הכותרת נשמעת לכם דמיונית? חכו עד שתקראו את הכתבה במלואה. עמית ספיר סרי, תושבת העיר: "המחלקה המשפטית של העירייה מתעמרת בי ורודפת אותי". העירייה: "אין כאן עניין אישי אלא שמירה על החוק"

שרון יונתן

״אני די בטוחה שאם אספר לראש העירייה מה עובר עלי גם הוא יהיה מופתע, ואם הוא לא אז אנחנו כבר מדברים על בעיה הרבה יותר חמורה", כך אמרה אתמול עמית ספיר סרי, תושבת רמת השרון, שנקלעה בשנה האחרונה לסאגה משפטית הזויה מול עיריית רמת השרון. סאגה, כפי שתבינו מיד, רחוקה מלהגיע לסיומה.

עמית (תושבת שכונת קריית יערים, נשואה ואם לשלושה ילדים קטנים) תתייצב מחר (שני) בבית המשפט המחוזי בת"א לדיון בערעור שהגישה הלשכה המשפטית של עיריית רמת השרון לאחר זיכויה בחודש פברואר האחרון בבית המשפט השלום בהרצליה. עמית זוכתה לאחר שני דיונים בגין השלכת קרטונים ברשות הרבים אבל הלשכה המשפטית לא ויתרה והחליטה לערער על ההחלטה. כן, כן, מה ששמעתם. ערעור למחוזי על השלכת קרטון לרחוב.  

תחילת הפרשה בחודש יולי שעבר, אז קיבלה עמית קנס על סך 730 שקל בגין דו"ח שיצא חודשיים לפני כן, בחודש מאי 2019, על השלכת קרטונים ברחוב שלא ביום ההוצאה המקובל – יום שני ולא חמישי כפי שאמור להיות. עמית לא הכחישה שהקרטונים היו מיועדים עבורה עם שמה (סחורה שהובאה על ידי הירקן), אבל טענה כבר אז שהיא אמנם אחסנה אותם בחדר האשפה בביתה המשותף לשעבר, ברחוב זלמן שניאור 21, אבל היא לא זו שהוציאה את הקרטונים למדרכה שלא ביום האיסוף. עמית סירבה לשלם את הקנס וערערה על כך לעירייה. ערעורה נדחה ולכן עמית החליטה להישפט.

בית משפט השלום מזכה את עמית

הדיון בבית המשפט השלום התקיים ב- 12 לפברואר ובו קבע השופט יעקב שקד לזכות את עמית תוך שהוא מקבל את גרסתה באופן מלא: "שמעתי את עדותה של הנאשמת (עמית – ש.י.) לפיה היא לא הניחה את הקרטונים על המדרכה שליד ביתה. עדותה של הנאשמת אמינה בעיניי. ניכר מעדותה ומעמידתה על גרסתה כי יש לאמצה. אין בפניי עדות סותרת, ישרה המראה אחרת". השופט שקד לא קיבל את גרסת המדינה (הלשכה המשפטית של העירייה) כי די היה להאשים את עמית רק בגלל העובדה שהיא הניחה את הקרטונים בחדר האשפה של הבניין מכיוון שהוא שייך לשטח פרטי ולא ציבורי. בסיום דבריו מתח ביקורת על הלשכה המשפטית של העירייה: "המאשימה לא עמדה בנטל המוטל עליה להוכיח את האשמה ולפיכך אני מזכה את הנאשמת מהעבירה המיוחסת לה".

עמית קיבלה את הכרעת הדין בסיפוק רב ויש לה על מה. כמה פעמים שמעתם על תושב שמתייצב בבית משפט נגד העירייה או המדינה ויוצא זכאי? אבל מתברר שבלשכה המשפטית של העירייה החליטו לא לוותר לעמית. ביום חמישי האחרון קיבלה עמית זימון להתייצב מחר בבית המשפט המחוזי לדיון בערעור שהגישה המדינה, כמובן באמצעות הלשכה המשפטית של העירייה.

בערעור טוענת הלשכה המשפטית של העירייה כי בית המשפט השלום שגה בהכרעתו: "בעוד שגרסת המערערת (המדינה-ש.י.) גובתה בראיות אמינות ובעדות מהימנה וסדורה של הפקח מטעמה, הנאשמת העלתה טיעונים, לעיתים סותרים, אשר הם לא יותר מהשערות וספקולציות, כאשר בתחילה טענה כי מי שהוציא את הקרטונים לרחוב היה אחד מהשכנים מהבניין ובדיון ההקראה החליפה גרסה וטענה כי היו אלו עובדי העירייה". הלשכה המשפטית מתייחסת להשפעה עתידית של פסיקת בית המשפט: "משמעות פסיקה מסוג זה היא לא פחות מריקונו מתוכן של חוק העזר העירוני שכן כפי שכבר נאמר, לא ניתן בעבירות מסוג זה להוכיח ראיות ישירות להשלכת הפסולת ומכאן שלשיטתו של בית המשפט קמא ובפועל יוצא מהכרעת דינו שמרגע שנטען על ידי נאשם כלשהו כי הוא לא השליך את הפסולת לרשות הרבים אין למעשה למאשימה כל סיכוי להרשעה אף אם ישנן מספיק ראיות נסיבתיות".

עמית משחזרת: "לפני המשפט העירייה הציעה לי להפחית את גובה הקנס ל-100 שקלים. גם בין הדיון הראשון לשני בבית המשפט התובע העירוני התקשר אלי ואמר לי שהוא ממליץ לי לקבל את עסקת הטיעון שהציעו לי כי אם אגיע ואזוכה בשלום אז הוא יגרור אותי לערעור בבית המשפט המחוזי. סירבתי כי לא הסכמתי להודות במשהו שלא עשיתי. הגעתי מוכנה מאוד לדיון השני, בו ייצגתי את עצמי ללא עו"ד. השופט דחה את התביעה וזיכה אותי. ביום חמישי קיבלתי הזמנה לדיון, 4 ימים בלבד לפני המועד".

עמית: "אני מרגישה שמתעללים בי ורודפים אותי"

עמית אמרה אתמול בזעם: "אני עובדת בקופת חולים מכבי כדיאטנית במכון סוכרת וכל יום בו אני נגררת לבית המשפט אני נאלצת לבטל יום מרפאה. יש הרבה השלכות למהלך הזה".

עמית, מדוע לא קיבלת את עסקת הטיעון כדי לסיים את הפרשה הזאת?

"הבנתי שאם אני משלמת אז אני למעשה מודה בדבר עבירה ואני לא מוכנה להודות במשהו שלא עשיתי. אני לא מוכנה לשקר בבית משפט. אמרתי לתובע ולשופט שאם היה לי ספק שיש לי יד באשמה הייתי משלמת גם את הסכום המלא. אבל בית המשפט זיכה אותי לחלוטין, ובצדק רב. יתרה מכך, בערעור, הלשכה המשפטית לא הביאה כל הוכחות חדשות וחוזרת על אותן טענות שהיו בבית המשפט השלום. בדיון הראשון הגעתי לבדי מול פמלייה של ארבעה עובדי עירייה על חתיכת קרטון וייצגתי את עצמי. אני מבינה את הנהלים המובילים למשפט הראשון, אבל ערעור במחוזי? אין לכם שום כבוד לזמן הפרטי שלי? לימי העבודה שאני מפסידה? זה גם זלזול שלהם בפסיקה של שופט בבית המשפט השלום. הם מזלזלים בכולם על חשבון תושבים".

מה זה גורם לך לחשוב על העירייה?

"יש לי הרבה דברים טובים לומר על העירייה, אבל זה פשוט מרסק ומאכזב אותי. שמעתי על מקרים כמוני אבל אף אחד לא הגיע לערעור, אז למה דווקא אני? כדי לנקום בי שניצחתי במשפט? כי הם יכולים וזה על חשבון משלמי המיסים? אני מרגישה שאני קורבן של המערכת. התחושה שלי שהלשכה המשפטית רודפת אותי ומתעמרת בי, בלי שום סיבה הגיונית והצדקה. אני חושבת שהעירייה לא מודעת להתנהלות בלשכה המשפטית שלה. אני די בטוחה שאם אספר לראש העירייה מה עובר עליי גם הוא יהיה מופתע, ואם הוא לא אז אנחנו כבר מדברים על בעיה הרבה יותר חמורה".

אז הנה, יש לך במה. מה המסר שתרצי להעביר לראש העירייה?

"שיהיו מעורבים במה שקורה במחלקה המשפטית שלהם ושידעו שמתעמרים בתושבים על לא עוול בכפם. אם בית משפט מצא אזרחית זכאית אז צריך להניח לה. אני מרגישה שמתעללים בי ושרודפים אותי על זה שאני נלחמת על חפותי. זה פשוט בזיון, החליטו להתלבש עלי ועוד בתקופה כל כך רגישה בימי קורונה".

איך הרגשת שקיבלת את הזימון לדיון במחוזי רק ארבעה ימים לפני הדיון?

"זה בכלל מצב בלתי נתפס. אין לי זמן להיערך ובגלל הקורונה אסור לי להביא ליווי, אלא רק עו"ד, אבל שכירת עו"ד כרוכה בעלות גבוהה מאוד וגם אף אחד לא יהיה מוכן לקחת תיק מהיום למחר. נראה לי תמוה מאוד שבית המשפט היה סגור חודשיים בגלל הקורונה וימים ספורים לאחר חזרה לפעילות אני זוכה לערעור על השלכת קרטון בתוך ארבעה ימים, כאשר יש תיקים קצת יותר משמעותיים בלשון המעטה, שמחכים חודשים ושנים לערעור".

חוששת שהמחוזי יהפוך את החלטת בית משפט השלום?

"לצערי, כבר אין לי וודאות שהצדק יצא לאור. אני מאוכזבת מהמערכת. פעם נוספת אייצג את עצמי מול פמלייה של הלשכה המשפטית ואני לא יודעת מה יהיו ההשלכות לכך. מה שבטוח, המקרה שלי עוד עלול לקרות להרבה תושבים במידה ולא ישימו לזה סוף".

מהעירייה נמסר בתגובה:

אדם שמוציא אשפה או קרטונים כראות עיניו ובימים שאינם מוגדרים לכך, פוגע בראש ובראשונה בשכניו ובתושבי העיר. משכך האכיפה של פעילות כזאת היא קודם כל שירות למען התושב ואנחנו מחויבים לה כעירייה. אין כאן כמובן כל עניין אישי אלא שמירה על החוק. אנו קוראים לתושבות ותושבים לעמוד בתקנות כפי שנקבעו ולסייע לנו לשמור על ניקיון העיר.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן