תושבים רבים, שרצו אמש למקלטים, מצאו רבים מהם סגורים דווקא ברגע שבו היו זקוקים להגנה מפני מטחי הטילים. הביקורת כלפי העיריות לא איחרה לבא. העיריות בתגובה: "פעלנו על פי הנחיות פיקוד העורף וגורמי הביטחון"

שרון יונתן

בתמונה: מקלט בהרצליה. התושבים זועמים על סגירתם

אמש (שלישי) בשעה 20:45 השתנתה המציאות הביטחונית גם עבור תושבי השרון, כאשר האזעקה הראשונה נשמעה היטב ושלחה מאות אלפי תושבים לממ"דים, למרחבים המוגנים ולמקלטים הציבוריים.

אבל מתברר שבהרצליה וברמת השרון מקלטים ציבוריים רבים היו עדיין סגורים ותושבים שביקשו למצוא בהם הגנה מפני הנורא מכל נתקלו במקלט נעול, דווקא ברגע האמת.

הטענות של התושבים ברשתות החברתיות לא איחרו לבא. "המקלטים במורשה סגורים. פשוט בושה. איפה אני אמורה ללכת עם שלוש תינוקות", כתבה תושבת רמת השרון בפייסבוק והציתה דיון עם עשרות תגובות זועמות. "בושה! עשרות תושבים עומדים מחוץ למקלט בזמן אזעקה והוא סגור", כתבה תושבת אחרת. "לא רק במורשה, גם ברובע הדר מקלטים סגורים" השיבה לה תושבת נוספת ואחרת כתבה: "בושה וחרפה שברחוב הגפן בכיכר בר לב ישנו מקלט כשטילים מעופפים מעל ו- 20 אנשים מתרוצצים ומחפשים מקלט". תושב אחר הוסיף: "המקלט בפארק סגור. היינו צריכים לשכב על הרצפה ולראות את הטילים עפים מעל הראש שלנו".

תושב אחר מרמת השרון ציין: "האזעקה תפסה אותי ליד חט"ב עלומים. רצתי עם נערים ונערות למקלט שהיה סגור. שכבנו על הרצפה ליד המקלט ורק לאחר שני סבבים פתחו את המקלט. בושה וחרפה!". תושב אחר כתב: "לא מבין מה קרה לאנשי העירייה? מה קרה לבעלי תפקידים הבכירים? פשוט בזיון של כולם. לא ייתכן שתושבים צריכים להתחנן שיפתחו להם מקלטים".

גם תושבים בהרצליה לא חסכו ביקורת מהתנהלות העירייה בנושא פתיחת המקלטים שלא בוצעה בזמן אמת. תושבת זועמת כתבה בדף הפייסבוק של העירייה: "מחדל. מקלטים סגורים. אימהות עם תינוקות על הידיים צרחו והיו בפאניקה רבע שעה עד שהגיע בחור ופרץ את המנעול. למה באיחור? למה לא יום לפני? ככה נערכים?". תושב אחר כתב: "עיריית הרצליה, לא היה לכם זמן לפתוח את המקלטים? שלא נבקש חס וחלילה לנקות אותם ולדאוג לתנאים מינימליים. מי פירסם בחוצפתו הרבה כי מקלטים בנווה עמל פתוחים? נתתם לאנשים מבוגרים, מפוחדים משפחות עם ילדים לרוץ בפחד ולהיתקל במקלטים סגורים".

תושבת אחרת ציינה: "למה המקלט בבית ספר גורדון סגור? אתמול בלילה פתחו אותו וסגרו הבוקר. למה? מה מחכים, שתהיה אזעקה ואז יפתחו?". שמוליק ניסים, הפעיל החברתי משכונת יד התשעה, אמר כי בשכונה היו מספר מקלטים סגורים: "תושבים הגיעו ונתקלו במקלטים סגורים. רק לאחר שביקשנו, פתחו את המקלטים אבל זה כבר היה אחרי האזעקות אתמול בערב".

יש לציין כי בהמשך הערב ולתוך הלילה נפתחו כל המקלטים בהרצליה וברמת השרון, אבל כאמור עבור תושבים רבים זה כבר היה מאוחר מדי.

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "רמת השרון פועלת לפי הנחיות פיקוד העורף בחירום. אמש קיימנו מספר הערכות מצב במהלך היום, כפי שאנחנו עושים במצבי חירום. גם בעבר, בצוק איתן ובסבבים קודמים נפתחו המקלטים רק לאחר הנחיה של הצבא, וכך ראוי שיהיה. ההנחיה של פיקוד העורף אמש הייתה שלא לפתוח מקלטים עדיין, אלא להיות מוכנים לכך. העירייה הייתה ערוכה לפתיחת המקלטים, ותוך פחות משעה מרגע שינוי ההנחיה המקלטים נפתחו. אנחנו עצמנו רואים בחומרה את המצב בו בשעת אזעקה הראשונה המקלטים היו סגורים, נקיים דיון הפקת לקחים עם פיקוד העורף. אף על פי כן, אנחנו נמשיך לעבוד בתיאום ולפי החלטות פיקוד העורף, מכיוון שבעת חירום אנו חייבים להיות מתואמים עם גורמי הביטחון. אנחנו מודים ללוחמי כיפת ברזל על שורת היירוטים שביצעו אתמול מעל רמת השרון"

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "העירייה פעלה על פי ההנחיות שקיבלה באופן שוטף מאת גורמי הביטחון".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן