכלי הקשה תאפשר התוספת, של שקלים בודדים בחודש, להמשיך במדיניות העירייה האחראית של "סבסוד הנצרך ולא המצרך" ולהעניק לתושבים שירותים חיוניים, פטור מאגרת שמירה בסך כ- 300 שקלים בשנה, תמיכה באוכלוסיות נזקקות, קשישים וניצולי שואה ועידוד הכלכלה המקומית. חשוב להדגיש שברשויות שהצהירו שלמרות חובת החוק לא תועלה הארנונה משלמים התושבים כ-300 שקל בשנה אגרת שמירה, כאשר בהרצליה על פי החלטת מועצה תשלום זה מסובסד מתוך מס הארנונה.

ישיבת המועצה שבה אושרה העלאת הארנונה. דרישה לכינוס נוסף

ושוב, על מנת לסבר את האוזן, נבהיר: היום התשלום למ"ר בדירת מגורים ממוצעת עומד על 60.57 שקלים למ"ר. התעריף החדש, שקבע משרד הפנים, עומד על 61.24 שקלים למ"ר. כלומר – הפרש של 0.67 אגורות בלבד למ"ר, הפרש זה מהווה תוספת של כ-60 עד 80 שקלים לכל בית אב בשנה – כ- 7 שקלים בממוצע בחודש, בעוד שעבור הרשות מדובר בהכנסה מצטברת של כ- 7 מיליון שקלים החוזרים אל ציבור התושבים בדמות שירותים חיוניים ואיכותיים של ניקיון, חינוך, תרבות, ספורט, תשתיות עירוניות, תמיכה באוכלוסיות ניזקקות ועוד.

אנו מצפים להבנה מצד הציבור בהרצליה וכי בימים אלו ערכי הערבות ההדדית והסולידריות החברתית הם העומדים לנגד עיננו והם שיאפשרו, למי שיש לו, לשאת בנטל של תוספת שקלים בודדים לחודש – מהווים תמיכה משמעותית באלו שאין להם. במקביל, נערכת העירייה לבניית מנגנון כלכלי ייעודי שיורכב לצורך פישוט הליך מתן ההקלות לאוכלוסייה נזקקת בכלל ולנפגעי משבר הקורונה בפרט, לרבות מי שאיבד את עבודתו, בתקווה גדולה שעד 1.1.2021 נדע ימים יפים יותר.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן