תנו הרבה כבוד לשלושה בוגרי קורס הטיס מהרצליה שקיבלו אתמול כנפי טיסה: סגן ע', אחת משתי הנשים היחידות שסיימו את הקורס, סגן ת' וסגן ד'. כל מה שרציתם לדעת עליהם – בכתבה שלפניכם

שרון יונתן

צילומים: באדיבות דובר צה"ל

בין הליכה לבחירות וסגר שלישי, התקיים אתמול בבסיס חיל האוויר בחצרים טקס "מסדר כנפיים", בו הוענקו כנפי טיסה ל- 39 בוגרי קורס הטיס מספר 181, שלושה מהם מהרצליה (כמעט 8% מסך כל בוגרי הקורס!): סגן ע, אחת משתי הנשים היחידות שסיימו את הקורס, סגן ת' וסגן ד'. באדיבות דובר צה"ל, אנו זוכים להכיר אותם קצת מקרוב.

סגן ע'

סגן ע' בת 21 ומתגוררת בהרצליה עם 2 שותפים. ע' (בתמונה למעלה) נולדה בארץ ובגיל 10 עברה לבוסטון עקב העבודה של אבא שלה והלימודים של אמא שלה. ע' עלתה דרך גרעין צבר לארץ, שנתיים לאחר אחותה שעלתה גם היא וכבר שירתה בצבא. "התלבטתי אם לצאת לקולג' או להתגייס אבל בסוף התגייסתי כי הבנתי שאני יכולה לצאת לאוניברסיטה בכל שלב בחיים והיה לי מאוד חשוב לבוא ולתרום בצה"ל".

לע' 3 אחיות, אחת בת 23 משרתת כקצינת תכנון מבצעים של השייטת, אחת בת 18 שלומדת בהרטפורד ואחת בת 17. אמה, עובדת בFIDF, ואביה, עוסק בהייטק בניהול לקוחות, ובעברו שירת כנווט קרב בטייסת 102 בחצרים, בתקופה בה הייתה טייסת מבצעית והפעילה את מטוסי הסקייהוק. חוץ מאחותה שגרה בארץ גם היא, כל שאר משפחתה של ע' גרה עדיין בבוסטון. "לא היינו כולנו ביחד כבר שנתיים וחצי" ובמסדר הקרוב מתוכננת הגעתה של כלל משפחתה שם יתאחדו לראשונה מזה שנתיים וחצי ברגע מרגש אחד.

ע' מוסיפה שלמרות הקורס האינטנסיבי והעמוס, עדיין הצליחה לפגוש את משפחתה בווגאס כאשר נסעה לסימולטורים בארה"ב כחלק מהכשרתה בקורס כמכוננת. ע' למדה בתיכון בארצות הברית והרחיבה מחול, ספרדית ומתמטיקה. בעלת תעודת בגרות אמריקאית, לקחה בעברה חלק בתנועת הצופים בבוסטון, אוהבת לרקוד מודרני, לרוץ, לשיר ולנגן בגיטרה. ע' מספר כי סיימה את התיכון מוקדם, בסוף כיתה יא' כדי לצאת לטייל ולהתנדב בדרום אמריקה, בשמונה מדינות שונות. "דחפתי את הלימודים לשלוש שנים במקום ארבע כדי לטייל מוקדם ולהתנדב עם חיות במקלטים כמו צבים, חזירים, קופים, חיות אחרות מוזרות של דרום אמריקה. אני גם צמחונית, אני מאוד אוהבת חיות וחשוב היה לי לתרום בתחום הזה".

כשהייתה קטנה החלום של ע' היה להיות וטרינרית או מנתחת, אמנם שמעה הרבה על התפקיד מאביה שהיה גם הוא איש צוות אוויר. "זה לא היה חלום ילדות עבורי. אבל מצד שני ידעתי שאם אני באה ועולה לארץ, אני מגיעה לפה ולא לשום מקום אחר. רק המקצוע הזה עניין אותי ולא רציתי משהו אחר". השלב בו ע' באמת הבינה שהיא רוצה להיות צ"א היה בשלב הראשוני. "לקח לי הרבה זמן להבין אם אני רוצה את זה. הוסבתי כבר בשלב המכין להיות מכוננת, מאוד רציתי לסיים את שלב הבסיסי הקרקעי כדי להגיע לשלב הראשוני ולראות אם אני מצליחה לעבור את הצ'קים. כשעברתי הבנתי שיש לי פוטנציאל לזה והתחלתי להתחבר לזה יותר".

המילואימניק שליווה את ע' היה סא"ל במיל' ד'. ע' מספרת על ד' כי היה דמות מאוד תומכת עבורה גם בפן המקצועי וגם בפן היותר רגשי. "אנחנו מדברים בטלפון כל הזמן, ברמה של פעם ביומיים בממוצע". לפני שנכנסה לקורס חשבה כי הקורס הוא אחד הדברים הכי מאתגרים שאפשר לעבור, משהו שנותן לך לחוות טווח עצום של חוויות, לתרום תרומה גדולה, לשרת המון זמן ובעיקר חשבה איזו הרגשה מדהימה זה לטוס. מבחינה חברתית מספרת כי כולם חברים מאוד מאוד טובים והם הסיבה העיקרית שהיא נהנית בקורס. "זה הכי כיף בעולם. בתואר כולנו היינו יחד וזה היה תענוג. זה מקום מדהים להכיר חברים חדשים. יש לי חברים הכי טובים שהכרתי כבר במכין ויש כאלו שהכרתי בשנת השכלה. אנחנו 24/7 ביחד".

למפגש מח"א עם משפיעים תביא את סבתה כי היא אישה מאוד משפיעה עבור ע', אישה חזקה ולכן חשבה שתהנה לפגוש את מח"א. "סבתא שלי גידלה חמישה ילדים לבד, היא וסבא שלי גרושים כבר מאז שאמא שלי הייתה מאוד קטנה, היא עלתה לארץ והתחילה חיים חדשים מאפס ואני מאוד מזדהה איתה ומעריכה אותה".

ד' מאוד בעד שילוב מיעוטים, חושבת שהסיבה לכך שהמספר נמוך זה כי גם אם אתה "מלח הארץ" אתה יודע שהסיכויים להתקבל הם נמוכים ובגלל הפחד לא להצליח, אנשים לא מאמינים בעצמם ואפילו לא מנסים להתקבל. בנושא שילוב נשים מאמינה כי זה מאוד חשוב ורלוונטי. " זה משפר את הקבוצה כשיש שילוב של נשים וגברים. בארה"ב כל היחידות המעורבות הן יחידות יותר חזקות וטובות". לע' לא היה רגע בו רצתה לפרוש. מספרת כי מאוד נהנתה מהקורס ואף גם כשהוסבה בשלב המכין, משהו שהיה מאוד מפתיע כשהיא מצאה את עצמה הראשונה מבין כולם שידעה לאיפה היא הולכת, אבל לא ידעה מה התפקיד הזה שהיא נכנסת אליו, אמרה לעצמה שתהיה סבלנית, תלמד את התפקיד והיום בדיעבד מאוד שמחה מהתפקיד. "זה תפקיד מטורף ומערך מטורף". מספרת כי אחת החוויות שזכורות לה במיוחד היא הטיסה הראשונה שלה לסימולטור בווגאס עם המפקד גף שהיה לה במכין "מדיסטנס עצום עברנו ללאכול יחד במסעדות. לא אשכח את זה". למסדר מתוכננת הגעתם של משפחתה, חברותיה והמילואמיניק שליווה אותה בשלב המתקדם. לגבי האפשרות לערוך מסדר מצומצם חושבת שאין מה להתאכזב כי אין לאף אחד שליטה על המצב: "נחגוג עם הקרובים".

סגן ת'

סגן ת' בן 21, מתגורר בהרצליה עם משפחתו. לת' חברה אשר פגש בקורס, מדריכת סימולטור, אח גדול בן 30 ואחות גדולה בת 35. סבו הינו ניצול שואה, בכיר באגף הבינוי של משרד הביטחון ותרם לפרויקטים רבים של גף הבינוי בחיל האוויר. אמו בכירה במערכת הביטחון ואביו עובד בכיר בתעשייה ביטחונית. ת' נולד בארצות הברית, כחלק משליחות של אביו ולאחר 3 שנים בחו"ל חזרה המשפחה לארץ. בנוסף, במשך שלוש שנים התגוררה המשפחה בארצות הברית כחלק משליחות של אמו בארה"ב.

ת' אוהב לשחק בפלייסטיישן ולראות טלוויזיה, בתיכון הרחיב ביוטכנולוגיה. מספר כי תמיד חלם להיות טייס, לא זוכר בדיוק איך זה התחיל, אבל הוא כן זוכר שאחרי התאונה של אילן רמון התרגש לראות כמה אנשים העריכו את אילן רמון ואת המקצוע שלו. זה כל כך נגע בו שהוא החליט לשלוח מכתב לבת של אילן כשהיה קטן. כמו כן, ת' ביצע ביחד עם איתן סטיבה את הטיסה האחרונה שלו במהלך השלב הראשוני. מבחינתו, הבחירה בקורס טיס הייתה חלום ילדות בשבילו. הוא תמיד רצה לעשות משהו מעניין ומאתגר ולמצות את זה, רצה לנסות אפילו בשביל ליהנות מהדרך.

ת' מספר כי בצ'קים נפלה עליו ההבנה וההבחנה הזאת שהוא בן 18 ומטיס מטוס. בשלב הראשוני הוא התחיל להתאהב במקצוע הטיסה, בשלב הראשוני מתחילים לטוס, בשלב הזה הוא גם הבין את הצורך של להפריד את ההצלחה מההנאה מהטיסה. גם אם לא הצליח או עשה הכי טוב כמו שהוא רצה – הוא נהנה מהחוויה של הטיסה. מנטור שהיה לו בקורס היה מפקד טייסת 133 בן אדם שהשפיע עליו מאוד. הקורס מבחינה חברתית לדעתו הוא מאוד מעניין, "הקורס מורכב מקבוצות שגם משתנות וגם מצטמצמות עם הזמן מה שיוצר לדעתו דינמיקה מעניינת".

מסיים קורס טייס סגן ת
סגן ת' מהרצליה

ת' מוסיף ומשווה את הקורס לשחייה: "האדם בקורס בתחרות מול אחרים אבל הדרך היחידה שלו להשיג אותם הוא לעשות את הטוב ביותר שלו, כך שהקבוצה מאוד מקדמת את היחיד". למפגש מח"א עם משפיעים הוא מביא את המדריך שלו מהכושר הקרבי. הוא לימד אותו והשפיע עליו להגיע לשירות משמעותי. דעתו על שילוב מיעוטים בקורס זה שזה חשוב וטוב וכל מי שיכול צריך להגיע לקורס. הוא חושב שחשוב לקדם את הנושא הזה, וגם שככל שיגיעו יותר אנשים כאלה המגמה תעלה עם הזמן. כשלת' היה קשה בקורס הוא פנה בעיקר למשפחה וחברים בקורס – חברים בקורס יותר מבינים וחווים את אותם חוויות ויכולים לתת דעה על המצב.

חוויה שזכורה לו מהקורס במיוחד הוא הסולו הראשון שהוא ביצע בלילה, לקח לו זמן להבין מה קורה סביבו – הוא הבין שיש מעליו חבר אחר והיה לו זמן לעכל את הסיטואציה. הוא מתאר 3 שנים בקורס כמאתגרות, מעניינות, כיפיות ומטורפות. כל פעם שחזר הביתה היה לו דברים חדשים לספר. הוא מרגיש שהתחיל את הקורס לפני יומיים וגם לפני 20 שנים. למסדר הוא רוצה שיגיעו משפחה, סבא, סבתא וחברה.

סגן ד'

בן 22, גר כל חייו במועצה אזורית חוף השרון וכיום מתגורר בהרצליה עם משפחתו. אביו, בן 56, מנהל כספים ואימו בת 52, עובדת בכירה בחברה ליצור בדיקות קורונה. לד' 2 אחים, ע' בן 27, השתחרר השנה כחובל וא' בן 20 שמשרת בצוות הטכני של כטמ"ם.

בתיכון הרחיב מדעי המחשב ופיזיקה, עשה תואר במדעי המחשב טרם כניסתו לקורס. אוהב לגלוש גלישות גלים יחד עם כל משפחתו ולנגן בפסנתר. ד' לא תמיד חלם להיות צ"א, אלא התלבט בין מודיעין לקורס טיס. כשהגיע בסוף לקורס שמח למקום אליו הגיע ונהנה מהחברים ומהטיסות. השלב בו הבין כי הוא באמת רוצה להיות צ"א היה בשלב הראשוני. "אני עדיין לא שלם לגמרי אבל בראשוני מאוד נהנתי מהטיסה, מהיומיום, מהאווירה של טייסת, דבר שלא קורה בדרך כלל". מבחינה חברתית מספר כי הקורס מאוד מגובש, אחרי שבועות שכל הקורס ביחד הם חוזרים הביתה ונפגשים יחד גם בסופ"ש אבל שעדיין יש תחרות כי כולם רוצים להיות הכי טובים.

מסיים קורס טייס סגן ד
סגן ד' מהרצליה

למפגש מח"א עם משפיעים הביא את בת דודתו כי היא מאוד שינתה אותו עוד לפני הקורס, עזרה לו להתמודד מול משברים ותמכה בו בקורס. ד' מצא את שלב הבסיסי כמאתגר עבורו, בעיקר מהשלב הפיזי אך מסכם ואומר ש"בסוף כל הקשיים הפכו לחוויות כי כל חוויה זה קושי שעברנו".
מספר כי שלב ההשכלה גם כן היווה קושי עבורו. זה היה השלב בו הקורס היה אמור לצאת הכי הרבה ולאור הקורונה הקורס סגר המון.

ד' מספר שהניווט לבד היווה כחוויה שזכורה לו במיוחד. בזמן הניווט כאשר טיפס על אחד ההרים בדרך, הגיע לפסגה ולאחר שהגיע ראה פסגה נוספת. לאחר שהתעייף לרגע ועצר לנוח ראה את חברו הטוב סגן ר' "התחבקנו, עשינו את העלייה הנוספת יחד והקושי הפך לחוויה". למסדר מתוכננת הגעתם של משפחתו.  


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן